251Szczecin ma  obecnie chyba najnowocześniejszą zajezdnię tramwajową w Polsce. Obiekt został przebudowany i przystosowany do obsługi niskopodłogowych tramwajów. Uroku zajezdni dodaje fakt, że na jej terenie odrestaurowana została z najdrobniejszymi szczegółami wybudowana w 1934 roku hala, w której do dziś stacjonują w tramwaje.

Spółka Tramwaje Szczecińskie zakończyła właśnie modernizację zajezdni Pogodno mieszczącej się w al. Wojska Polskiego, która na dziś obsługuje 127 wagonów różnych typów – głównie przegubowych w tym: 28 tramwajów Swing, 73 przegubowe tatry czy 2 Moderusy Beta.

Przebudowa zajezdni jest ostatnim elementem realizowanego od 2012 roku projektu „Budowa i modernizacja torowisk w Szczecinie”. Oprócz zajezdni przebudowany zostały układy torowe i poszczególne torowiska. 

Poprzedni remont zajezdni odbył się w latach 70 i 80 ubiegłego wieku. Zajezdnia zyskała także nowy dobudowany dodatkowy 21 tor, który pełni funkcję toru objazdowego. Łącznie na terenie zajezdni i w jej sąsiedztwie położono aż 6 kilometrów torów i zamontowano kilkadziesiąt zwrotnic. Część torów mieszczących się w zajezdni zmieniło swój charakter, gdyż musiała zostać dostosowana do obsługi wagonów niskopodłogowych obsługiwanych z dachu. Stąd też podczas modernizacji zrezygnowano z funkcjonowania części kanałów na rzecz budowy stanowisk (podestów) do obsługi z dachu.

Dzięki zamontowaniu elektronicznego systemu zarządzania zajezdnią wspomagana może być praca zaplecza technicznego oraz dyspozytora. Po zaprogramowaniu system sam przypisze tor dla zjeżdżającego do zajezdni tramwaju kierując go i ustawiając w odpowiedniej kolejności do wyjazdu na kolejny dzień uwzględniając godzinę wyjazdu, typ i pojemność wagonu dla konkretnej linii lub skieruje go na tor serwisowy w przypadku otrzymania informacji o awarii bądź konieczności wykonania przeglądu pojazdu.

Uzupełnieniem wartej ok. 140 milionów inwestycji jest zagospodarowanie przestrzeni na terenie zajezdni m.in. zamontowane zostało oświetlenie LED. Zagospodarowany został także teren przed zajezdnią.

 

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 polanareklama1

 

  

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u