bodziuMyślę, że centrum Koszalina ma niewiele do zaoferowania, zatem nie oszukujmy się, że jest w nim duży potencjał. Nie twierdzę jednak, że tego potencjału nie ma w ogóle, ale centrum przegrywa konkurencję choćby z galeriami handlowymi. A dlaczego ludzie jeżdżą do galerii handlowych? Bo mają „wiele” w jednym miejscu. Na dodatek nie mają takich problemów z zaparkowaniem samochodu, jak w śródmieściu. Dochodzi do tego jeszcze „komfort” związany z temperaturą, ponieważ zimą jest cieplej w galerii, a latem można się ochłodzić, dzięki klimatyzacji. Nie wspominając o tym, że wiele osób uważa, iż robienie zakupów w galerii jest bardziej „trendy”, niż w śródmieściu. W centrum miasta za to – oprócz problemów z parkowaniem – mamy zbyt duże odległości pomiędzy różnymi sklepami, co utrudnia zakupy w czasach, kiedy wszyscy jesteśmy zabiegani i coraz bardziej liczymy się z każdą minutą.

Dodajmy do tego też dość ograniczoną ofertę lokali gastronomicznych – jak na tętniące życiem centrum miasta. To powoduje, że konsumenci wybierają galerie handlowe, jako miejsce dokonywania zakupów.

Jak można więc ożywić centrum Koszalina? W takim ożywianiu biorą udział trzy strony: samorząd, przedsiębiorcy i konsumenci, z czego najistotniejsi są konsumenci, czyli głównie koszalinianie. Samorząd musiałby zachęcać przedsiębiorców do tego, aby inwestowali w tworzenie takich miejsc w śródmieściu, które staną się atrakcjami przyciągającymi Koszalinian i przyjezdnych.

Jeśli w centrum będziemy mieli więcej atrakcji wartych zobaczenia i odwiedzenia, to śródmieście będzie sukcesywnie ożywiać się, a kolejne lokale gastronomiczne będę powstawać, jak grzyby po deszczu. Na dodatek, dobre restauracje lub kawiarnie przyciągać będą kolejne osoby do centrum Koszalina. Te atrakcje, to m.in. galerie artystyczne, komfortowe miejsca do odpoczynku, a także miejsca zapewniające rozrywkę dzieciom. Osobiście uważam, że takimi atrakcjami mogłyby być również cykliczne imprezy, które byłyby organizowanie znacznie częściej, niż dotychczas na placu przed ratuszem oraz w Parku Książąt Pomorskich. Kilka lat temu zamarzył mi się „Koncert nad wodą”, który zrealizowaliśmy w naszym parku, dzięki zaangażowaniu kilku przedsiębiorców oraz szkoły muzycznej. Była to piękna impreza, w której uczestniczyło ponad 1000 Koszalinian, a jej koszt był naprawdę niewielki (nie licząc czasu przeznaczonego społecznie).

Gdyby ratusz przeznaczył tę samą kwotę na takie koncerty, co przeznacza np. na koncert „na fali”, to moglibyśmy co tydzień uczestniczyć w przepięknym wydarzeniu rzeczywiście kulturalnym, które wspomagałoby budowanie kapitału społecznego oraz pozytywnego wizerunku Koszalina. Jednakże podkreślę, że najistotniejsi są w tym wszystkim koszalinianie. Jeśli większa liczba Koszalinian zechce przebywać w centrum i tutaj czasami coś skonsumować, to centrum ożyje.

kos1

Z pewnością lepiej by było, gdyby opłaty za najem były niższe, a one mogą być niższe, gdy ratusz obniży stawki podatków lokalnych. Jednakże czynsz to jedynie jeden z wielu kosztów prowadzenia takiej działalności. Główny powód już wymieniłem. Te zamknięte lokale oznaczają, że w centrum miasta przebywa zbyt mało klientów. Musimy wszyscy rozumieć, że na rynku funkcjonują dwa podmioty: sprzedawca i konsument. Ten pierwszy jest w pełni uzależniony od tego drugiego. Jeśli zatem Koszalinianie wybierają chętniej galerie handlowe, niż centrum, to wydają pieniądze w galeriach, a nie u sprzedawców śródmiejskich, skutkiem czego ci ostatni nie zarabiają na działalności gospodarczej w tych lokalach i w efekcie zamykają, lub przenoszą swoje biznesy.
 
Osobiście uważam, że urzędnicy miejscy mieli dobre intencje przed remontem placu śródmiejskiego, jednakże nie chcą zrozumieć, że przedsiębiorcy liczą bardziej na obniżanie podatków i czynszów za lokale komunalne, niż na wybudowanie wyposażonego gastronomicznie „klocka” przed ratuszem. Zatem powtórzę, że samorząd powinien zachęcać z jednej strony przedsiębiorców, aby inwestowali w śródmieściu, a mieszkańców i turystów – aby tutaj częściej przybywali i przebywali. Inwestowanie zostawmy przedsiębiorcom. Jednakże te zachęty i inwestycje na nic się zdadzą, jeśli koszalinianie nie wyrażają chęci przebywania w śródmieściu. Tak było w roku 2015, ponieważ pomimo zainwestowania przez samorząd w plac przed ratuszem, pomimo udostępnienia wyposażonego budynku pod działalność gastronomiczną, pomimo zaangażowania przedsiębiorców w uruchomienie nowych restauracji i barów – tylko niektórzy koszalinianie chcieli korzystać z ich oferty. Zatem uważam, że samorząd zrobił nawet za dużo, przedsiębiorcy się spisali przynajmniej dobrze, a zawiedli koszalinianie, jako konsumenci.
 
