mh nRozmowa z Bartłomiejem Łańcuckim z koszalińskiej firmy MH Kamyk Łańcucki Sp J.

-Bezpieczeństwo firmy w sieci. Niby ważna sprawa, ale przez wielu małych i dużych przedsiębiorców zapomniana. Dlaczego to takie ważne?
-Bo to tak, jakby zostawić luksusowe auto z otwartymi drzwiami. Dzisiaj, jak ktoś ma dobry komputer i odpowiednią wiedzę, może bez problemu włamać się do sieci bezprzewodowej, bazy danych firmy, a w ostateczności ukraść nam tożsamość. Haker może mieć dostęp do wszystkich danych w naszej firmie, mało tego może z naszej sieci dokonywac kolejnych włamań. Wówczas to my będziemy mieli kłopoty. Zagrożeniem są sieci publiczne i hot-spoty.

-Więc jak się ustrzec?
-Być ostrożnym, nie udostępniać sieci firmowej osobom z zewnątrz, mieć osobną sieć dla gości i osobną wewnątrz firmy. Warto tworzyć kopie zapasowe z ograniczonym dostępem. Polecam stosowanie długich haseł zabezpieczeń, najczęściej nie przekraczają one 8 znaków a to dla włamywacza żaden problem. Najdłuższe hasło o jakim słyszałem miało 500 znaków. Mężczyzna miał je zapisane poprostu w pliku i stosował metodę "kopiuj-wklej" na formularzach. Warto zastosować hasła minimum o 20 znakach, o dużym stopniu skomplikowania. Generalnie uważać, uważać i jeszcze raz uważać. Swojego czasu sporo zamieszania zrobił na komputerach wirus, który powodował że na ekranie monitora pojawiał się wizerunek Bronisława Komorowskiego i napis "polizja" z informacją o naruszeniu prawa pod karą grzywny 500 zł. Zdarzały się wystraszone osoby, które płaciły.

-Jakich szkód może narobić wirtualny włamywacz?
-Bardzo realnych. Od wysyłania z naszego sprzętu spamu, poprzez działania na kontach bankowych, podmianę stron internetowych w komórkach. Wystarczy czasem literówka w nazwie strony, kliknięcie akceptujące i już otrzymujemy płatne horoskopy. Działania wirusów powodują też "mulenie się" sprzętu komputerowego. Komputer chodzi powoli, wyskakuje wiele dziwnych okienek i aktualizacji. Dużym zagrożeniem są wreszcie darmowe programy pobierane z internetu, które instalowane, pociągają za sobą instalację innych aplikacji, wyszukiwarek internetowych czy apletów reklamowych.

-Warto zaopatrywać się w programy antywirusowe?
-Tak, z zastrzeżeniem że darmowe antywirusy to zaledwie cześciowa ochrona komputera, nie gwarantująca bezpieczeństwa w pełnym zakresie.
Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

Dodaj Temat

 reklama balticbd

calidozaworarka

 

ARKA zyczeniabn2017toplaserkoszalinlogo1

baneredu4you1

reklamamchecinski1                                                

teproogłoszenieopracebalticinfo1

lechbudIIetap

logo.rgb

e.sztorc.banner

inwestbohwawy

 

vertaxofertareklama1

banerekfotowoltaika210x240px3

 assetlogolarge

 

balticinfopl


logonieruchomosci ew1

logopraxis

pamprofil

 

4mobile

banerbogurscy
 banerek1
logo just
 
MAPA STRON I II
stat4u