Dom czy mieszkanie? Dla jednych wybór jest oczywisty. Kupujemy DOM! Bo ogród, bo cisza, bo nie ma sąsiadów, wreszcie bo przestrzeń, a czasem i prestiż. Dla innych wybór jest równie prosty. Kupujemy MIESZKANIE! Bo nie ma z nim kłopotów, bo mniejsze koszty eksploatacji, bo bezpieczniej, a sąsiad może złodzieja mieć na oku, wreszcie bo w centrum i nocne życie jest na wyciągnięcie ręki. Argumenty można mnożyć za jedną i drugą opcją, jednak najczęściej o wyborze decyduje ekonomia.

Na pewno łatwiej jest znaleźć mieszkanie w dobrym standardzie i dobrej cenie, niż dom. Domy dobrej jakości i w dobrej lokalizacji są bardzo drogie. Domy tanie, lub do remontu mogą okazać się studnią bez dna, do której wrzucane są kolejne pieniądze, a efekt nie zawsze jest zadowalający. Klienci często mówią nam: „szukamy domu w dobrej, starej dzielnicy, szukamy domu starego, do remontu”, jednak, po kilku prezentacjach często zmieniają zdanie. Dlaczego? Ekonomia. Stary dom w dobrej dzielnicy Szczecina kosztuje średnio 550 – 600 tysięcy złotych. Co za to dostajemy?

 

Często dużą działkę, ale na niej kończą się plusy transakcji. Okazuje się bowiem, że dom ma na przykład słabe fundamenty, które trzeba osuszyć, jest zbyt mały, więc konieczna jest rozbudowa, to z kolei wiąże się z podnoszeniem i remontem dachu. Ostatecznie dom kosztuje ok 800 000 zł. Czy nie lepiej w takim razie skusić się na zakup dużego mieszkania z dużym tarasem?

 

Poszukiwania domu zabierają dużo więcej czasu, ponieważ wybór wśród tych nieruchomości jest mniejszy. Mniejsza jest też rotacja ofert. Klientów zniechęca więc długi czas oczekiwania na nowe oferty. Zniechęca ich również problem wielokrotnego dublowania tej samej oferty przez kilka a czasem kilkanaście biur nieruchomości. Klienci uważają wtedy, że coś z taką nieruchomością jest nie w porządku – tyle biur próbuje sprzedać, oferta ciągle jest aktualna, tylko cena co chwilę spada, rezygnują więc z prezentacji, ponieważ boją się wad ukrytych i problemów prawnych.
Dobra rada dla sprzedających – chcesz szybko sprzedać, sprzedaj z biurem stawiającym na jakość oferty: dobre zdjęcia, chwytliwy opis, dobry plan marketingowy. Nawet najdroższe nieruchomości można sprzedać w kilka tygodni, dobrze dobierając grupę docelową!

 

Klienci wybierający mieszkanie a nie dom, stawiają na bezpieczeństwo. Łatwiej jest zamknąć mieszkanie na klucz i wyjechać na trzytygodniowe wakacje, niż zostawić w ten sposób dom, szczególnie dom, który stoi na uboczu, z dala od wścibskiego wzroku sąsiada.


Łatwiej jest utrzymać mieszkanie, ze względu na niższe koszty eksploatacji. Płacimy fundusz remontowy i czynsz, a w zamian ktoś dba o budynek, podwórko, zieleń wokół. Mając dom, musimy dbać o to sami, a koszty utrzymania ogrodu w dobrym stanie są o wiele większe niż największy nawet czynsz płacony do spółdzielni czy wspólnoty.
Mieszkanie, to również dobry dojazd do centrum. Nowo powstające osiedla mają przygotowane drogi dojazdowe, nad którymi pieczę sprawuje gmina, która o nie dba. Inaczej, ma się niestety sprawa z drogami dojazdowymi do nowo budowanych domów. Sukcesem jest, jeśli na takiej drodze położne są płyty, często jednak wysypany jest tylko żwir, a w zimie taka droga robi się nieprzejezdna.

Oprócz kosztów związanych z prowadzeniem i utrzymaniem domu, musimy do tego dodać również czas. Wracając z pracy, niewielu z nas ma jeszcze ochotę wymieniać cieknącą rynnę, kosić trawnik czy naprawiać bramę wjazdową.

Myślę jednak, że każdy z nas marzy od czasu do czasu o śniadaniu na słonecznym tarasie porośniętym krzakami malin, które można zrywać i jeść nie wstając z leżaka!

 

Izabela Cor- Kubińska
www: http://www.inhouse.szczecin.pl

 

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 DB MACIEJ TYSZKA baner

 

 

PokaLogo promocja torba

 

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u