A może nie powinniśmy próbować na siłę ożywiać placu przed ratuszem? No właśnie to jest podstawowe pytanie, nad którym powinniśmy się zastanowić. Skoro koszalinianie wolą wycieczki poza miastem lub spacery po galeriach handlowych, to może jednak nie warto na siłę ożywiać śródmieścia? Jeden z moich znajomych przedstawił jeszcze inną tezę: „nie dziwcie się, że koszalinianie niechętnie przebywają przed ratuszem, ponieważ miejsce to kojarzy się z problemami, jakie tworzą urzędnicy miejscy mieszkańcom, a szczególnie przedsiębiorcom” – i pewnie coś w tym jest. Wielu działaczy na rzecz ożywienia śródmieścia twierdzi z kolei, że rozmowy z mieszkańcami naszego miasta wskazują, iż ożywienie śródmieścia jest potrzebne. Moim zdaniem podczas takich rozmów stawiane jest pytanie, na które odpowiedź jest oczywista dla każdego koszalinianina, bo kto nie chciałby, aby centrum miasta było „fajniejsze”?

 

Jednakże uważam, iż ankieta badawcza powinna zawierać pytania dotyczące deklaracji mieszkańców oraz świadomości o konsekwencji takich decyzji, zatem mogłaby wyglądać np. następująco: 
Zakładając, że ratusz i przedsiębiorcy zainwestują w ożywienie śródmieścia, odpowiedz na poniższe pytania:
- ile razy w miesiącu spędzisz czas w śródmieściu?
- w jakie dni oraz w jakich godzinach najchętniej spędzisz czas w śródmieściu?
- jaką kwotę jesteś w stanie przeznaczyć każdego miesiąca na korzystanie z lokali gastronomicznych w śródmieściu?
- jaką kwotę jesteś w stanie przeznaczyć w danym roku kalendarzowym na zakupy odzieży, biżuterii i obuwia w śródmieściu?
- jakich atrakcji brakuje Twoim zdaniem w centrum miasta?
- czy jesteś w stanie przejść ok. 500 metrów pieszo od bezpiecznie zaparkowanego samochodu do placu przed ratuszem?
A na koniec powinno paść najistotniejsze pytanie:
- czy wyrażasz zgodę na dalsze zadłużanie Urzędu Miejskiego w Koszalinie, skutkiem czego Wy, Wasze dzieci, a nawet wnukowie, będziecie płacić wyższe podatki, spłacając inwestycję związaną z przebudową śródmieścia?
W takim przypadku można byłoby faktycznie stwierdzić, czy ożywianie śródmieścia ma sens?
 

Robert Bodendorf, koszaliński przedsiębiorca

Komentarze   

Andrzej Kuczkowski
0 #4 Andrzej Kuczkowski 2016-02-01 09:41
Dziękuję za uznanie, nie sądzę jednak żeby rozwiązanie to było szczególnie odkrywcze. Pan Piotr ma zupełną rację mówiąc o zamkniętym kole nietworzenia ciekawych miejsc, które były tworzone nie odgórnie przez władze lokalne, a przez kapitał prywatny.
Takie obiekty miałem okazję sam obserwować w kilku polskich miastach i niezależnie od ich lokalizacji czy dostępności miejsc parkingowych tętniły życiem.
Cytować
Piotr Huzar
+1 #3 Piotr Huzar 2016-02-01 07:39
[quote name="... W tej chwili takim miejscem mogłyby stać się tereny d. fabryki słodyczy Bogusławka...
Panie Andrzeju, to jest genialny pomysł.

Co do tętniącego życiem centrum, to zrobiło nam się tutaj swoiste błędne koło. Mieszkańcy nie przychodzą bo brak "atrakcji". Natomiast brak nowych atrakcji spowodowany jest faktem że nie zarabiają one na siebie. Dlaczego? Bo mieszkańcy nie przychodzą.
Cytować
elzbieta
0 #2 elzbieta 2016-01-31 17:24
W obecnej chwili nie ma "centrum " Koszalina.To co zrobiono przed ratuszem to jakies ZARTY" Plac prze ratuszem winien "tetnic "zyciem a wiec kafejki, kolorowe stragany ,wszedzie muzyka ,i dostep do kawy lodow do tanca .Postawiono faktycznie "szklarnie" ktora zaslania widok z okien mieszkancom .Obecnie jest to plac-ciemnosci -mimo letniej kaskady wody.Jak mozna bylo dopuscic do takiego "stanu rzeczy"???To wlodarze koszalinscy tacy byli "madrzy i blyskotliwi !!
Cytować
Andrzej Kuczkowski
+2 #1 Andrzej Kuczkowski 2016-01-31 12:32
W tej chwili to trochę płacz nad rozlanym mlekiem, ale takie miejsce można było wykreować kilkanaście lat temu ratując halę po odlewni żeliwa przy ul. Powstańców Wielkopolskich. Można było stworzyć miejsce dla realizacji kulturalnych, handlu, gastronomii na modłę łódzkiej Off-Piotrkowska. W tej chwili takim miejscem mogłyby stać się tereny d. fabryki słodyczy Bogusławka. Spełniają one wszystkie pożądane cechy - położone są w ścisłym centrum miasta, są przestrzenią zamkniętą, zapewne stworzenie zaplecza sanitarnego nie byłoby wielkim wyzwaniem. Zapewne jednak przeciw takiemu rozwiązaniu będzie status prawny popadających w ruinę budynków.
Cytować

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 polanareklama1

 

  

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u