pielegniarkiRozmowa z Bożeną Wojcikiewicz, Przewodniczącą Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Koszalinie

-Jest Pani nową, niedawno wybraną, przewodniczącą rady. Jak obecnie wygląda działalność Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Koszalinie?
-Izba koszalińska obejmuje obszar od Sławna, przez Kołobrzeg, Koszalin, Białogard, Drawsko Pomorskie,Świdwin. To 9 szpitali czyli stacjonarna opieka zdrowotna,  podstawowa opieka zdrowotna, specjalistyczna opieka , opieka długoterminowa i inne placówki w których zatrudnione są pielęgniarki i położne, w sumie zarejestrowanych jest ok.  4000 członków, w tym 3700 pielęgniarek i ponad 300 położnych. Samorząd dba o wykonywanie zawodu  w zakresie przestrzegania etyki zawodowej, standardów zawodowych, kwalifikacji, doskonalenia zawodowego, obrony godności zawodowej i innych czynności wynikających z ustawy o samorządzie pielęgniarek i położnych. Jako Okręgowa Izba  wspieramy pielęgniarki w kształceniu zawodowym, pomocy socjalnej ale także prawnej.
-Pielęgniarka to niewątpliwie zawód trudny. Ale chyba niezbyt opłacalny i niedoceniany, co widać po ilości wyjeżdżających z naszego kraju absolwentek pielęgniarstwa?
-Wiele pielęgniarek wyjeżdża. Powodem jest oczywiście wynagrodzenie. Średnia płaca pielęgniarki w kraju to 2200- 3300 brutto. W systemie  służby zdrowia, w chwili obecnej w wieku 21-25 lat jest  tylko ok 3% pielęgniarek i położnych.

W zestawieniu z bardzo szerokim zakresem obowiązków i odpowiedzialności w pracy w szpitalu, to bardzo mało. Coraz mniej młodych pielęgniarek decyduje się na pracę na miejscu, ale przede wszystkim małe jest zainteresowanie chętnych na studia kierunkowe. Pielęgniarka i położna to ważne zawody, ale i wymagające ciągłego doskonalenia się. Niestety, chęcią pomocy drugiemu człowiekowi, oddaniem pracy nie opłaci się rachunków. Dzisiaj musimy pomyśleć nad takimi rozwiązaniami aby młode osoby wybierały ten zawód a te, które kończą edukację zatrzymać  w  kraju. Myślę tutaj o systemie stypendialnym dla studentów pielęgniarstwa a także o rezydenturach  dla absolwentów.
-Głośno było o tym, że wywalczyłyście podwyżki. Rzeczywiście pielęgniarki będą zarabiać więcej?
-Tak, na razie to ok 400 zł brutto, od września 2016 roku- 800 zł brutto, następnie w 2017r. -1200 zł brutto, w 2018 roku-1600 zł brutto. W czterech szpitalach w naszym rejonie wypłacono już dodatkowe pieniądze, w pięciu kolejnych placówkach wypłacone zostaną w grudniu bieżącego roku. Jest określona procedura rozdziału środków na pielęgniarki . Wymagane jest porozumienie ze związkiem zawodowym pielęgniarek i położnych w danym zakładzie .Jeżeli w zakładzie nie ma związku opinie wydaje samorząd zawodowy. Takich opinii wydaliśmy już ok 250. Pieniądze wypłacane są w formie dodatku lub wliczane do pensji zasadniczej .

-Czy często pielęgniarki pracują na kilku etatach?
Nie widać niedoboru pielęgniarek, bo coraz częściej pracują one w kilku miejscach. Żeby zarobić więcej, pracują kosztem domu, rodziny.
-Ale nie jest to nawet połowa tego, co zarabiają lekarze...
-Bo lekarze są w zdecydowanie lepszej sytuacji. Wielu z nich dodatkowo prowadzi prywatne praktyki. Uważam, że wszystkie zawody medyczne dzisiaj powinny mieć ustalone minimalne wynagrodzenie, aby zlikwidować rażące dysproporcje i aby pracodawcy nie oszczędzali i zatrudniali poniżej tego minimum.

-Jakie predyspozycje zawodowe ma według Pani dobra pielęgniarka?
-Ten zawód wymaga dużej dozy odpowiedzialności, odporności na stres, komunikatywności, cierpliwości, wyrozumiałości . Pacjenci są różni my każdego musimy otoczyć opieką. Każda specjalność wymaga trochę innych predyspozycji, ale to same pielęgniarki wybierają specyfikę pracy w której się najlepiej czują i realizują . I powiem Panu, że pielęgniarki są dobrymi pracownicami i żonami.

Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 polanareklama1

 

  

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u