Agnieszka i Paweł BanatkiewiczOd końca zeszłego roku działa w Koszalinie nowa przychodnia medyczna. Okazuje się, że jej nazwa- CanadaMed , jest nawiązaniem do życiowej podróży jej właścicieli.O tym rozmawiamy z dr Pawłem Banatkiewiczem, współwłaścicielem przychodni.

-Jak to się stało, że trafiliście do Kanady? Chodziło o pracę, czy może rodzinę?
-Trafiłem do Kanady w roku 2006. Wyjechaliśmy razem z żoną , gdyż ona miała tam rodzinę. Ponieważ oboje jesteśmy lekarzami- ja specjalistą radioterapii i onkologii, a małżonka- stomatologiem, prawie 6 lat pracowaliśmy we wspomnianej Kanadzie. Oczywiście, oboje pracowaliśmy już wcześniej w Polsce, ale zagranica dawała nowe możliwości zawodowe. W Kanadzie musiałem zdobyć prawo wykonywania zawodu, nostryfikować dyplom. Żona pracowała na uczelni.


-Jak odnaleźliście się w nowej rzeczywistości?
-Na pewno opieka nad pacjentem jest lepsza niż w Polsce, lepsze rozwiązania medyczne i społeczne. Ale życie w Kanadzie dla osób z Europy często bywa niezrozumiałe, mimo wyższego standardu. Kanadyjczycy bardzo przywiązują uwagę do tego co nazewątrz- dom, auto, otoczenie ma świadczyć o jakości życia. Kanadyjczycy są bardzo przyjaźni, to naród emigrantów. My mieszkaliśmy w Hamilton. Pamiętam, jakim szokiem było dla mnie to, że w prawie Kanady płód nie ma żadnych praw, aż do momentu przecięcia pępowiny...
-Skoro było tak wspaniale, to czemu wróciliście?
-Z prostego powodu. Podobnie jak i w innych krajach, w Kanadzie obcokrajowiec pozostanie zawsze obcokrajowcem. Powyżej pewnego statusu społecznego, wykształcenia "nie podskoczysz". Ja, choć pracowałem jako lekarz , nie mogłem pracować w swojej specjalizacji.
-A jak trafiliście Państwo do Koszalina? Bo chyba nie pochodzicie stąd?
-Nie, ja pochodzę z Kielc, żona z woj. Opolskiego. Wróciliśmy i ja najpierw podjąłem pracę, tam gdzie pracowałem wcześniej. Koniec końców, ściągnęła mnie do siebie firma zajmująca się radioterapią i badaniami onkologicznymi i tak wylądowaliśmy w Koszalinie. Żona, ja, oraz trójka naszych dorastających dzieci.
-Skąd pomysł na CandaMed?
-Żona chciała mieć coś swojego, ale nie myślała o gabinecie, tylko o miejscu oferującym kompleksową ofertę medyczną. To, co miało nas wyróżniać , to rzetelna i fachowa informacja o możliwych sposobach leczenia pacjenta. By leczyć nie szablonowo, jako przypadek, ale człowieka. Oczywiście, zdobycie zaufania pacjentów wymaga czasu. A takie przedsięwzięcie, jak przychodnia , to duże ryzyko.
-Korzystając z oakzji, że jest Pan onkologiem, zapytam o Pana zdaniem- powód tak częstego zachorowania na nowotwory w naszych czasach?
-Powód jest jeden- chemia w żywności, zanieczyszczenia i osłabienie odporności. Niestety, dziś nowotwory, to choroba cywilizacyjna.

Rozmawiał:Tomasz Wojciechowski

  • 10687041_1002594893091337_6388973757817450691_n10687041_1002594893091337_6388973757817450691_n

 

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

bobolicestrefa2

 

 polanareklama1

 

  

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u