O problemach lokalnych przedsiębiorców i szansach dla biznesu rozmawiamy z Marcinem Nowackim, wiceprezesem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

-Czym dokładnie jest ZPP i jak pomaga przedsiębiorcom?
-Związek Przedsiębiorców i Pracodawców jest organizacją reprezentującą sektor małego i średniego biznesu w Polsce. Naszymi zadaniami są przede wszystkim: pilnowanie interesów sektora w obszarze polskiej legislacji oraz obrona firm przed szkodliwymi praktykami i działaniami pochodzącymi ze strony sektora publicznego. Realizujemy również szereg świadczeń dla naszych Członków, m.in. w zakresie przekazywania profesjonalnej informacji i wspierania rozwoju biznesu.

-Czym jest etos przedsiębiorcy w Polsce? Jaka jest sytuacja małych firm?
-Przedsiębiorcy w Polsce to jedna z kluczowych grup społecznych. To właśnie małym firmom zawdzięczamy ponad 60% PKB oraz 2/3 miejsc pracy. Sektor MSP działa najczęściej lokalnie i jest istotnym uczestnikiem życia społecznego w swoim regionie. Zdecydowana większość firm małych to firmy rodzinne, co w naturalny sposób kreuje bliskie relacje na linii pracownik-przedsiębiorca.

Z drugiej strony, pomimo fundamentalnej roli MSP, grupa ta nie jest rozpieszczana przez polityków i urzędników. Przeciwnie – jest źródłem pozyskiwania kolejnych danin i często jest gorzej postrzegana i traktowana aniżeli duże firmy.

-Polska jest krajem przyjaznym biznesowi?
-Na pewno nie można powiedzieć, że w Polsce mamy tragiczną sytuację w tym obszarze. Polskie firmy przez 25 lat otwartej gospodarki osiągnęły duży sukces. Podejście do przedsiębiorców, ich percepcja w społeczeństwie, również uległy pozytywnej zmianie. Jest jednak kilka obszarów funkcjonowania państwa, które nie nadążają nad zmianami w gospodarce oraz społeczeństwie i wymagają fundamentalnej zmiany.

-Gdyby Pan mógł coś zmienić w polskim ustawodawstwie to…?
-Przede wszystkim należy zmienić skomplikowany system prawa (w szczególności system podatkowy); wyeliminować zmienność interpretacji prawa przez administrację; naprawić niewydolny wymiar sprawiedliwości oraz obniżyć opodatkowanie pracy w postaci wysokich składek społecznych, zdrowotnych etc.

-Sądzi Pan że organizacje takie jak ZPP mają realny wpływ na możliwe zmiany na rzecz przedsiębiorców?
-Nasz wpływ jest zauważalny, ale ciągle niewystarczający. Z jednej strony potrzebujemy większej integracji sektora małych i średnich przedsiębiorstw, aby nasz głos był silniejszy. Z drugiej, oczekujemy zmiany filozofii państwa, gdzie przedsiębiorca jest klientem i dobrem, a nie petentem i źródłem finansującym administrację.

Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

Dodaj Temat

 reklama balticbd

calidozaworarka

 

ARKA zyczeniabn2017toplaserkoszalinlogo1

baneredu4you1

reklamamchecinski1                                                

teproogłoszenieopracebalticinfo1

lechbudIIetap

logo.rgb

e.sztorc.banner

inwestbohwawy

 

vertaxofertareklama1

banerekfotowoltaika210x240px3

 assetlogolarge

 

balticinfopl


logonieruchomosci ew1

logopraxis

pamprofil

 

4mobile

banerbogurscy
 banerek1
logo just
 
MAPA STRON I II
stat4u