burmistrzdiakunO planach rozwoju i o życiu w Policach, rozmawiamy z Władysławem Diakunem, burmistrzem Polic 

- Panie burmistrzu jakim miastem są dziś Police? Jak się tu żyje?
- Mogę odpowiedzieć tylko, że jest to wspaniałe miasto, w którym mieszkają wyjątkowi ludzie. Mam nadzieję, że żyje się u nas bardzo dobrze. Jako władze samorządowe robimy wszystko, by tak właśnie było. Nasze miasto i cała nasza gmina swój rozwój gospodarczy zawdzięczają Zakładom Chemicznym „Police”, które liczą już pół wieku i obecnie są częścią Grupy Azoty. Ale nasz dorobek kulturowy i historyczny trzeba wiązać z niemieckimi mieszkańcami tych ziem. Przez wiele wieków do końca II wojny światowej to właśnie oni byli tu gospodarzami. Do dziś korzystamy z budynków i obiektów, które oni zbudowali i które przetrwały pożogę wojenną. Ale mamy też i nową część miasta, zbudowaną już po wojnie.

Dla młodego pokolenia najważniejsza jest przecież baza mieszkaniowo-bytowa. Mamy bogatą ofertę edukacyjną, dobre zaplecze przedszkolne, działający na wysokim poziomie Miejski Ośrodek Kultury. Pod względem turystycznym: przepiękna Puszcza Wkrzańska, której bogactwo prezentujemy w Trasngranicznym Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Zalesiu, Rezerwat Świdwie, Trzebież nad Zalewem Szczecińskim. W roku 2016 obchodzimy 70-lecie polskiej administracji Polic. To dobra okazja, by podsumować to, co w tym czasie zrobiliśmy.

- Jakie są plany rozwoju? Co jest szansą Polic?
- Zdecydowanie obwodnica zachodnia. To już wytarte hasło, ale jak mało które – ciągle żywe i energetyczne. Bardzo potrzebujemy tej drogi. Mamy w Policach przemysł chemiczny, który potrzebuje drogi, omijającej miasto. Tak Police, jak Szczecin. Od wielu, wielu lat walczymy o wybudowanie z budżetu państwa zachodniego obejścia drogowego Szczecina wraz z przeprawą przez Odrę. To ożywiłoby gospodarkę całego regionu. Samorządów nie stać na taką inwestycję, więc lobbujemy z nadzieją, że w końcu któryś z kolejnych rządów się zlituje. Bo tu już chyba tylko o litości można mówić, skoro racjonalne argumenty nie przemawiają.

- Od dawna związany jest Pan z samorządem. Jak ocenia Pan z perspektywy czasu swoją działalność na tym polu?
- Tak, to już prawie od 30 lat. Wcześniej działałem w podziemnej „Solidarności”. Walczyłem o wolny kraj. A potem przyszedł czas na pracę od podstaw i wprowadzenie w życie naszych idei. Poczułem się w jakiś sposób zobowiązany. Chciałem zrobić coś ważnego dla gminy Police, dla mieszkańców. A potem to już się uzależniłem. Z każdym rokiem przybywało pomysłów i zadań. Jedno o drugie się zazębiało i tak jest do dziś. Co zaczniemy w trakcie jednej kadencji – chcemy dokończyć w następnej. Ludzie chyba trochę mi ufają, skoro dali mi szansę prowadzenia gminy już po raz piąty.

- Kim chciał Pan być w dzieciństwie?
- Moja pasja to żeglarstwo i modelarstwo. Kim chciałem być? Przede wszystkim – dobrym człowiekiem, który robi coś pożytecznego.

- Czy dużo firm inwestuje, prowadzi działalność w Policach? Oczywiście prócz Zakładów Chemicznych?
- Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” SA to największy zakład w naszej gminie, a wkrótce będzie dwa razy większy. W najbliższych latach ma powstać nowa wytwórnia, gdzie będzie wytwarzany propylen potrzebny do produkcji chemikaliów. Stosowana tu będzie metoda PDH, stąd nazwa powstałej spółki: PDH Polska SA. To potężna inwestycja o wartości ok. 2 mld zł, która będzie miała duże znaczenie dla gospodarki naszego regionu. Poza Zakładami mamy też sporo innych firm. Do największych należy Stocznia „Partner”, w której budowane są statki dla zagranicznych armatorów. W Trzeszczynie mamy inwestora duńskiego, firmę „Jupiter”, która produkuje elementy do wiatraków. W Trzebieży od wielu lat funkcjonuje fabryka słodyczy „Dobosz”. W sumie w naszej gminie działa ok. 4,5 tys. różnej wielkości przedsiębiorstw, z czego około 4 tys. to osoby fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą.

 

Rozmawiał:

Tomasz Wojciechowski

Dodaj Temat

 reklama balticbd

calidozaworarka

 

ARKA zyczeniabn2017toplaserkoszalinlogo1

baneredu4you1

reklamamchecinski1                                                

teproogłoszenieopracebalticinfo1

lechbudIIetap

logo.rgb

e.sztorc.banner

inwestbohwawy

 

vertaxofertareklama1

banerekfotowoltaika210x240px3

 assetlogolarge

 

balticinfopl


logonieruchomosci ew1

logopraxis

pamprofil

 

4mobile

banerbogurscy
 banerek1
logo just
 
MAPA STRON I II
stat4u