balticinfopl.daNUTaSzczecinO daNUCIE- Konkursie Zespołów Młodszego Sortu opowiada organizator- firma Ogrody Kultury.

- Skąd pomysł na daNUTĘ?
- daNUTA zrodziła się ze współpracy między Sekretariatem ds. Młodzieży (SdsM) a firmą Ogrody Kultury (OK) i Stowarzyszeniem Po Prostu Sztuka podczas planowania obchodów Europejskiego Tygodnia Młodzieży 2017. My - jako OK od jakiegoś czasu myśleliśmy o utworzeniu platformy do prezentacji twórczości młodzieżowej przed szerszą publiką oraz profesjonalnym jury. Oni - jako SdsM mieli grupę młodzieży, która chciała zorganizować koncert na którym wystąpią ich rówieśnicy. Postanowiliśmy połączyć siły i tak oto powstała daNUTA - Konkurs Zespołów Młodszego Sortu.

Pierwsza edycja cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno wśród uczestników jak i publiczności. Udział wzięło ponad 40 twórców z całego województwa, 20 wolontariuszy i sami już nie wiemy ile liczyła publiczność. Zwycięzca jest tylko jeden, w związku z tym postanowiliśmy ruszyć z kolejną, jeszcze w tym roku!

daNUTAlogobalticinfopl- Ile edycji już się było?
- Pierwsza daNUTA odbyła się w maju 2017 roku. Stworzyliśmy wtedy pewną formułę, która się sprawdziła i będzie kontynuowana przy nadchodzącej, grudniowej edycji. Konkurs ma 3 etapy. I etap polega na przesłaniu próbki nagrań zespołów, spośród których profesjonalne jury wybiera osiem najlepszych, te otrzymują zaproszenie do II etapu, tzn. wystąpienia podczas koncertu. Organizator zapewnia pełną obsługę techniczną oraz sprzęt, co stanowi znaczne udogodnienie dla amatorskich grup. Podczas II etapu wybierane są trzy zespoły, które wykazały się organizacją, osobowością sceniczną oraz poziomem muzycznym. W III etapie (koncert finałowy) wybierana jest zwycięska grupa, który otrzymuje możliwość rejestracji swojej muzyki w profesjonalnym studiu nagraniowym oraz realizacji klipu promującego. Kolejną nagrodą jest koncert na Festiwalu Kontrapunkt w Szczecinie, Bramat w Goleniowie oraz Przypływ w Stepnicy.
- Co z laureatami? Śledzicie ich losy?
- Śledzimy losy laureatów a nawet intensywnie współpracujemy! Przez całe lato byliśmy gospodarzami Łąki Kany - plenerowego ośrodka kultury połączonego z barem. Na naszej scenie gościliśmy zespoły RAJD i PodKultura, to były niezapomniane koncerty! Ostatnio wokalistka drugiej grupy, Roma, dała również koncert w Piwnicy Kany. Kapitan Stereo
towarzyszył nam w trakcie słynnych letnich Dżem Session, a Missing Link to zwycięzcy poprzedniej edycji. Oprócz tego zespoły Dead Lads, Rajd czy Takie Po Prostu Trio współpracowały z nami w ramach projektu Serce Miasta, czyli cyklu koncertów w przestrzeni miejskiej Goleniowa oraz podczas Spotkań Teatralnych Bramat, gdzie opiekowaliśmy się częścią muzyczną przedsięwzięcia. Zespołowi Paranoja udostępnialiśmy nasze wnętrza na potrzeby realizacji teledysku, wiemy również co słychać u pozostałych grup. Cieszy nas, że utrzymujemy z nimi stały kontakt i w jakimś stopniu, ciągle rozszerzamy platformę do prezentacji ich twórczości.

daNUTaSzczecinbalticinfopl- Skąd pomysł na nazwę?
- Nie Znacie daNUTY? daNUTA kiedyś była młoda i zdolna. Teraz jest tylko zdolna i nie może już dłużej być twarzą młodych muzyków. Czas, żeby ktoś zajął jej miejsce! A tak bardziej poważnie - daNUTA to nazwa, która przede wszystkim w zabawny sposób kojarzy się nam z muzyką. Rynek muzyczny łaczy się z gwiazdami podziwianymi przez fanów. Chcieliśmy stworzyć obraz celebryty z przymrużeniem oka, tak powstała daNUTA.
- Zgłoszenia jeszcze trwają?
- Zgłoszenia zaczną się w listopadzie - stay tuned! daNUTA to konkurs wojewódzki (jeszcze), więc odbywa się w stolicy naszego województwa, w Szczecinie. Dzięki naszej owocnej współpracy z Ośrodkiem Teatralnym Kana daNUTA może mieć swoją bazę w Piwnicy Kany. Do udziału zaproszeni są wszyscy amatorscy muzycy z województwa zachodniopomorskiego, bez względu na rodzaj prezentowanej muzyki, z wyszczególnieniem grup o ograniczonej możliwości pracy i rozwoju. Młode osoby, które posiadają potencjał, do rozwoju często napotykają na zniechęcenie rówieśników i dorosłych ze swojego otoczenia oraz ograniczenia związane m.in z miejscem zamieszkania. Chcemy, żeby daNUTA pomagała wzmocnić pewność siebie, komunikację, asertywność, pracę w grupie a przede wszystkim żeby była przestrzenią do realizacji własnych pomysłów przez młodzież.

 

fot. Piotr Nykowski/Poza Okiem

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 polanareklama1

 

  

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u