angdrBy Angels Driven to z założenia pierwsza odsłona większego dzieła FinalSte(e)ps, a stanowi autorską interpretację fragmentu Akropolis Stanisława Wyspiańskiego (akt III, scena 24). Kontekstem dla interpretowanej sceny arcydzielnego dramatu autorzy spektaklu uczynili niewielki passus z Samuela Zborowskiego. Kilkuwersowy fragment dramatu Słowackiego (akt II, w. 288-298) wypowiadany jest do każdego z widzów na wstępie oraz chóralnie na końcu spektaklu.  Widzowie wchodzą do ogromnego mieszkania w jednej z kamienic w centrum Szczecina. Jego salon, w którym na co dzień twórcy INTERIOR’u pracują nad Projektem V (rzecz o życiu, twórczości Virginii Woolf; praca w ramach stypendium Marszałka Województwa dla Adrianny Janowskiej-Moniuszko), pokazuje Hamleta i Balladynę, a także w którym odbywają się zajęcia teatralne dla młodzieży, na wieczory By Angels Driven zamieniany jest w miejsce szczególnego doświadczenia: spotkanie Jakuba z Aniołem, zderzenie człowieka z wiecznością. Nim widzowie dotrą na przygotowane siedzenia wita ich Chłopiec z woskowym aniołkiem oraz Kobieta z dzwonkiem (intencjonalnie syn i żona Jakuba).

Widzowie wchodzą do miejsca pokazu w dźwiękach pieśni pasyjnej (Dobranoc Głowo Święta). Przechodzą obok leżącego na ziemi Jakuba. Ziemia jest tu rozumiana dosłownie – podłoga salonu wypełniona jest nią po brzegi. Po środku przestrzeni stoi postument, na którym zalega Księga, w rogu przy piecu stoi odwrócony Anioł. Widzowie przechodzą przez ziemię i zasiadają na krzesłach pod oknem. Reżyser odczytuje z Księgi didaskalia do interpretowanej Akropolis (Anioł komentuje didaskalia dźwiękiem i ruchem), po czym po dźwiękach kamieni/dzwonu światło gaśnie. Wolno wyłania się dźwięk żydowskiego szofaru, światło ukazuje Anioła, który rusza z podniesioną ikoną w stronę widzów. Na ziemi rozwija materiałowy zwój, to po nim stąpa, nie dotyka ziemi. Ta jednak kusi, przyzywa, pachnie, żyje – Anioł schodzi na chwilę ze zwoju i tańczy, najpierw jak onieśmielone dziecko, potem dziko, zmysłowo. Błysk czerwonego światła upomina Anioła – wraca na zwój. Za chwilę napotka Jakuba i wybrzmią pierwsze słowa ich przedziwnej rozmowy (autorzy nie skreślili z tekstu sceny ani słowa).


Autorzy By angels Driven posługują się określeniem doświadczenie teatralne, w sposób oczywisty akcentując sferę doznaniową przygotowanego dzieła. Znajdzie to rozwinięcie nie tylko w specyficznym prowadzeniu widzów, ale także w charakterze spotkania Jakuba i Anioła. To wydarzenie niemal kosmiczne, o ładunku metafizycznym, jest to jednak może przede wszystkim spotkanie dwóch zmysłowości – ziemskiej i tej nie z tego świata. Zderzenie potencjałów, które nie potrzebuje dla swego wyrażenia dosłownej walki wręcz. Takim zmysłowym, barwnym, pełnym gęstych, cielesnych metafor językiem, spotkanie Anioła z Jakubem pisze/maluje sam Wyspiański.


W finale sceny, kiedy zamilknie tekst Wyspiańskiego, po objawieniu Jakubowi jego przeznaczenia (bardziej przekleństwa niż dobrej nowiny) i obdarowaniu go kipą Anioł odchodzi w stronę wieczności. Nie wchodzi w nią jednak, chce zostać na ziemi. Nie dźwiga rzuconego w stronę Jakuba przekleństwa, ale bycie tutaj jest niemożliwe. Anioł wspina się na postument, kolejny raz dołącza doń także Jakub i z miejsca ich poprzedniej ekstazy trzymając się za ręce, skaczą w otchłań. Padają zapowiedziane wersy Słowackiego, aktorzy-działający wolno opuszczają przestrzeń, nie wychodzą na ukłony. Widzowie opuszczają przestrzeń, Ci którzy odczuwają potrzebę czekają i rozmawiają z twórcami. O wszystkim, także o wieczności.


By Angels Driven, część I FinalSte(e)ps Koncepcja, przestrzeń, reżysera: Jakub Michał Pawłowski Obsada: Anioł: Adrianna Moniuszko-Janowska/Sara Sieńska, Jakub: Alex Kuraj/Sara Sieńska, Chłopiec: Kasia Goździak/Artur Rawa, Kobieta: Weronika Jocz; miejsce: Atelier Stowarzyszenia Sztuki Eksperymentalnej INTERIOR/JMP Agency, ul. Kaszubska 59/3, Szczecin; czas trwania: ok. 45 min Koordynator projektu/kontakt z widzami: Weronika Jocz, tel. 694502141

Dodaj Temat

 reklama balticbd

calidozaworarka

 

ARKA zyczeniabn2017toplaserkoszalinlogo1

baneredu4you1

reklamamchecinski1                                                

teproogłoszenieopracebalticinfo1

lechbudIIetap

logo.rgb

e.sztorc.banner

inwestbohwawy

 

vertaxofertareklama1

banerekfotowoltaika210x240px3

 assetlogolarge

 

balticinfopl


logonieruchomosci ew1

logopraxis

pamprofil

 

4mobile

banerbogurscy
 banerek1
logo just
 
MAPA STRON I II
stat4u