Stowarzyszenie Sztuki Eksperymentalnej INTERIOR powstało we wrześniu 2009 r. Punktem wyjścia poszukiwań członków stowarzyszenia, którego prezesem jest niezmiennie Jakub Michał Pawłowski, były misteria antyczne (stąd pierwsza nazwa grupy: THE MYSTERIES PROJECT THEATRE). W ciągu blisko sześciu lat działalności INTERIORU pojawiły się wystawy, akcje artystyczne, oraz spektakle, między innymi quasi wernisaż: Sen Jabłek, Symbolatorium, Projekt V, czy mający premierę w czerwcu 2014r. w łódzkiej widzewskiej manufakturze (WI-MA) Projekt Parsifal. Specyfiką działalności Jakuba Michała Pawłowskiego jest angażowanie do swych poszukiwań teatralnych osób z różnym doświadczeniem – aktorów teatrów niezależnych, a także dyplomowanych, którzy ukończyli szkoły teatralne, artystów wizualnych, twórców dźwięku, modeli.

 

 

 

W ostatnim roku Stowarzyszenie poszerzyło swoją działalność o zajęcia teatralne z dziećmi i młodzieżą. Efektem współpracy z młodymi artystami jest spektakl Balladyna. Jakub Michał Pawłowski stworzył obsadę składającą się zarówno z nastoletnich kursantów, jak i dorosłych, bardziej doświadczonych aktorów.

Cała grupa brała czynny udział w procesie czytania i interpretacji tekstu. Mimo że każdy z uczestników zajęć miał wcześniej kontakt z dramatem Juliusza Słowackiego, jako lekturą szkolną, prowadzeni przez Pawłowskiego, odczytywali go na nowo. Pomijali schematyczne szkolne analizy, uciekając od podziału na „dobre” i „złe” charaktery, by zmierzyć się ze złożonością. Na początku spektaklu, w ciemności, reżyser wypowiada słowa o stawaniu się kobietą, które naznaczają to, co wydarza się później. Kobiety u Słowackiego mają szczególne rolę, co twórcy przedstawienia podkreślili nie tylko budowaniem silnych i wielobarwnych postaci obu sióstr, ale także zwracając uwagę na Wdowę, zazwyczaj pomijaną w inscenizacjach, która w tym przypadku ma ogromny wpływ na rozwój wydarzeń. Także obecność sił nadprzyrodzonych, często sprowadzana do roli ozdobnika, odgrywa kluczową rolę w spektaklu Stowarzyszenia Sztuki Eksperymentalnej INTERIOR.

Balladyna w reż. J. M. Pawłowskiego to czterdziestominutowe przedstawienie, zbudowane z dwóch scen z dramatu Juliusza Słowackiego. Nie wprowadzono żadnych zmian w tekście. Całą scenografię stanowią dwa krzesła i kilka przedmiotów (stara miednica, dwa dzbanki, włócznia, sierp, grzebień i korona), co umożliwia pokaz spektaklu w każdej przestrzeni.

 

Poniżej linki do pozostałych informacji o stowarzyszeniu, a także reportaży filmowych:

https://www.facebook.com/pages/Stowarzyszenie-sztuki-eksperymentalnej-INTERIOR/138695686230958?sk=timeline

https://www.facebook.com/pages/Projekt-Parsifal/596311567156859?fref=ts

https://vimeo.com/64110864

https://vimeo.com/65607430

 

Ponadto prowadzimy tygodniowe warsztaty teatralne między 20 a 26 lipca 2015r. Zapraszamy na nie młodzież, kóra będzie mogła poszerzyć swoje umiejętności aktorskie. Koszt kursu to 250 zł.

Tutaj  link do wydarzenia https://www.facebook.com/events/1639295882981730/

 

Weronika Jocz

Dodaj Temat

 reklama balticbd

calidozaworarka

 

ARKA zyczeniabn2017toplaserkoszalinlogo1

baneredu4you1

reklamamchecinski1                                                

teproogłoszenieopracebalticinfo1

lechbudIIetap

logo.rgb

e.sztorc.banner

inwestbohwawy

 

vertaxofertareklama1

banerekfotowoltaika210x240px3

 assetlogolarge

 

balticinfopl


logonieruchomosci ew1

logopraxis

pamprofil

 

4mobile

banerbogurscy
 banerek1
logo just
 
MAPA STRON I II
stat4u