goliszewskajoannaRozmowa z Joanną Gołaszewską, dyrektorem firmy GIPO w Koszalinie.
- Podczas tegorocznej, czerwcowej edycji konkursu organizowanego przez Koszalińską Izbę Przemysłowo- Handlową otrzymaliście w kategorii firm średnich główną nagrodę- Złotego Denara. Jakie są wrażenia z otrzymanej nagrody?

- Jest to oczywiście niezmiernie miłe, że po 10 latach istnienia na rynku zostaliśmy docenieni. Cieszy nas, że pomimo iż jesteśmy firmą, której produkt kierowany jest niemal w pełni na eksport jesteśmy dostrzegani również na rynku lokalnym a nasza obecność jest pozytywnie odbierana. Zależy nam na opinii środowiska również potencjalnych pracowników, którzy zdecydują się dołączyć do naszego zespołu oraz mieszkańców. Oferujemy nowoczesny produkt z którego można być dumnym ale niewiele osób w mieście o tym wie. Dajemy również szansę nauki i rozwoju w firmie, która specjalizuje się w wysoko zautomatyzowanych projektach co daje młodym ludziom zwłaszcza konstruktorom, automatykom, programistom, montażystom szansę na uczestniczenie w projektach naprawdę ciekawych, inspirujących i innowacyjnych.

Staramy się podążać za trendami w branży a nawet wychodzić naprzód w zakresie systemów implementowanych w firmie więc pole do pozyskania doświadczenia mają również specjaliści w zakresie zarządzania produkcją, planowania i zarządzania jakością. PO 10 latach możemy spokojnie stwierdzić, że sytuacja firmy jest stabilna i bez niepokoju prowadzić kolejne inwestycje i rozwijać zakład. Złoty Denar potwierdza, ze obrany przez nas 10 lat temu kierunek zrównoważonego rozwoju i brania odpowiedzialności za dostarczany produkt był właściwy - dziś z optymizmem patrzymy w przyszłość.

gipokoszalin- Jakie wartości w firmie pielęgnujecie?

- Rozwój to najważniejszy aspekt, zapewniamy go więc naszym pracownikom poprzez szkolenia, finansowanie kursów i studiów oraz podwyższanie ich kwalifikacji i umożliwienie im zdobywanie dalszych uprawnień. Dbamy o uczciwość w biznesie. Chcemy aby wszyscy pracownicy czuli, że tworzymy zespół, że komunikacja działa w firmie w obie strony. Bezpieczeństwo pracowników to również priorytet w firmie. Ważna jest dla nas również ochrona środowiska stąd kolejne inwestycje zawsze są uzgadniane pod kątem ewentualnego wpływu na środowisko i rozszerzane o elementy, które pozytywnie wpływają na nie lub przynajmniej redukują negatywny wpływ, które zakłady z branży stalowej wywołują. Firma wyposażona jest w oczyszczalnię procesową, częściowy odzysk ciepła, oświetlenie zostało zmienione na ledowe, maszyny kupujemy energooszczędne, rozważamy zainstalowanie systemów solarnych, wpajamy pracownikom idee segregacji odpadów i dbania o środowisko. Kilka lat temu wdrożyliśmy w zakładzie ISO 14001 i co roku wyznaczamy sobie kolejne cele mające na celu jeszcze większą dbałość o środowisko.

gipokoszalin1

 

- A społeczność lokalna i jej potrzeby?

- GIPO zwraca również uwagę na potrzeby społeczności lokalnej - przede wszystkim wspieramy finansowo aktywność sportową dzieci i młodzieży - choć w wydarzeniach dla dorosłych też czasem partycypujemy. to jest dla nas najważniejsze - wierzymy, że aktywne, dzieci czerpiące radość ze sportu i z kontaktu z rówieśnikami również z innych krajów wyrastają na otwartych na innych obywateli a takich poszukujemy pracowników - gotowych do współpracy, tolerancyjnych, aktywnych. Prowadzimy wiele projektów międzynarodowych, zatrudniamy ludzi z innych państw zależy nam na pracownikach, którzy dobrze odnajdują się w takich sytuacjach. Poza sportem pomagamy również w tych sytuacjach kiedy ktoś stanął na zakręcie i stara się wrócić do aktywności zawodowej, uczy się jak sobie radzić w życiu i na rynku pracy. Mamy zasadę, że jak raz podejmiemy jakieś zobowiązania charytatywne to kontynuujemy to w kolejnych latach stąd stała współpraca z organizacjami. Ludzie działający w tych organizacjach niezmiernie nam imponują swoim zaangażowaniem i poświęcanym czasem, pasji z którą działają i cieszymy się jak możemy im tą pracę trochę ułatwić.
- Co oznacza w praktyce wasze hasło :"optymalizacja procesów produkcji"?  

- Optymalizacja produkcji to w skrócie wprowadzanie takich procesów i rozwiązań na przykład linii produkcyjnych, które pozwalają produkować wyroby sprawniej, szybciej, bezpieczniej i w powtarzalnej wymaganej jakości. To również często zastąpienie pracy ludzkiej rozwiązaniami zautomatyzowanymi zwłaszcza tam gdzie praca ta jest monotonna, ciężka lub zwyczajnie niebezpieczna. Rozwiązania te przyspieszają produkcję znacząco często wielokrotnie, ułatwiają pracę operatorom, stabilizują proces. To cały sekret. Zazwyczaj dostarczamy linie produkcyjne dla światowych korporacji, dużych zakładów gdzie produkcja jest już wysoce zautomatyzowana lub do dużych centrów logistycznych, magazynów, chłodni -w tym i wielu innych przypadkach ogranicza to konieczność przebywania ludzi w warunkach szkodliwych.
- Jakie są dalsze plany rozwojowe GIPO?

- Planujemy budowę kolejnej hali montażowej - ta którą oddajemy w tym roku do użytku będzie wkrótce za ciasna. Oczywiście regularnie inwestujemy w nowe maszyny - stało się to już codziennością. Oczywiście interesują nas nowe rynki cały czas rozglądamy się uważnie analizując możliwości ekspansji zarówno w aspekcie geograficznym jak i branżowym i produktowym. W tej chwili prowadzimy duży projekt R&D pracujemy z naszym duńskim partnerem -posiadamy 30% udziałów w duńskim startupie- nad nowym w skali światowej rozwiązaniem logistycznym, które niedawno otrzymało ochronę patentową i obecnie jest w fazie prototypowej ale to na razie jeszcze sekret...

Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

 

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 DB MACIEJ TYSZKA baner

 

 

PokaLogo promocja torba

 

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u