BożenaPawlowska1Już niedługo obchodzić będziemy Dzień Matki. Jakie są dziś matki-Polki, jak radzą sobie z domem i pracą? I czy urlopy macieżyńskie i opiekuńcze stanowią realne obciążanie dla firm? Opowiada o tym Bożena Pawłowska- doradca podatkowy, właścicielka Kancelarii Podatkowej Constans w Koszalinie, prywatnie szczęśliwa żona oraz matka. Znakomitą większość stanowi tam żeński personel.

- Jak nowoczesne kobiety, w tym pracownice ksiegowości godzą pracę, dom i dokształcanie się?
- Nowoczesna kobieta to w ogólnym pojęciu kobieta pracująca, wychowująca dzieci, uczestnicząca w życiu społecznym i kulturalnym swojego otoczenia a jednocześnie zawsze zadbana i uśmiechnięta. Niektóre elementy tego wizerunku są jak najbardziej prawdziwe i realne, ale w całości niekoniecznie do zrealizowania. W mojej kancelarii głównie pracują kobiety. W większości są to młode panie, mające małe lub dorastające dzieci. Z wielką odpowiedzialnością podchodzą do swoich obowiązków służbowych.

- Zapewne nie jest to proste, łączyć w tym zawodzie pracę z domem?

- Praca księgowej, lub kadrowej w kancelarii wiąże się z bardzo dużą odpowiedzialnością za powierzone rozliczenia księgowe i pracownicze. Ciągle zmieniające się przepisy podatkowe i przepisy kodeksu pracy zmuszają do ciągłego uzupełniania wiedzy, oraz poszerzania umiejętności obsługi programów i urządzeń. Nałożenie tak wielu obowiązków i odpowiedzialności na kobiety powoduje- i tu niespodzianka- że kobiety te są bardzo zorganizowane, odważne i radzące sobie z prawie każdym problemem. Podejmowanie na co dzień trudnych decyzji uodparnia na codzienne trudności, daje poczucie własnej wartości a tym samych dobre samopoczucie i uśmiech na twarzy. Pracownice kancelarii Constans to z  pewnością kobiety nowoczesne, godzące pracę i obowiązki rodzinne, a jednocześnie pewne siebie, zadbane i uśmiechnięte.

urlopmaciezynski

- Czy dla pracodawców kobieta-matka jest problemem?
- Zależy jakie nastawienie do tego problemu ma pracodawca i jakie nastawienie"udziela" się pracownicom. Jeżeli mamy do pracownic z dziećmi pozytywne nastawienie, uważając wychowywanie dzieci jako normalną rzecz, to uzyskujemy wzajemne zaufanie pracownicy. Wszystko da się wówczas pogodzić, z każdej sytuacji jest wyjście i każda ze stron dąży do porozumienia. Dzieci szybko rosną i w dobrej atmosferze, myślę że mniej chorują. Zdarza się, że matki czasami przychodzą do pracy z dzieckiem bo nie mają co z nim zrobić gdy przedszkole lub szkoła są zamknięte . To w kancelarii też fajny dzień gdyż dzieci uczą się, że matki robią coś ważnego, a wszyscy pracownicy odnoszą się życzliwie do dziecka żartując, że mamy nowego pracownika.

- Czy kobiety chętnie idą na zwolnienia i urlopy macierzyńskie i wychowawcze? Co się z tym wiąże dla nich i dla pracodawców?
- Kobiety niechętnie idą na zwolnienia i urlopy wychowawcze jeżeli ich praca jest doceniana i uważają, że ich praca jest ważna i odpowiedzialna. Bardziej szukają pomocy u rodziców w zajmowaniu się dziećmi i szukają rozwiązań godzących pracę z wychowaniem dzieci. Zwiększenie długości urlopu macierzyńskiego spowodowało większe obciążenie finansowe dla firm, potrzebę zatrudnienia na miejsce osoby idącej na urlop macierzyński innej osoby. Niemniej jednak w wymiarze społecznym wydłużenie okresu urlopu macierzyńskiego jest nie do przecenienia. Jeżeli podejdziemy do tego z takim przekonaniem łatwiej jest pracodawcy się zorganizować i zapewnić powrót do pracy po urlopie macierzyńskim. Budowanie pozytywnej atmosfery wokół matek- pracownic wydaje mi się korzystne dla pracownika i pracodawcy.

 

Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

 

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 DB MACIEJ TYSZKA baner

 

 

PokaLogo promocja torba

 

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u