SzczecińskieTowarzystwoFotograficzneSzczecińskie Towarzystwo Fotograficzne działa już 65 lat i tym samy jest jedną z najstarszych instytucji kultury na Pomorzu Zachodnim. Zrzesza fotografów amatorów oraz profesjonalistów – wszystkich, dla których fotografia i fotografowanie są pasją, a nawet sposobem i stylem życia. Działalność STF to przede wszystkim regularne spotkania członków, podczas których dzielimy się doświadczeniami lub słuchamy wykładów, a nasze prace rywalizują w cyklicznych konkursach miesiąca.

Organizujemy plenery oraz akcje fotograficzne, podczas których realizujemy ciekawe tematy zdjęciowe. Prace powstałe w oparciu o wspólne fotografowanie publikujemy w Internecie oraz pokazujemy na wystawach czy w albumach. Współpracujemy z grupami fotograficznymi z Polski i zagranicy oraz instytucjami kultury. Staramy się regularnie eksponować nasze prace w różnych galeriach, nie tylko w Szczecinie.

 

Członkowie i sympatycy STF stanowią grupę, której członkowie skupieni na wspólnej pasji dzielą się wiedzą i wspomagają w działalności artystycznej. Tworzymy po to żeby nie ulec stagnacji i nie zapomnieć jak wspaniałą sztuką jest fotografia. Nie brakuje w nas odwagi na nowe spojrzenie, konfrontację swoich prac i ciągłą naukę – szlifowanie techniki i ćwiczenie wyjątkowego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość.

Wśród nas są także osoby, które nadal korzystają z technik tradycyjnych, a nawet szlachetnych, które mają za sobą dziesiątki lat fotografowania. Wielu z nich fotografowało, gdy większości teraźniejszych członków STF nie było jeszcze na świecie. To nasi nestorzy. Często spotykają się z nami i dzielą się doświadczeniem i wiedzą.

 

Odnosimy się z szacunkiem do wszystkich fotografujących. Nie ma znaczenia jaką techniką i za pomocą jakiego sprzętu fotografują. Dla nas liczy się efekt końcowy – zdjęcie. To na nim się skupiamy i o nim dyskutujemy. Wspomagamy się nawzajem w zakresie sprzętu i wiedzy oraz doświadczenia dotyczącego jego wykorzystania, ale najważniejszy pozostaje autorski obraz, efekt pracy fotografika.

 

Nasze spotkania (teoretyczne dwa razy w miesiącu) najczęściej służą pogłębieniu wiedzy teoretycznej. Prowadzą je osoby posiadające odpowiednią wiedzę i potrafiące się nią podzielić. Częścią tych spotkań są Konkursy Miesiąca w trakcie, których przedstawiamy fotografie w postaci wydruków do konfrontacji na zadany temat. Wspólnie wybieramy najlepsze i dyskutujemy o nich. W ten sposób uczymy się rozmowy o zdjęciach, krytycznego spojrzenia na nie (także na własne!) oraz języka dialogu o fotografii.

 

Spotkania mają otwartą formułę – może wziąć w nich wziąć udział każdy zainteresowany. Plenery i akcje odbywają się rzadziej, najczęściej w weekendy (jedno lub kilkudniowe). Są dobrą okazją do wymiany doświadczeń, podpatrzenia jak pracują inni, fotografujący od lat. To także świetna sposobność do zintegrowania się, porozmawiania nie tylko o fotografii. Czasami przy ognisku i do bladego świtu.

Zapraszamy na nasze spotkania! Poznaj podobnych sobie, poznaj fotografię!
Tych, którzy nie mogą być osobiście zapraszamy na naszą stronę www.stf.pl  oraz na nasz facebookowy profil www.facebook.com/stf.szczecinskietowarzystwofotograficzne

 

Bogusław Macal, sekretarz STF

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 DB MACIEJ TYSZKA baner

 

 

PokaLogo promocja torba

 

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u