milosnicymzkRozmowa z Krzysztofem Szulcem, prezesem Stowarzyszenia Miłośników Komunikacji Miejskiej w Koszalinie

- Skąd pomysł na powstanie i działalność Państwa stowarzyszenia? Fascynacja dawnymi autobusami i tematyką komunikacji miejskiej to dość nietypowe hobby.
- Pomysł założenia klubu zrzeszającego miłośników komunikacji miejskiej powstał kilka lat wcześniej, kiedy w wielu innych miastach zakładano podobne stowarzyszenia. Pod koniec 2013 roku zarząd i pracownicy Miejskiego Zakładu Komunikacji zaproponowali utworzenie stowarzyszenia koszalińskim pasjonatom komunikacji miejskiej, które byłoby oficjalnie zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym. 28 grudnia 2013 roku spotkaliśmy się na Spotkaniu Założycielskim Stowarzyszenia Miłośników Komunikacji Miejskiej w Koszalinie.

Powołano Zarząd, Komisję Rewizyjną i Komitet Założycielski SMKM. Proces rejestracji trwał miesiąc, po którym nastąpiło I Walne Zebranie Członków 22 lutego 2014 roku. Stowarzyszenie po przyjęciu uchwał zaczęło oficjalnie swoją działalność statutową. Aktualnie Stowarzyszenie liczy 28 członków.

- Jakie ciekawe eksponaty posiadacie?
- W naszym Muzeum Komunikacji Miejskiej znajduje się wiele eksponatów m.in. bogata kolekcja biletów komunikacji miejskiej, pulpit oraz części z autobusów, przebieg tras oraz rozkłady jazdy autobusów z lat 80 i 90. Posiadamy również stare kasowniki biletów, sprawne wyświetlacze z autobusów, na których istnieje możliwość wyświetlenia kierunku trasy autobusu, oraz sporą kolekcję modeli autobusów i pamiątek.

- Taka ilość i zakres posiadanych eksponatów świadczy o waszej wielkiej pasji i zaangażowaniu. A jakie imprezy organizujecie?
- Najbliższą imprezę, którą będziemy organizować to Noc Muzeów – która odbędzie się 14 maja 2016 roku. Szczegóły podamy wkrótce. Wraz z Miejskim Zakładem Komunikacji włączamy się również w prowadzenie imprez na Dzień Dziecka oraz podczas Europejskiego Dnia Bez Samochodu. Realizujemy sporo różnych imprez plenerowych i cyklicznych.

- Z jakiego eksponatu jesteście najbardziej dumni?
- Ostatnio do Koszalina, dzięki pomocy Miejskiego Zakładu Komunikacji Miejskiej w Koszalinie udało nam się ściągnąć kultowy pojazd marki Ikarus. Pojazdy te, zostały wycofane z koszalińskich ulic w 2004 roku. W samej Polsce zostało ich zaledwie kilka sztuk. Z czego najbardziej jesteśmy dumni? – Z tego, że możemy cofnąć się do przeszłości i udać się w podróż zabytkowym autobusem po Koszalinie i okolicach.

- Jakie macie plany na przyszłość?
- Przede wszystkim propagowanie komunikacji miejskiej, włączanie się w różne imprezy oraz pozyskiwanie cennych eksponatów do naszego muzeum. Przy okazji wspomnę, że współpraca z MZK układa się znakomicie. Zarząd, oraz pracownicy zawsze służą nam pomocą, za co serdecznie dziękujemy.

- Gdzie was szukać?

- Muzeum Komunikacji Miejskiej w Koszalinie znajduję się na ul Gnieźnieńskiej 9/300 (zajezdnia MZK). Tam również mamy swoją siedzibę. Znaleźć nas można również na Facebooku oraz na stronie: www.smkm.mzk.koszalin.pl. Serdecznie zapraszamy !

Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

  • milosnicy2milosnicy2
  • milosnicy4milosnicy4
  • milosnicymzkmilosnicymzk
  • mlosnicy3mlosnicy3
 


Krzysztof Szulc

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 polanareklama1

 

  

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u