sianowimprezyW ostatnich latach kultura stała się w sianowskim samorządzie jedną z najważniejszych dziedzin. Z jednej strony są to różne imprezy czy uroczystości, tak lokalne jak i państwowe. O wiele ważniejsze jest jednak to, że w Sianowie odbywają się także duże wydarzenia kulturalne. Mają one swoją markę i znane są nie tylko w regionie, ale i w świecie. Chodzi o Dni Ziemi Sianowskiej oraz Folk Film Festiwal. -Ostanich kilka lat to również inwestowanie w infrastrukturę otoczenia kultury. Wybudowaliśmy Centrum Kultury, kompleksowo wyremontowaliśmy Kino Zorza, tworząc przy okazji pierwszą w historii gminy galerię. Jeśli do tego dołożymy stworzenie nowej instytucji, czyli Centrum Kultury i Bibliotekę Gminy i Miasta Sianów (wcześniej była tylko biblioteka), aktywność organizacji pozarządowych, aktywność seniorów, działania Fundacji Jesteśmy Razem, okaże się, że w naszym Sianowie mamy być z czego dumni- wylicza burmistrz Sianowa, Maciej Berlicki.

centrumkulturysianow

W 2014 roku oddano do użytku nowoczesną siedzibę Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta Sianów, którego powierzchnia użytkowa wynosi aż 530 m2. W ramach Centrum, na obszarze gminy działa 7 filii bibliotecznych i 9 punktów bibliotecznych. Wnętrze samego budynku robi wrażenie- jest elegancko wykończony, przestronny i nowoczesny. W Centrum Kultury działa ponadto kino Zorza, które w tym roku obchodziło 65 lecie działalności. Wspomniany już piękny budynek całego kompleksu kulturalnego przy Placu pod Lipami w Sianowie, to jeden z 24 budynków zarządzany przez Centrum Kultury. Najważniejsze jest to, że w każdym z nich istnieje oferta kulturalna.


bibliotekasianow-W Centrum Kultury działa aż osiem sekcji dla dzieci i młodzieży: teatralne, wokalne, artystyczne, kreatywne, taneczne, keyboard, gitara oraz kulinarne. W każdej sekcji mamy komplet uczestników. Najbardziej cieszy nas fakt iż po trzech latach działalności mamy pierwsze osiągnięcia w konkursach regionalnych jak i ogólnopolskich. - opowiada Aleksandra Kowalczyk Dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta Sianów - Sianowska biblioteka jest w pierwszej dziesiątce najlepszych bibliotek w Polsce. To dla nas ogromne wyzwanie utrzymać miejsce, a nawet je poprawić. Wysoką lokatę bibliotece przyznano w tegorocznej, szóstej edycji prestiżowego Rankingu Bibliotek przeprowadzanym przez Instytut Książki i Dziennik Rzeczpospolita.Jest to wynik ciężkiej pracy bibliotekarek, a przede wszystkim aktywności czytelników. Mamy ponad 34 000 pozycji książkowych do wypożyczenia. W ostatnich trzech latach potroiła się liczba czytelników co nas ogromnie cieszy. Ponadto, prowadzonych jest wiele programów bibliotecznych skierowanych do dzieci, młodzieży i dorosłych: Dyskusyjny Klub Książki, Koła Bibliografia, Surfowanie w sieci i wiele innych. Nasz biblioteka ma 7 filii – najwięcej w Województwie Zachodniopomorskim. W ostatnich latach w ramach autorskiego projektu „Wędrująca Książka” uruchomiliśmy 9 punktów bibliotecznych. Książkę w naszej gminie można wypożyczyć w aż 16 miejscach na 24 sołectwa.


W Sianowie działa w pełni profesjonalne kino Zorza, które w ostatnich miesiącach zostało wpisane do Sieci Kin Lokalnych. Mieszkańcy czynnie biorą udział w projekcjach w ramach istniejących klubów takich Dyskusyjnych Klub Filmowy, Kino na Obcasach, Niedziela dla dzieci. 
Galeria Zorza w Sianowie to cykliczne wernisaże artystów z Polski jak i tych regionalnych. Każdego roku odbywa się tam kilkanaście wernisaży. Warto zaznaczyć, iż cała oferta kulturalna dla naszych mieszkańców jest nieodpłatna.
- Do naszych najważniejszych imprez należą Dni Ziemi Sianowskiej i Festiwal Filmów Wiejskich. Dni Ziemi Sianowskiej odbędą się 16-17 czerwca 2017 roku, a ich gwiazdą będzie między innymi zespół „Dżem”. To modelowy przykład współpracy instytucji kultury i organizacji pozarządowej. Członkowie Gminnej Organizacji Turystycznej w Sianowie, jako wolontariusze są autorami programu i współorganizatorami całego przedsięwzięcia. Bez ich udziału impreza nie miała by takiej publiczności i nie wzbudzała takiego zainteresowania. - twierdzi Aleksandra Kowalczyk.

rankingbiblioteksianow
Śmiało można powiedzieć, że nie ma w Polsce drugiej takiej imprezy jak Folk Film Festiwal (FFF) w Sianowie. Organizowany od 2014 roku festiwal jest oryginalną imprezą filmową, która łączy prezentację kina międzynarodowego z promocją polskiej kultury folkowej i dokonań twórców ludowych na wszystkich polach, począwszy od fotografii, teatru, kabaretu, a kończąc na tańcu, plastyce, kinie. FFF szybko zdobył widzów i trafił do ogólnopolskiego kalendarza multidyscyplinarnych imprez kulturalnych. Pozostaje pierwszą w kraju – i jedną z niewielu na świecie – pełną prezentacją tematyki ludowej w kinie.
Sianów- niby niewielka miejscowość, a dzieje się tu sporo imprez i wydarzeń kulturalnych. Czyli można? Można! Trzeba tylko chcieć, aby kultura zawitała do gminy, miasta, czy nawet sołectwa. A już 17 grudnia Sianów zaprasza wszystkich na Jarmark Bożonarodzeniowy!


Tomasz Wojciechowski

 

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 polanareklama1

 

  

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u