telefonywszkoleTelefon komórkowy jest dziecku potrzebny, jednak nie może to być zabawka. Może w szkołach w Koszalinie, Darłowie, czy Kołobrzegu nie jest to wśród młodszych dzieci widoczny problem, ale na zachodzie Europy, czy w Skandynawii już coraz więcej maluchów posiada telefon komórkowy.Komórka ma służyć kontaktowi ze światem. Wie o tym każdy odpowiedzialny rodzic, który wysyła do szkoły dziecko, zaopatrzone w komórkę. Telefon komórkowy jest dziś niezbędny do kontaktu z rodzicem, ale niewłaściwie wykorzystany może przynieść więcej szkody, niż pożytku.

Przede wszystkim nie należy przesadzać z drogimi modelami telefonów komórkowych, gdyż telefon powinien służyć celom użytkowym, a nie pokazywaniu, kto ma droższy i lepszy model wśród uczniów.

Trzeba pamiętać ,że droższy telefon , to większe ryzyko kradzieży, zgubienia i ewentualnych dużych kosztów naprawy. - Warto zabezpieczyć telefon poprzez dobór odpowiedniego etui i szkła ochronnego by zminimalizować ryzyko uszkodzenia podczas upadku lub nadmiernego użytkowania.- wyjaśnia Arkadiusz Klimczak z sieci sklepów LEO, oferującej akcesoria GSM w Koszalinie i w wielu sklepach na terenie Polski. - Telefon z przeznaczeniem dla dziecka nie musi, a nawet nie powinien być drogi, choć przed zakupem nieznanej marki warto sprawdzić czy w Polsce jest serwis danego producenta i czy są dostępne do niego akcesoria , takie jak szkła ochronne, odpowiednie etui, czy ładowarki.

 

Trzeba pamiętać że to właśnie najmłodsi użytkownicy wykorzystują najbardziej możliwości techniczne jakie dają obecne telefony . Zakup telefonu sprzed 3-4 lat mija się często z celem, gdyż większość aplikacji, gier i programów użytkowych nie będzie prawidłowo na takim telefonie działać. Nowe technologie potrzebują coraz więcej pamięci,, a co za tym idzie nowocześniejszych telefonów . Lecz nade wszystko dziecko powinno korzystać z komórki odpowiedzialnie i duża w tym rola rodziców.

 

No właśnie. Odpowiedzialnie, czyli jak?
Okazuje się, że spanie z telefonem komórkowym z włączonym wifi lub bluetooth działa szkodliwie dla zdrowia, może przyczyniać się do powstawania chorób nowotworowych. Kilkuminutowa, ciągła rozmowa z telefonem przy uchu powoduje wzrost temperatury mózgu o 1stopień. - Telefon powinien być wykorzystywany przede wszystkim do kontaktu z najbliższymi, rodzicami. Korzystanie z płatnych aplikacji, nielimitowany internet, brak nadzoru i roamingu może być przykrym zaskoczeniem dla rodziców, gdy przyjdzie do płacenia rachunków- podsumowuje Arkadiusz Klimczak.- Pamiętajmy też, że korzystając z internetu, portali społecznościowych, zostawiamy swój ślad w sieci. Wszelkie informacje, zdjęcia i dane są do odzyskania przez osoby mogące zaszkodzić użytkowniowi sieci. To już nie kwestia "czy się da takie dane wyciągnąć", ale bardziej "na kiedy i za ile". Nikt nie jest anonimowy w internecie.- dodaje.
Nie oznacza to, że telefon nie może służyć np. do wykonywania multimedialnych projektów, słuchania muzyki, czy nagrywania filmów. Jednak niezbyt wychowawczo byłoby pozwolić robić zdjęcia telefonem, zamiast przepisywać treść lekcji z tablicy. Nasuwa się także pytanie, jak należy postąpić z telefonami uczniów podczas lekcji, by nie przeszkadzały one nauczycielowi. Można je wyciszyć, lub złożyć w jednym miejscu.
- Uważam że telefony na lekcjach powinny być jak najbardziej wyciszone, złożone w jednym miejscu, na przykład na półce, jednak by były ogólnodostępne i widoczne. Nie nalezy bynajmniej przesadzać w żadną stronę, lecz nie chciałbym żeby moje dziecko lekceważyło nauczyciela i zajęcia szkolne, grając w tym czasie na przykład w nową grę na telefonie komórkowym- podsumował właściciel LEO.

 

Problem wykorzystania telefonów komórkowych w szkołach jest sprawą trudną, gdyż z jednej strony uczniowie powinni mieć możliwość swobodnego kontaktu z otoczeniem, ale nie powinno się to odbywac kosztem zdrowia dzieci, pieniędzy rodziców i nerwów nauczycieli. Trzeba zdać się tu na mądrość pedagogów i rozsądek rodziców.

Tomasz Wojciechowski

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 polanareklama1

 

  

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u