marekjanuspraxis1O tym, jak spędzać Boże Narodzenie rozmawiamy z lekarzem chirurgiem Markiem Janusem, prezesem Prywatnej Lecznicy Chirurgicznej "Praxis" w Koszalinie. 

- Panie doktorze, jak powinniśmy obchodzić Boże Narodzenie z medycznego punktu widzenia?
- Na pewno rozważnie, jeśli chodzi o ilość jedzenia. Wskazany jest co prawda higieniczny tryb życia, nie tylko od święta, ale przy okazji Bożego Narodzenia powinniśmy zachować umiar w jedzeniu i piciu. Uwzględnić to, że te Święta nie polegają tylko na okupowaniu suto zastawionego stołu i podjadaniu w bezruchu na kanapie. Jasna sprawa, że są tradycje kulinarne związane ze świętami, ale są one tylko dodatkiem, nie treścią celebracji samą w sobie. Oprócz wymiaru duchowego Bożego Narodzenia, który jest bardzo ważny, tak samo istotne jest wykorzystanie tego okresu na wypoczynek, regenerację umysłową, psychiczną organizmu.

- Obecnie coraz więcej mówi się o tym, że może chorować nie tylko ciało, ale umysł, psychika, która ma wpływ na stan organizmu. Ile w tym prawdy?
- Bardzo dużo. Jest wiele definicji zdrowia, także tych formułowanych przez WHO, czyli Światową Organizację Zdrowia. Jedna z nich mówi, że zdrowie to doskonała harmonia psychiki i fizyczności człowieka. A tymczasem, proszę zobaczyć co się dookoła nas dzieje: pośpiech, stresy, masa codziennych obowiązków. Mało się o tym mówi, ale 20%- 25% naszego społeczeństwa cierpi na depresję. Depresja ma bardzo różne maski, symptomy. Gdy nie mogę spać, drżą mi ręce, nie mam łaknienia idę do lekarza specjalisty. Zdziwiłby się Pan, ile takich przypadków zdarza się chirurgom.
- Na przykład?
- Pacjenci, którzy skarżą się na dolegliwości, których nie potwierdzają badania laboratoryjne, obrazowe. Są osoby skarżące się na zaburzenia wzroku, oddychania, ruchu, na bóle brzucha, narządów wewnętrznych. Okazuje się, że często dysfunkcja fizyczna jest powodowana dysfunkcją psychiczną.
- Jak sobie można radzić z obciążeniem psychicznym naszych czasów? I mieć komfort życia nie tylko przy okazji Świąt?
- Oczywiście jest cały szereg medycznych wskaźników zdrowia: dobra kondycja, właściwa waga, dobre wyniki podstawowych badań diagnostycznych, prawidłowe ciśnienie krwi, praca serca, płuc. Ale jeśli nie mamy wielkich problemów dnia codziennego, dobrze śpimy, radzimy sobie w pracy i w rodzinie, w otoczeniu, to ma to wpływ rzecz jasna na nasze zdrowie. Problemy, niepokoje mogą zaburzyć nasze funkcjonowanie i spowodować że się po prostu rozchorujemy. Już coraz więcej mówi się o tym, że przemęczenie pracą jest problemem medycznym. Musimy więc o siebie dbać. Dlatego, korzystając z okazji życzę Państwu przede wszystkim spokoju i radości na nadchodzące Boże Narodzenie, oraz na każdy dzień roku 2020.
Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

BożeNarodzenie2018Praxis

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 polanareklama1

 

  

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u