malipioOdnawialne Źródła Energii, czyli OZE są coraz bardziej popularne wśród osób fizycznych, ale także firm. Instalacje fotowoltaiczne, które przetwarzają energię promiemiowania słonecznego na energię elektryczną, widoczne są na wielu dachach i elewacjach domów i biur, czy hal produkcyjnych. O popularności fotowoltaiki rozmawiamy z właścicielem firmy AISEO z Koszalina, Piotrem Maliszewskim.

- Skąd taka popularność OZE, w tym fotowoltaiki?
- Przede wszystkim jest to energia ekologiczna, pobierana z naturalnego źródła, w tym wypadku ze słońca. Fotowoltaika jest bardzo odporna na warunki pogodowe, takie jak wiatr, deszcz, śnieg czy nawet grad. Specjalne testy i certyfikaty gwarantują dużą wytrzymałość ogniw fotowoltaicznych. Instalacje fotowoltaiczne pozwalają na gromadzenie i oszczędność energii elektrycznej, która może być wykorzystana w domu, lub w firmie produkcyjnej.

- A jak to wygląda w praktyce? Jak można zmniejszyć rachunki za energię?
- W bardzo prosty sposób, to znaczy nie wydając pieniędzy, lub ograniczając wydatki na zakup prądu. Nasze rachunki za prąd mogą być zmniejszone poprzez włączenie do naszej instalacji elektrycznej, własnej elektrowni słonecznej, potocznie zwanej generatorem słonecznym.

Pozwala to na korzystanie z wyprodukowanego w ten sposób prądu w domu lub firmie. Najprościej mówiąc, mamy prąd ze słońca w naszym gniazdku. W tym momencie zaczynamy wykorzystywać prąd płynący z generatora słonecznego, a nie z zewnętrznej sieci energetycznej dystrybutora energii. Im więcej światła dociera do naszych modułów fotowoltaicznych, tym więcej energii elektrycznej one produkują. Instalacja fotowoltaiczna powinna być dopasowana racjonalnie, by pobór mocy odpowiadał realnemu zapotrzebowaniu, więc by ilość paneli fotowoltaicznych nie była za mała, lub za duża.
- Kiedy instalacja fotowoltaiczna produkuje najwięcej energii? Rozumiem, że w tych miesiącach, gdzie słońca mamy najwięcej?
- Instalacja fotowoltaiczna najbardziej efektywna jest od kwietnia do września. Daje nam to jakieś 70% energii wyprodukowanej w ciągu roku. W okresie jesiennym i zimowym, gdy dni sa krótsze i mniej jest słońca, uzyskujemy odpowiednio mniej energii z paneli fotowoltaicznych. Dlatego doskonałym uzupełnieniem może być na przykład elektrownia wiatrowa. Wiatry występują u nas dość często, również w porach nocnych. W związku z tym, że produkcja energii słonecznej jest nierównomierna nawet w dzień, by pożytek z instalacji fotowoltaicznej był większy, te bywają przewymiarowane. Mamy do czynienia ze zjawiskiem nadprodukcji energii, to oznacza że więcej jej produkujemy niż zużywamy. Dobrze więc by nasza elektrownia zaopatrzona była w magazyny energii, z których będziemy pobierać pozyskaną za dnia energię, gdy słońce zajdzie. Magazynami energii mogą być różne systemy- na przykład stacje ładowania pojazdów elektrycznych, akumulatorów, zbiorniki na ciepłą wodę, nawet zewnętrzne sieci energetyczne.

fotowoltaika
- Wspomniał Pan o firmach. Jakie rozwiązania sa korzystne dla podmiotów gospodarczych?
- Firmy swoją działalność na ogół prowadzą w tych porach dnia, w których elektrownie słoneczne produkują prąd. Więc zapotrzebowanie na bieżące zużycie energii elektrycznej zaspokoić można energią produkowaną na bieżąco z generatora słonecznego. Uczulam przy okazji na sam montaż i rozplanowanie instalacji na dachu. Profesjonalnie powinno sie to odbyć tak, by wszystkie elementy instalacji: przewody, ogniwa, inwerter działały bez zarzutu, sam demontaż instalacji natomiast, całościowy lub częściowy -na przykład w wyniku konieczności remontu dachu, nie powodował dużych trudności . Prawidłowo wykonana instalacja fotowoltaiczna, z atestami, będzie służyć bardzo wiele lat. Przyjęło się, że instalację fotowoltaiczną może zaprojektować i zamontować każdy, to nie jest prawdą. Otóż specjalista od fotowoltaiki powinien mieć odpowiednie przygotowanie (wiedzę i praktykę) wtedy możemy liczyć na to, że nasza instalacja będzie naprawdę bezpieczna, wydajna i bezobsługowa. Takie osoby posiadają certyfikat, potwierdzający kwalifikację do instalowania instalacji fotowoltaicznych, wydany przez Urząd Dozoru Technicznego. Aby go uzyskać, należy odbyć odpowiednie szkolenia i przejść przez państwowy egzamin.
- A ile kosztuje taki system fotowoltaiczny?
- Pojęcie względne, bo ceny są różne, w zależności od tego jak bezpieczny i wydajny chcemy mieć system. Ponadto od tego jak duży ma to być system i gdzie ma być zamontowany, czy będzie powiązany z magazynowaniem energii i od wielu innych czynników. Komponenty z jakich składa się system to jest już bardzo duży wyznacznik ceny. Ceny przeciętnie dobrej instalacji mogą wynosić od pięciu, sześciu do ośmiu, dziewięciu tysięcy złotych za 1kWp mocy zainstaowanej. Ale są też tańsze lub jeszcze droższe oferty. To tak, jak z samochodami. Kupując nowy samochód nigdy nie zastanawiamy się, kiedy on się zwróci , a podczas rozmowy o instalacji to prawie podstawowe pytanie. Podczas rozmów o instalacjach powinniśmy zwrócić uwagę na komfort jaki one dają i na to jakie będziemy mieć w przyszłości środowisko. Dofinansowania takich inwestycji oferuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu Prosument oraz inne źródła.
- Na koniec pytanie o stan wiedzy społeczeństwa na temat fotowoltaiki?
- O podstawach działania takich elektrowni wiemy coraz więcej ponieważ coraz więcej osób śmielej pyta, więcej pozyskuje informacje z tej dziedziny. Natomiast o dobrej fotowoltaice, o tym jak ją lepiej wykorzystać i gdzie zastosować wiedza jest raczej jeszcze mała. Ale takie osoby jak ja, czy inni pasjonaci fotowoltaiki staramy się tą wiedzę przekazywać. Dlatego polecam w kwestii edukacji i informacji kontakt z Polskim Towarzystwem Fotowoltaiki (www.pv-polska.pl) . Zapraszam też na www.aiseo.pl , jak również do osobistego kontaktu z moją osobą.

Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 DB MACIEJ TYSZKA baner

 

 

PokaLogo promocja torba

 

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u