Teatr „nie ma” powstał we wrześniu 1999 roku w  IX LO w Szczecinie z inicjatywy jednej z uczennic. Wkrótce do opieki nad teatrem zaproszono Tatianę Malinowską – Tyszkiewicz (reżyserkę Teatru Polskiego, wychowankę Moskiewskiego Instytutu Teatralnego, zdobywczynię wielu nagród), co pozwoliło teatrowi ewoluować od skromnego zespołu szkolnego w stronę amatorskiego teatru offowego. Po 16 latach istnienia „nie ma” jest nielicznym w kraju nieinstytucjonalnym teatrem repertuarowym, prezentującym swoje spektakle nieodpłatnie zawsze w piątki, ale również w soboty na gościnnej scenie Akademickiego Centrum Kultury w Szczecinie, a także na innych scenach miasta (Klub 13 Muz, Inkubator Kultury, Trafostacja Sztuki).

Jedna z ostatnich premier teatru miała miejsce w Teatrze Polskim, dzięki uprzejmości zaprzyjaźnionego z teatrem dyrektora Adama Opatowicza. Zespół teatru składa się niemal z 50 aktywnie działających członków, przede wszystkim aktorów, ale również osób zajmujących się reżyserią, scenografią, muzyką. Są to dorośli mieszkający i pracujący w Szczecinie, ale również studenci i młodzież szkół średnich – zespół teatru jest otwarty i w każdej chwili mogą przystąpić do niego nowe osoby chcące współtworzyć spektakle i spróbować swych artystycznych sił.


Od 2005 roku Teatr nie ma działa w ramach Stowarzyszenia Teatralnego „nie ma” i posiada pełną osobowość prawną.
Teatr jest również organizatorem 3 festiwali. Najważniejszym z nich jest Międzynarodowy Festiwal Teatrów Niezależnych Pro-Contra odbywający się od 2003 roku w każdy pierwszy weekend września. Na festiwal zapraszane są zespoły z Polski, ale i z Europy. Podczas 12 edycji festiwalu gościliśmy artystów z Hiszpanii, Anglii, Belgii, Niemiec, Czech, Szwecji, Austrii, Rosji, Ukrainy, Grecji, Białorusi oraz wielu polskich miast. Trzy dni festiwalu to około 5 spektakli dziennie na różnych scenach Szczecina, warsztaty z artystami z kraju i Europy, a także koncerty i pokazy filmowe. Wszystkie te wydarzenia udostępniane są mieszkańcom Szczecina nieodpłatnie. Pro-Contra jest uważana za najważniejszy festiwal sztuki offowej w województwie zachodniopomorskim i przyrównywana do poznańskiego Malta Fesitval.


Kolejnym festiwalem jest „Teatr w Stodole” co roku organizowany w Nastazinie w gminie Maszewo. Na cały tydzień stodoła zaprzyjaźnionych z teatrem gospodarzy zamienia się w scenę teatralną, gdzie prezentowane są sztuki dla dzieci i dla dorosłych , a przed południem odbywają się warsztaty, w których wziąć mogą wszyscy chętni.
Trzecim festiwalem są organizowane w Kamieniu Pomorskim Spotkania Teatralne „Pod Motyką”, podczas których uczestnicy i mieszkańcy mają możliwość wzięcia udziału w tygodniowych warsztatach. Ich fektem jest spektakl prezentowany na zakończenie festiwalu.


Teatr „nie ma” to miejsce dla ludzi z pasją. Część z naszych aktorów jest wiernych teatrowi od początku jego powstania, część z nich dostała się do szkół teatralnych w całej Polsce i dziś występuje w teatrze gościnnie już jako profesjonaliści. Każdy z nich poświęca swój wolny czas zupełnie za darmo i to dzięki ich bezinteresownemu zapałowi teatr co tydzień zbiera około 150 osób publiczności, a podczas premier (których w tym roku kalendarzowym odbyło się już 5) ponad dwieście. Teatr stale się rozwija, upomina o dotacje w Urzędzie Miasta, bierze udział w konkursach i festiwalach w kraju i za granicą (ostatnią z nagród było choćby  Grand Prix na festiwalu „Gaderoba Białołęki” 2014) , od lat współtworzy kulturalne oblicze Szczecina i zamierza na trwałe zapisać się w jego artystycznej historii.
 
Joanna Sadłowska

http://teatrniema.pl/

  • niema2niema2
  • niema1niema1
  • niema4niema4
  • niema3niema3

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 polanareklama1

 

  

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u