Rozmowa z Jackiem Jekielem, dyrektorem Opery na Zamku w Szczecinie.

-Co planuje Opera w najbliższym czasie w sensie przedstawień?
-Obecnie jesteśmy na etapie przygotować do sześciu premier i dwóch wydarzeń plenerowych, które wpisały się już na stałe w nasz czerwcowy repertuar. Planowane premiery sa oczywiście na różnych etapach przygotowań. Do jednych trwają próby, do jeszcze innych warsztaty, inne z kolei nie mają jeszcze muzyki, bo w najbliższych miesiącach zrealizujemy dwa zamówienia kompozytorskie. To wydarzenie bez precedensu w naszym regionie i absolutnie wyjątkowe na polskim rynku operowym.

Bo to oznacza, że w Szczecinie będziemy mieli aż dwie światowe prapremiery - jedną będzie balet "Alicja w Krainie Czarów" do muzyki Przemysława Zycha, drugą "Historia Najmniej Prawdopodobna". Poza "Alicją" jeszcze w tym sezonie czeka nas druga premiera baletowa "Rock'n'balet". Tym razem nasz balet pokaże nieco ostrzejsze oblicze. Ponadto oczywiście planujemy już Iaugurację sezonu 2015/16 połączoną z uroczystym powrotem do przebudowanej siedziby w Zamku Książąt Pomorskich, także trochę się dzieje.
 - Jako instytucja kultury z czym boryka się Opera?
 - Oczywiście obecnie największym wyzwaniem jest ukończenie przebudowy naszej siedziby w Zamku Książąt Pomorskich i przenosiny do tego wspaniałego gmachu. Na szczęście prace dobiegają już końca, widać jak codziennie teatr nabiera kształtów, to bardzo budujące uczucie. Tak, "budujące" to najlepsze słowo!
Oczywiście równie ważne jest to, aby te nowoczesne, piękne wnętrza wypełnić sztuką na najwyższym poziomie. Tutaj pojawia się kwestia układania repertuaru. Największą trudnością obok zgrywania terminów jest oczywiście osiągnięcia złotego środka pomiędzy możliwościami finansowymi, wartościami artystycznymi i osiągnięciem sukcesu frekwencyjnego. Każdy dyrektor boryka się z tym problemem od początku istnienia teatrów. Nie od dziś wiadomo, że nasz budżet jest jednym z mniejszych wśród teatrów operowych w Polsce, jednak myślę, że przygotowujemy projekty ciekawe, autorskie, bardzo różnorodne. Dzięki temu staramy się pokazać, że zarówno opera, jak i balet są sztukami bardzo rozwojowymi. Chciałbym nieco odkurzyć pojęcie opery w świadomości zbiorowej. Głoszę teorię, że granica między kulturą wysoką i popularną zaczyna się zacierać. Obserwujemy to zjawisko odkąd pop art pojawił się w przestrzeni kultury. I co jakiś czas udowadniają to kolejne projekty wywodzące się z klasyki trafiające do masowej publiczności. 
- Czy trudno jest współpracować z artystami?
 - Oczywiście nie jest to najłatwiejsze zadanie, bo każdy artysta jest indywidualnością. Jednak z drugiej strony jest to niezbędne, by zaistniał twórczy ferment, by powstało coś wartościowego. Ponadto takie spotkania są zawsze bardzo inspirujące, pozwalają spojrzeć na niektóre sprawy szerzej, pełniej. Odkryć nowe znaczenia. To zawsze bardzo pouczające spotkania.
 - Sądzi Pan że "wysoka kultura" ma rację bytu w świecie komercji?
- Oczywiście! Doskonale obrazują to demokracje, które z nieskrępowaną komercją i kulturą popularną obcują zdecydowanie dłużej niż 25 lat. Nie dość, że kultura wysoka przetrwała tę próbę, ale w dodatku ma się świetnie! My dopiero się tej równowagi uczymy. Ale jesteśmy na dobrej drodze. Niech świadczy o tym przykład filmów takich jak "Bogowie" czy "Jesteś bogiem" (swoją droga przypadkowa zbieżność), które oglądalnością w kinach biją na głowę takie produkcje jak "Hiszpanka", "Wyjazd integracyjny" czy "Last minute" - produkcje wysokobudżetowe schlebiające niższym gustom. Ponadto tak, jak już wspomniałem granica pomiędzy klasyką a popem nie jest już tak wyraźna. Oba style się wzajemnie stymulują. I tak adaggio na smyczki Barbera jest remiksowane prze DJ'a Tiesto i staje się ponownie światowym hitem a największe hity muzyki pop świętują triumfy w aranżacjach symfonicznych.

 

Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

Autorstwo zdjęć:  
portret Dyrektora i balet – W. Piątek

Orkiestra – Tomasz Seidler

 

  • orkiestra_referenceorkiestra_reference
  • Jacek_Jekiel_aJacek_Jekiel_a
  • balet_czarno_bialebalet_czarno_biale

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 DB MACIEJ TYSZKA baner

 

 

PokaLogo promocja torba

 

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u