aleksandrakowalczyksianowBiblioteka Publiczna w Sianowie znalazła się w gronie czterech takich instytucji, wyróżnionych w konkursie „Biblioteka Roku” na najlepszą bibliotekę publiczną województwa zachodniopomorskiego w 2016 r.

O  otrzymanym wyróżnieniu rozmawiamy z Aleksandrą Kowalczyk, dyrektorem placówki.

 - Jak odbiera Pani przyznane bibliotece wyróżnienie? Jaka była droga do jego uzyskania?

- Jest to dla nas bardzo duże wyróżnienie. Cieszy nas ta nagroda, do której nie zgłaszaliśmy się sami, a zostaliśmy docenieni na podstawie naszej pracy i zaangażowania. Okazuje się, że to co robimy widać na zewnątrz, nawet w Szczecinie i to nas bardzo cieszy. Ostatnie cztery lata naszej działalności są bardzo intensywne. Wdrożyliśmy wiele innowacyjnych projektów. Zmieniliśmy się i to bardzo. Oczywiście nowa siedziba głównej biblioteki jest nie do poznania, ale ta zmiana także dotyka nasze filie. W każdej z nich wprowadzony jest nowy program bibliotekarski, ukierunkowany na pozyskanie nowych czytelników i przyjaciół. W całej bibliotece potroiła się liczba czytelników. To efekt pracy pań bibliotekarek. Potroiła się także liczba książek.

To także ogromna zasługa burmistrza Macieja Berlickiego. Mówię to bez żadnego, upodobania się, ale fajnie się pracuje w zespole w którym się chce coś robić. I widać wyniki pracy. Lubię przez to swoją pracę.

- Dziś biblioteka kojarzy się głownie z miejscem multimedialnym, nie tylko z książkami, lecz również miejscem imprez. Czy tak jest rzeczywiście?
- Tak jest. To nie jest biblioteka, w której tylko po cichu wypożyczamy książkę i wychodzimy. Już nam nie towarzyszy specyficzny zapach książek i skrzypienie parkietu. To miejsce w którym można porozmawiać, spotkać przyjaciół. A przede wszystkim można zabrać ze sobą książkę do domu. Biblioteka to nowoczesne pomieszczenie, z nową aranżacją , nowoczesnym wyposażeniem. To tu można skorzystać z internetu, tabletów, audio booków. We współczesnej bibliotece możemy wypożyczyć kody do portali z książkami naukowymi i korzystać z naszej biblioteki z dala od domu. Już w najbliższym czasie poprzez konsorcjum z pozostałymi biblioteki w Powiecie Koszalińskim zaoferujemy naszym czytelnikom kody dostępu do Legimi. Panie bibliotekarki zawsze uczestniczą w naszych imprezach plenerowych, kulturalnych. Promują czytelnictwo i zachęcają do korzystania z usług biblioteki, organizując stoisko promocyjne biblioteki pod nazwą „Przystanek biblioteka”. W tym celu aranżują scenografię pod konkretnego odbiorcę, przygotowują ulotki, gry i zabawy.

wyroznieniebibliotekasianow2017

-Praca bibliotekarza niektórym wydaje się prozaiczna i nudna...
- To stereotyp bibliotekarza, z którym należy walczyć. Bibliotekarz to zawód, który wymaga specjalistycznego wykształcenia, ale przede wszystkim zaangażowania i umiejętności komunikacji z czytelnikami. I takich bibliotekarzy właśnie mamy w sianowskiej bibliotece.

- Jaka powinna według Pani być nowoczesna biblioteka i jakie są cechy idealnego bibliotekarza?
- Nowoczesna biblioteka to centrum w którym spotykają się najrozmaitsze dziedziny nauki, kultury i techniki. To miejsce z nową technologią, ciekawą ofertą kulturalną i naukową. To miejsce rozpoznawalne przez mieszkańców w danej miejscowości. Ubolewam nad tym, iż biblioteki nie są promowane. Mało się pisze i mówi o działaniach bibliotek w Polsce. Biblioteka powinna być zarządzana tak samo, jak komercyjne instytucje. Powinna badać rynek swoich odbiorców i odpowiadać na ich potrzeby. Tak staramy się pracować w Sianowie. Połączenie dwóch instytucji kultury w naszym przypadku, tylko nam to ułatwiło i umożliwiło współpracę na wielu płaszczyznach centrum kultury i biblioteki. Jeśli połączymy to ze świetną kadrą to możemy liczyć na takie wyróżnienia, jakie ostatnio dostaliśmy. Współczesny bibliotekarz to „multizawód”. Raz wspiera czytelnika potrzebującego rozmowy, a za chwilę bawi rzesze dzieci na lekcji bibliotecznej. Musi zamówić książki i je opracować do wypożyczenia. No i jeszcze, jak to bywa w małych miejscowościach posprzątać bibliotekę. Przy tym musi poznawać nowe technologie, uczyć się nowinek technicznych. Uśmiechnięty, zaangażowany, posiadający umiejętności zarządzania, otwarty na naukę. To sianowski bibliotekarz.
- Ludzie chętnie sięgają po książki? Polskie czytelnictwo przeżywa od kilku lat spadek, wręcz stajemy się wtórnymi analfabetami.
- Choć statystyki ogólnopolskie mówią inaczej, to w gminie Sianów możemy powiedzieć, że jest odwrotnie. Nasze czytelnictwo wciąż rośnie. Wzrasta liczba czytelników i wypożyczeń. Wszystko zależy jakie pozycje książkowe oferujemy naszym czytelnikom. Czy badamy ich zainteresowania i oczekiwania wobec biblioteki. Dlatego wprowadziliśmy nasz innowacyjny projekt „Książka na zamówienie”. W każdej z ośmiu naszych bibliotek, prowadzimy listę zamówień. W ciągu 14 dni staramy się pozyskać książkę. Czytelnik jest informowany telefonicznie o swoim zamówieniu.
- Kilka słów o Państwa imprezach w najbliższym czasie?
- Przed nami sezon kulturalny. Już w czerwcu czeka na nas wielkie wydarzenie , 30 Dni Ziemi Sianowskiej, które odbędą się 16-17 czerwca 2017. Trochę zmieniliśmy konwencję. W piątek w Sianowie gościć będą trzy kabarety: Kabaret z Konopi, Czesuaf i Smile. Na zakończenie piątkowego spotkania zagra dla nas Power Play. Kulminacją imprezy będą wydarzenia w piątek. Zagra Patrycja Markowska oraz zespół ,który powstał dokładnie 30 lat temu i jest legendą polskiej muzyki – Dżem. W lipcu kolejne wydarzenie – czyli Folk Film Festiwal, który odbędzie się w dniach 6-9 lipca w miasteczku festiwalowym rozstawionym przed kinem Zorza. Zagości do nas reżyser Andrzej Barański, aktorzy: Tomasz Dedek, Antoni Pawlicki, Michał Piela, Piotr Nowak. Koncert muzyczny zaprezentuje Anita Lipnicka. Oprócz tego przez całe lato będziemy aktywni poprzez Sferę Kultury, która odbywa się każdego roku w Parku Miejskim.


Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski


Więcej informacji na stronie: www.cksianow.pl  , oraz na Facebooku.

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 polanareklama1

 

  

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u