angdrBy Angels Driven to z założenia pierwsza odsłona większego dzieła FinalSte(e)ps, a stanowi autorską interpretację fragmentu Akropolis Stanisława Wyspiańskiego (akt III, scena 24). Kontekstem dla interpretowanej sceny arcydzielnego dramatu autorzy spektaklu uczynili niewielki passus z Samuela Zborowskiego. Kilkuwersowy fragment dramatu Słowackiego (akt II, w. 288-298) wypowiadany jest do każdego z widzów na wstępie oraz chóralnie na końcu spektaklu.  Widzowie wchodzą do ogromnego mieszkania w jednej z kamienic w centrum Szczecina. Jego salon, w którym na co dzień twórcy INTERIOR’u pracują nad Projektem V (rzecz o życiu, twórczości Virginii Woolf; praca w ramach stypendium Marszałka Województwa dla Adrianny Janowskiej-Moniuszko), pokazuje Hamleta i Balladynę, a także w którym odbywają się zajęcia teatralne dla młodzieży, na wieczory By Angels Driven zamieniany jest w miejsce szczególnego doświadczenia: spotkanie Jakuba z Aniołem, zderzenie człowieka z wiecznością. Nim widzowie dotrą na przygotowane siedzenia wita ich Chłopiec z woskowym aniołkiem oraz Kobieta z dzwonkiem (intencjonalnie syn i żona Jakuba).

Widzowie wchodzą do miejsca pokazu w dźwiękach pieśni pasyjnej (Dobranoc Głowo Święta). Przechodzą obok leżącego na ziemi Jakuba. Ziemia jest tu rozumiana dosłownie – podłoga salonu wypełniona jest nią po brzegi. Po środku przestrzeni stoi postument, na którym zalega Księga, w rogu przy piecu stoi odwrócony Anioł. Widzowie przechodzą przez ziemię i zasiadają na krzesłach pod oknem. Reżyser odczytuje z Księgi didaskalia do interpretowanej Akropolis (Anioł komentuje didaskalia dźwiękiem i ruchem), po czym po dźwiękach kamieni/dzwonu światło gaśnie. Wolno wyłania się dźwięk żydowskiego szofaru, światło ukazuje Anioła, który rusza z podniesioną ikoną w stronę widzów. Na ziemi rozwija materiałowy zwój, to po nim stąpa, nie dotyka ziemi. Ta jednak kusi, przyzywa, pachnie, żyje – Anioł schodzi na chwilę ze zwoju i tańczy, najpierw jak onieśmielone dziecko, potem dziko, zmysłowo. Błysk czerwonego światła upomina Anioła – wraca na zwój. Za chwilę napotka Jakuba i wybrzmią pierwsze słowa ich przedziwnej rozmowy (autorzy nie skreślili z tekstu sceny ani słowa).


Autorzy By angels Driven posługują się określeniem doświadczenie teatralne, w sposób oczywisty akcentując sferę doznaniową przygotowanego dzieła. Znajdzie to rozwinięcie nie tylko w specyficznym prowadzeniu widzów, ale także w charakterze spotkania Jakuba i Anioła. To wydarzenie niemal kosmiczne, o ładunku metafizycznym, jest to jednak może przede wszystkim spotkanie dwóch zmysłowości – ziemskiej i tej nie z tego świata. Zderzenie potencjałów, które nie potrzebuje dla swego wyrażenia dosłownej walki wręcz. Takim zmysłowym, barwnym, pełnym gęstych, cielesnych metafor językiem, spotkanie Anioła z Jakubem pisze/maluje sam Wyspiański.


W finale sceny, kiedy zamilknie tekst Wyspiańskiego, po objawieniu Jakubowi jego przeznaczenia (bardziej przekleństwa niż dobrej nowiny) i obdarowaniu go kipą Anioł odchodzi w stronę wieczności. Nie wchodzi w nią jednak, chce zostać na ziemi. Nie dźwiga rzuconego w stronę Jakuba przekleństwa, ale bycie tutaj jest niemożliwe. Anioł wspina się na postument, kolejny raz dołącza doń także Jakub i z miejsca ich poprzedniej ekstazy trzymając się za ręce, skaczą w otchłań. Padają zapowiedziane wersy Słowackiego, aktorzy-działający wolno opuszczają przestrzeń, nie wychodzą na ukłony. Widzowie opuszczają przestrzeń, Ci którzy odczuwają potrzebę czekają i rozmawiają z twórcami. O wszystkim, także o wieczności.


By Angels Driven, część I FinalSte(e)ps Koncepcja, przestrzeń, reżysera: Jakub Michał Pawłowski Obsada: Anioł: Adrianna Moniuszko-Janowska/Sara Sieńska, Jakub: Alex Kuraj/Sara Sieńska, Chłopiec: Kasia Goździak/Artur Rawa, Kobieta: Weronika Jocz; miejsce: Atelier Stowarzyszenia Sztuki Eksperymentalnej INTERIOR/JMP Agency, ul. Kaszubska 59/3, Szczecin; czas trwania: ok. 45 min Koordynator projektu/kontakt z widzami: Weronika Jocz, tel. 694502141

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 polanareklama1

 

  

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u