dzienzolnierzywyketychsianowDnia 1 marca po raz siódmy obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, z dumą i poświęceniem walczącym o „wolną” Polskę. Uroczyste obchody święta, zorganizowane w całym kraju, stały się wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomniej postawy patriotycznej i krew przelaną w obronie ojczyzny. W hali widowiskowo-sportowej przy Szkole Podstawowej nr 2 w Sianowie, młodzież szkolna, dorośli i seniorzy mogli uczestniczyć w „żywej lekcji historii”, połączonej z dioramą historyczną, poświęcoą żołnierzom skazanym przez komunistów na zapomnienie.

Całe przedsięwzięcie, zorganizowane zostało przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sianowskiej i gminę Sianów. Młodzież szkolna mogła zarówno z bliska zobaczyć jak wyglądał ubiór prawdziwego Żołnierza Wyklętego, jak i pod okiem profesjonalisty postrzelać z różnego rodzaju broni, na specjalnie przygotowanym do tego stanowisku.

inscenizacjasianow

Obchody zakończyły się ogniskiem, podczas którego młodzież zobaczyła jak wyglądało polowe stanowisko partyzanckie, przygotowane przez Grupa Rekonstrukcyjną „Gryf” z Koszalina oraz posłuchali opowieści z życia żołnierzy.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, po raz pierwszy zostały zorganizowane w Sianowie na tak szeroką skalę. 

 

Foto - Waldemar Kosowski

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 polanareklama1

 

  

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u