vertaxpodatkikoszalin12Krzysztof Sulewski i Damian Żelazny prowadzą od niedawna firmę Vertax, która zajmuje się księgowością, szkoleniami oraz doradztwem dla firm. Łamią tym samym stereotyp, że księgowość to domena kobiet. Czy faktycznie? Opowiadają o tym w wywiadzie.

- Księgowość to zdecydowanie świat kobiet. Dlaczego Panowie podjęli się tego zadania?

Krzysztof Sulewski:- Równouprawnienie? Parytet płci w tym biznesie? To może być jeden powód. Z innej strony - dużo kobiet - to szansa na nowe znajomości. To tak z dużym uśmiechem i przymrużeniem oka. A na poważnie - płeć raczej nie ma znaczenia. W naszym konkretnym wypadku zainteresowanie księgowością wynika z historii zatrudnienia w skarbowości i logicznym krokiem jest wykorzystanie posiadanej wiedzy w tej materii. Księgowość traktujemy jako kontakt z aktualnymi zdarzeniami gospodarczymi pod kątem rachunkowym. Zresztą podatki to nie tylko księgowość. To również interpretowanie przepisów podatkowych, szkolenia w zakresie prawa podatkowego, różnego rodzaju postępowania podatkowe.

To także pomoc podatnikom w odnalezieniu się w gąszczu często skomplikowanych przepisów, niezbyt zrozumiałych dla osób stykających się z nimi tylko od czasu do czasu.

- Najtrudniejsze w księgowości jest według was...?

Damian Żelazny:- Wydaje nam się, że presja czasu jest tym co spędza sen z powiek księgowym. Czas upływa, terminy gonią, a dokumenty trzeba przeanalizować, usystematyzować, wprowadzić do urządzeń księgowych, sporządzić deklaracje, zeznania. Mamy terminy ustanowione przez przepisy, są terminy narzucane przez kontrahentów. Pamiętajmy, że księgowość to wbrew pozorom nie tylko dokumenty – to też ludzie i firmy, które za tymi dokumentami się znajdują. I należy znaleźć wspólny język, zrozumiały dla klientów, pokazujący co jak i dlaczego należy zrobić, czy też jaką kwotę podatku zapłacić.

- Co jest w tej branży ważniejsze: wiedza, czy doświadczenie?

Krzysztof Sulewski:- Jedno i drugie idzie w parze. Sama wiedza pozwala tylko na teoretyzowanie w oderwaniu od rzeczywistości, natomiast doświadczenie ogranicza nas do sytuacji już znanych i rozwiązanych. Połączenie posiadanej wiedzy i zdobytego doświadczenia daje dopiero efekt synergii. Dzięki temu można jeszcze szybciej się rozwijać, rozwiązywać problemy czy też pokonywać przeszkody. W pracy związanej z podatkami wiedza pozwala poruszać się bezpiecznie po niuansach i zakamarkach przepisów podatkowych i ich interpretacji, natomiast doświadczenia daje możliwość szybszego rozstrzygnięcia problemu podatkowego czy też skrócenia drogi do osiągnięcia celu.

vertax2

- Liczy się dla was bardziej ilość klientów, czy jakość obsługi?

Damian Żelazny:- Nacisk zdecydowanie kładziemy na jakość świadczonych usług. To ona świadczy o naszej firmie. Efektywność i profesjonalna obsługa klienta jest według nas jednym z najistotniejszych czynników, które mają wpływ na to, jak postrzegana jest firma oraz bardzo ważnym czynnikiem konkurencyjności firmy na rynku. Uważamy, że to właśnie jakość obsługi klienta jest często czynnikiem wyróżniającym firmy konkurujące ze sobą. Ilość obsługiwanych klientów jest po prostu pochodną jakości świadczonych usług. Sytuacja odwrotna jest trudna do osiągnięcia. Poprzez jakość zdobywamy klientów, dzięki temu przedsiębiorstwo dalej się rozwija.

- Co poza słupkami, ciągami liczb i przepisami robicie w wolnym czasie, jakie macie pasje?

Krzysztof Sulewski:- Chyba jak każdy inny człowiek po pracy uciekamy do naszych zainteresowań, hobby lub po prostu do rodziny. Jedną z pasji są samochody marki Opel i wszystko co z tą marką jest związane. Zabawa w kolekcjonowanie wszelkiej maści rzeczy (od samochodów poczynając, poprzez małe modele, akcesoria, na drobiazgach w postaci na przykład kapsli ze znaczkiem Opla kończąc) jest czasochłonna i wielce zajmująca. Ale jednocześnie daje to wiele satysfakcji i jest spełnieniem dziecięcych marzeń.
Damian Żelazny:- Czas wolny to także sport. Pływanie, jazda na rowerze oraz bieganie – to nasz codzienny, aktywny wypoczynek. Staramy się utrzymywać regularność treningów, dzięki czemu jesteśmy w formie. A wysiłek fizyczny jest znakomitym sposobem relaksu i przeciwwagą względem wykonywanej przez nas pracy. W zdrowym ciele zdrowy duch, dlatego też razem z żonami postanowiliśmy spróbować naszych sił w tańcu towarzyskim. Jesteśmy też kibicami piłki nożnej - mecze ligowe, rozgrywki pucharowe, Liga Mistrzów – to jest to co prawdziwe tygrysy lubią najbardziej. Śledzimy losy różnych drużyn - Zryw Kretomino, Legia Warszawa, FC Barcelona - to tylko niektóre z nich. Wprawdzie nasza aktywność ogranicza się najczęściej do kibicowania przed telewizorem, ale jest dla nas tak samo ważna jak czynne uprawianie sportu.


Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski.

Więcej o firmie na: www.vertax.pl


 

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 DB MACIEJ TYSZKA baner

 

 

PokaLogo promocja torba

 

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u