sianowimprezyW ostatnich latach kultura stała się w sianowskim samorządzie jedną z najważniejszych dziedzin. Z jednej strony są to różne imprezy czy uroczystości, tak lokalne jak i państwowe. O wiele ważniejsze jest jednak to, że w Sianowie odbywają się także duże wydarzenia kulturalne. Mają one swoją markę i znane są nie tylko w regionie, ale i w świecie. Chodzi o Dni Ziemi Sianowskiej oraz Folk Film Festiwal. -Ostanich kilka lat to również inwestowanie w infrastrukturę otoczenia kultury. Wybudowaliśmy Centrum Kultury, kompleksowo wyremontowaliśmy Kino Zorza, tworząc przy okazji pierwszą w historii gminy galerię. Jeśli do tego dołożymy stworzenie nowej instytucji, czyli Centrum Kultury i Bibliotekę Gminy i Miasta Sianów (wcześniej była tylko biblioteka), aktywność organizacji pozarządowych, aktywność seniorów, działania Fundacji Jesteśmy Razem, okaże się, że w naszym Sianowie mamy być z czego dumni- wylicza burmistrz Sianowa, Maciej Berlicki.

centrumkulturysianow

W 2014 roku oddano do użytku nowoczesną siedzibę Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta Sianów, którego powierzchnia użytkowa wynosi aż 530 m2. W ramach Centrum, na obszarze gminy działa 7 filii bibliotecznych i 9 punktów bibliotecznych. Wnętrze samego budynku robi wrażenie- jest elegancko wykończony, przestronny i nowoczesny. W Centrum Kultury działa ponadto kino Zorza, które w tym roku obchodziło 65 lecie działalności. Wspomniany już piękny budynek całego kompleksu kulturalnego przy Placu pod Lipami w Sianowie, to jeden z 24 budynków zarządzany przez Centrum Kultury. Najważniejsze jest to, że w każdym z nich istnieje oferta kulturalna.


bibliotekasianow-W Centrum Kultury działa aż osiem sekcji dla dzieci i młodzieży: teatralne, wokalne, artystyczne, kreatywne, taneczne, keyboard, gitara oraz kulinarne. W każdej sekcji mamy komplet uczestników. Najbardziej cieszy nas fakt iż po trzech latach działalności mamy pierwsze osiągnięcia w konkursach regionalnych jak i ogólnopolskich. - opowiada Aleksandra Kowalczyk Dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta Sianów - Sianowska biblioteka jest w pierwszej dziesiątce najlepszych bibliotek w Polsce. To dla nas ogromne wyzwanie utrzymać miejsce, a nawet je poprawić. Wysoką lokatę bibliotece przyznano w tegorocznej, szóstej edycji prestiżowego Rankingu Bibliotek przeprowadzanym przez Instytut Książki i Dziennik Rzeczpospolita.Jest to wynik ciężkiej pracy bibliotekarek, a przede wszystkim aktywności czytelników. Mamy ponad 34 000 pozycji książkowych do wypożyczenia. W ostatnich trzech latach potroiła się liczba czytelników co nas ogromnie cieszy. Ponadto, prowadzonych jest wiele programów bibliotecznych skierowanych do dzieci, młodzieży i dorosłych: Dyskusyjny Klub Książki, Koła Bibliografia, Surfowanie w sieci i wiele innych. Nasz biblioteka ma 7 filii – najwięcej w Województwie Zachodniopomorskim. W ostatnich latach w ramach autorskiego projektu „Wędrująca Książka” uruchomiliśmy 9 punktów bibliotecznych. Książkę w naszej gminie można wypożyczyć w aż 16 miejscach na 24 sołectwa.


W Sianowie działa w pełni profesjonalne kino Zorza, które w ostatnich miesiącach zostało wpisane do Sieci Kin Lokalnych. Mieszkańcy czynnie biorą udział w projekcjach w ramach istniejących klubów takich Dyskusyjnych Klub Filmowy, Kino na Obcasach, Niedziela dla dzieci. 
Galeria Zorza w Sianowie to cykliczne wernisaże artystów z Polski jak i tych regionalnych. Każdego roku odbywa się tam kilkanaście wernisaży. Warto zaznaczyć, iż cała oferta kulturalna dla naszych mieszkańców jest nieodpłatna.
- Do naszych najważniejszych imprez należą Dni Ziemi Sianowskiej i Festiwal Filmów Wiejskich. Dni Ziemi Sianowskiej odbędą się 16-17 czerwca 2017 roku, a ich gwiazdą będzie między innymi zespół „Dżem”. To modelowy przykład współpracy instytucji kultury i organizacji pozarządowej. Członkowie Gminnej Organizacji Turystycznej w Sianowie, jako wolontariusze są autorami programu i współorganizatorami całego przedsięwzięcia. Bez ich udziału impreza nie miała by takiej publiczności i nie wzbudzała takiego zainteresowania. - twierdzi Aleksandra Kowalczyk.

rankingbiblioteksianow
Śmiało można powiedzieć, że nie ma w Polsce drugiej takiej imprezy jak Folk Film Festiwal (FFF) w Sianowie. Organizowany od 2014 roku festiwal jest oryginalną imprezą filmową, która łączy prezentację kina międzynarodowego z promocją polskiej kultury folkowej i dokonań twórców ludowych na wszystkich polach, począwszy od fotografii, teatru, kabaretu, a kończąc na tańcu, plastyce, kinie. FFF szybko zdobył widzów i trafił do ogólnopolskiego kalendarza multidyscyplinarnych imprez kulturalnych. Pozostaje pierwszą w kraju – i jedną z niewielu na świecie – pełną prezentacją tematyki ludowej w kinie.
Sianów- niby niewielka miejscowość, a dzieje się tu sporo imprez i wydarzeń kulturalnych. Czyli można? Można! Trzeba tylko chcieć, aby kultura zawitała do gminy, miasta, czy nawet sołectwa. A już 17 grudnia Sianów zaprasza wszystkich na Jarmark Bożonarodzeniowy!


Tomasz Wojciechowski

 

Dodaj Temat

 baner eskimos balticinfo

 

 upiotra1ab

 

ekosunreklama1a

 

PRAXISreklamalogo

 

logo 03baner

 

uniaprezent1

 

leowesolychswiat

 

 

blob gwiazdka WESOLYCH SWIAT

 

avon1mission

 

 

reklamamchecinski1

 

e.sztorc.banner

 

 

psw

 

balticinfopl 

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u