treningnapowietrzuszczecinRozmowa z Piorem Szumiło, trenerem prowadzącym szczecińskie Motoryczne Wtorki
- Skąd wziął się pomysł Motorycznych Wtorków?
- Praktycznie całe moje życie jest związane ze sportem. Dlatego też, jako mistrz świata w karate oraz trener przygotowania motorycznego, postanowiłem dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi, aby rozwijać ich potencjał. Rozwijanie zdolności motorycznych to fundament każdego sportu, często pomijany przez trenerów, którzy skupiają się częściej na technice i taktyce, a przygotowanie motoryczne pomijają - usprawiedliwiając to brakiem czasu czy brakiem wiedzy w tym temacie. Moją ideą było stworzenie zajęć dla sportowców z każdej dyscypliny sportu, które rozwijałyby potencjał, pozwalały na sprawdzenie si ę i dostarczałyby odrobiny rywalizacji.

motorycznewtorkiszczecin.balticinfopl- Czemu akurat wtorki a nie czwartki?
- Motoryczne Wtorki to zajęcia rozwijające wszechstronnie sportowców . Pracujemy nad stabilizacją, koordynacją ruchową, siłą, wytrzymałością, gibkością oraz szybkością. Ten rodzaj treningu jest podstawą w zasadzie każdej dyscypliny sportowej – zarówno grupowej, jak i indywidualnej: piłki nożnej, koszykówki, siatkówki, tenisa, golfa, czy lekkoatletyki. Dla jednych jest to uzupełnienie uprawianej profesjonalnie dyscypliny sportu, dla innych to profilaktyka kontuzji przy amatorskim uprawianiu aktywności fizycznej, takiej jak jazda na rowerze, bieganie czy biegi ekstremalne. Ponadto podczas MW promujemy hasło "Nie bój się wyzwań". Zachęcamy do podejmowania wyzwań w swoim życiu - od takich najprostszych, jak pokonywanie lenistwa i wyjście na trening, poprzez wychodzenie ze strefy komfortu w życiu pozasportowym, wyznaczaniu sobie ambitnych celów i dawaniu z siebie maksimum własnych możliwości. Jeśli chodzi o to czemu zajęcia odbywają się we wtorki to jest to przypadek. Pierwsze zajęcia odbyły się we wtorek, później powstała nazwa i tak już zostało.

treningiszczecin

- Jak wielu szczecinian jest zainteresowanych takimi działaniami?
- Trzeba przyznać, że zainteresowanie jest spore. Przez rok naszej działalności w treningach wzięło udział ponad 200 różnych osób. Co tydzień w zajęciach bierze udział od 20 do 30 uczestników. Jesteśmy ograniczeni powierzchnią boiska, na którym odbywają się zajęcia, w związku z czym na zajęcia obowiązują zapisy przez Facebook'a i ograniczona liczba miejsc dla maksimum 30 osób, ale to daje również komfort trenowania pod czujnym okiem trenera. Ponadto trzeba zaznaczyć, że MW to nie tylko treningi, ale dynamicznie rozwijająca się społeczność aktywnych fizycznie ludzi, którzy chcą się rozwijać i korzystać z życia. Trenujący spotykają się poza zajęciami i wspólnie wspierają się w osiąganiu swoich sportowych celów. Czy to nie piękne?

- Co oprócz Motorycznych Wtorków zajmuje Panu czas?
- Oprócz MW pracuję w Pogoni Szczecin jako trener przygotowania motorycznego z piłkarzami Pogoni Future, trenuję indywidualnie sportowców z różnych dyscyplin sportu, prowadzę treningi personalne oraz jestem związany ze Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu Szczecińskiego. Dodatkowo, rozpocząłem studia doktoranckie na AWF w Gdańsku. Nie mogę powiedzieć, że się nudzę.

- Jak wygląda styl życia trenera?
- Moje życie to realizowanie mojej wielkiej pasji. Ze sportem jestem związany od ponad 20 lat - jako zawodnik karate, teraz realizuję się jako trener. Moje życie to rozwijanie potencjału moich podopiecznych, rozwijanie również mojej miłości do sportu oraz ciągłe doskonalenie się, aby być coraz lepszym w tym co robię i móc dawać jeszcze więcej swoim podopiecznym.

- Czy warto lubić sport, być fit?
- Zdecydowanie warto lubić sport. Ja osobiście nie wyobrażam sobie bez niego życia. Oprócz tego, że jest to wspaniały sposób na spędzanie wolnego czasu, to jest to najprostsza droga do utrzymania zdrowia, zyskania energii oraz estetycznej sylwetki. Niby wszyscy to wiedzą, ale nie każdy ma ochotę z tego "eliksiru młodości" skorzystać. Dlatego też cieszę się, że dzięki MW wiele osób na nowo odzyskuje miłość do sportu, często wraca po długiej przerwie do swojej dyscypliny, a przede wszystkim poznaje wielu ciekawych, ambitnych ludzi, którzy mają taką samą pasję.

- Czy budowanie masy i trening kulturystyczny to najlepsze rozwiązanie dla każdego?
- Często trening na siłowni kojarzy się - szczególnie mężczyznom - z budowaniem masy. Kulturystyka rzeczywiście niesie korzyści dla osób ją uprawiających. Jednakże często trening kulturystyczny jest mylony z treningiem siły dla sportowców. Jest to błąd. Zadaniem kulturysty jest rozbudowa i podkreślenie wybranych partii mięśni, a nie zawsze przekłada się to na siłę i sprawność. Powiem więcej, często osoby nieumiejętnie trenujące doprowadzają do ograniczeń ruchu, przykurczy, a w konsekwencji do kontuzji. Podczas MW kładę nacisk na budowanie siły dynamicznej, która przekłada się na efektywniejsze przemieszczanie się, szybkość uderzenia, czy dalszy i wyższy skok. Jest to rozwiązanie dla tych, którzy chcą uzyskać dużą sprawność niekoniecznie budując dużą ilości mięśni.
Dodam jeszcze tylko, że treningi odbywają się w każdy wtorek o godz. 19:15 na orliku "Wembley" przy ulicy Wyzwolenia 105b. Obowiązują zapisy na wydarzeniu na FB - facebook.pl/motorycznewtorki. Zapraszamy każdą aktywną fizycznie osobę, aby się sprawdzić.

 

Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 DB MACIEJ TYSZKA baner

 

 

PokaLogo promocja torba

 

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u