n5Niewątpliwym sukcesem organizatorów, okazała się organizowana przez Archiwum Państwowe w Koszalinie pierwsza edycja Nocy Archiwów połączona z rodzinnym piknikiem na terenie tejże placówki. Aby mogło dojść do tego wydarzenia, zaangażowano wiele podmiotów w tym Akcję Katolicką, która działa przy parafii katedralnej, Centrum Kultury 105, Starostwo Powiatowe i Urząd Miejski w Koszalinie. Wśród partnerów którzy wzięli czynny udział w imprezie były Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, Archiwa Państwowe z Krakowa, Leszna i Poznania.

noc1

Na uczestników czekała cała masa atrakcji przygotowana przez stowarzyszenia, koszalińskie zakłady pracy i grupy odtwórstwa historycznego. Można było poznać tajniki gry w szachy, poczuć się jak prawdziwy rycerz, poznać historię Koszalina- tą przedwojenną, powojenną i tą najnowszą . Miejski Zakład Komunikacji przygotował przejażdżki po mieście zabytkowym autobusem marki Ikarus Na odwiedzających czekały także licznie przygotowane stoiska gastronomiczne i stoiska z rękodziełem koszalińskich wytwórców. Praktycznie każde wolne miejsce było wypełnione zabytkowymi samochodami a to za sprawą Stowarzyszenia Klasyczny Koszalin.

n7Przez cały czas trwania imprezy uczestnicy mogli wymienić się książkami w ramach akcji book crossing, a stoisko to było przy zabytkowym milicyjnym Starze. W ramach programu START UP, odbyły się I Koszalińskie Targi Książki na których można było nabyć nie tylko ciekawą książkę związaną z historią Koszalina, ale też wyjść z autografem jej autora. Pracownicy Archiwum przygotowali szereg ciekawych konkursów związanych z wystawą przygotowaną specjalnie na tą imprezę pod tytułem ‘’ Pamięć Świata’’. Ponadto w budynkach placówki można było poznać za pomocą przygotowanych warsztatów, jak czytać dawne pismo , jak posługiwać się dawnymi przyborami do pisania i nauczyć trudnej sztuki kaligrafii. Można było zwiedzać archiwum i zapoznać się z wystawami pocztówek, dokumentów, a także małymi modelami samochodów, orderami i pamiątkami związanymi z walkami Polaków o Monte Casino.

n3Niewątpliwą ‘’ wisienką na torcie’’ była wystawa przygotowana przez Archiwum Państwowe w Lesznie: ‘’Cudze chwalicie, swego nie znacie… Czyli skarby światowego dziedzictwa w polskich archiwach- Akta Braci Czeskich’’.
Wieczorem na dziedzińcu archiwum pojawiła się piosenka turystyczna. Całości części artystycznej dopełniło wspólna zabawa z karaoke. Był także pokaz tańca z ogniami.
Tekst: Rafał Semołonik

Foto: Janusz Skowyrski

  • nocwarchiwum1nocwarchiwum1
  • noc1noc1
  • n7n7
  • n6n6
  • n5n5
  • n4n4
  • n3n3
  • n2n2
  • n1n1

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 polanareklama1

 

  

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u