DSC00040Rozmowa z prof. dr hab. Michałem Polakiem, dziekanem Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej.

- Europa w dobie koronawirusa jest zjednoczona, czy podzielona?
- Jak wiadomo Unia Europejska nie ma kompetencji w dziedzinie służby zdrowia. Dlatego w początkowym etapie pandemii ograniczała się do obserwowania sytuacji w poszczególnych państwach i ewentualnym wydawaniu wytycznych. Spotkało się to z ostrą krytyką, ponieważ w innych obszarach UE potrafi w 110% wypełniać swe traktatowe prerogatywy. Dopiero pod presją państw członkowskich, poszczególne instytucje UE włączyły się w walkę z koronawirusem, np. koordynując powrót obywateli Wspólnoty z państw trzecich czy wspierając materiałowo i finansowo poszczególne państwa. Niemniej przykład Włoch pozostawił niesmak, za który na początku kwietnia przeprosiła Włochów Ursula von der Leyen – przewodnicząca Komisji Europejskiej. Większość krajów członkowskich wdrożyła system dystansu społecznego i poważnych ograniczeń.

Czytaj więcej...

P1190133Rozmowa z Tomaszem Tukajskim, muzykiem, nauczycielem gry na gitarze w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie.

- Gitara towarzyszy biesiadom przy ognisku i domowym wieczorom. Grają na niej nie tylko profesjonalni muzycy, ale i rzesza amatorów. Skąd taka popularność gitary klasycznej, jako instrumentu?

- Gitara jest instrumentem niezwykle uniwersalnym, można ją odnaleźć w każdym stylu muzycznym, w każdym zakątku świata. Jednocześnie jest stosunkowo tania, jeśli porównamy np. do ceny akordeonu, fortepianu. Także jej waga i rozmiary stanowią niewątpliwą zaletę, bez problemu gitarę można zarzucić na plecy i wyruszyć na wycieczkę. Dodatkowo dość szybko można nauczyć się akompaniować, korzystając z kilku chwytów. Wiele znanych przebojów opartych jest o przysłowiowe „cztery akordy”. Poza tym jeśli mieszkamy w bloku, gitara z pewnością będzie mniej przeszkadzać sąsiadom niż pianino, skrzypce, instrumenty dęte.

Czytaj więcej...

eg1Rozmowa z Elżbietą Góral, Radną Powiatu Koszalińskiego.

- Bycie matką to wyzwanie?

- Największe wyzwanie w życiu. Wychowanie dzieci to bardzo trudne, odpowiedzialne zadanie. Teraz co prawda czasy się zmieniły, ale sądzę że wpajanie pewnych ponadczasowych wartości dzieciom jest czymś naturalnym.

- A co to za wartości?

- Takie, które pomogą dzieciom poradzić sobie w życiu- uczciwość, pracowitość, szacunek dla drugiego człowieka. Te cechy są ponadczasowe.

- A jak kobiety radzą sobie z działalnością samorządową i prowadzeniem domu, wychowaniem dzieci?

Czytaj więcej...

60532347 743146759414597 7828815951347843072 n

O byciu matką i kobietą rozmawiamy z prof. Danutą Zawadzką, rektorem-elektem Politechniki Koszalińskiej.

- Czy można być kobietą spełnioną zawodowo i być jednocześnie ostoją domu, matką?
- Mam wiele przykładów na to, że można. Kobiety potrafią swoją aktywnością osiągać to, co z założenia jest często niemożliwe. Należy przy tym podkreślić, że definicji „spełnionej kobiety” jest prawdopodobnie tyle, ile kobiet. Każda z nas postrzega to inaczej. I bardzo dobrze, bo w tej różnorodności jest siła. W moim zawodzie nauczyciela akademickiego, pracownika badawczo – dydaktycznego, jest to szczególnie ważne, aby te role – misje pogodzić. Całość stanowi pewien system, który ze sobą współdziała. Rodzina, dom i praca to fundamenty mojego życia i filary mojej codzienności. Przyznam szczerze, że „ładuję akumulatory”, kiedy to wszystko współgra ze sobą. W turbulentnej rzeczywistości zachowanie równowagi między tymi sferami życia jest niewątpliwie bardzo trudne, ale możliwe.

Czytaj więcej...

sylwiazaorska1Sylwia i Damian Zaorscy razem ze swoimi dziećmi: Dominikiem i Mają tworzą szczęśliwą i aktywną rodzinę. Co jest w nich takiego niecodziennego? Poznajcie rodzinę Zaorskich bliżej. Oto, co o sobie mówią:

 

Sylwia:

- Czy można być kobietą spełnioną zawodowo, żyć aktywnie i być matką?

- Uważam, że zdecydowanie można. Czuję się kobietą aktywną. Mam kochającą i wspierającą mnie rodzinę. Jednocześnie spełniam się zawodowo, bo od zawsze marzyłam, by mieć własne biuro rachunkowe i mam … w tym roku mija już 11 lat odkąd je założyłam i z powodzeniem prowadzę, z roku na roku się rozwijając i zdobywając wyróżnienia. Jestem matką dwójki cudownych dzieci – Mai, która w tym roku kończy 13 lat i Dominika – świeżo upieczonego 18 latka. Dominik jest dzieckiem niepełnosprawnym, więc mam z mężem z tego tytułu sporo obowiązków w domu i poza nim.

Czytaj więcej...

krzysztof nieckarzKOWRKoszalinRozmowa z Krzysztofem Nieckarzem, dyrektorem OT KOWR w Koszalinie.

- Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa to instytucja, która wspiera rolników i producentów oraz zajmuje się rozwojem rolnictwa. Jak to wygląda w praktyce w Koszalińskim Oddziale Terenowym?

- Przypomnijmy, że Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa powstał we wrześniu 2017 r. w wyniku połączenia dwóch agencji rolniczych tj. Agencji Nieruchomości Rolnych i Agencji Rynku Rolnego. Z tym, że o ile wszystkie zadania ANR przeszły do KOW,R o tyle zadania dawnego ARR w zakresie płatniczym przeszły do ARiMR. I w takim kształcie dzisiaj główne zadania KWOR można podzielić na dwa segmenty: kształtowanie ustroju rolnego i gospodarowanie zasobem oraz rozwój rynków rolnych.

- Więc w praktyce?

- W praktyce sprowadza się to do tego, że każdy rolnik może zgłosić do KOWR-u z wnioskiem o dzierżawę lub inna formę rozdysponowania nieruchomości rolnych, bądź jeśli jest lokalnym producentem to rozpocząć z nami współpracę w ramach kampanii Polska Smakuje i Produkt Polski.

Czytaj więcej...

connection 4884862 960 720Konieczność pozostania w domu jest dla nas trudna, zarówno ze względów psychologicznych, ekonomicznych jak i rodzinnych. Staramy się jednak poradzić sobie z zaistniałą sytuacją i kreatywnie zarządzać czasem wolnym. W jaki sposób Polacy urozmaicają sobie chwile spędzone w domu? Jak wynika z sondy „Czas wolny Polaków podczas koronawirusa" przeprowadzonej przez serwis Prezentmarzeń najbardziej w tym okresie brakuje nam spotkań z bliskimi i przyjaciółmi (41%), możliwości swobodnego spędzania czasu na zewnątrz (17%), wyjść do instytucji kultury (15%), aktywnej rozrywki (14%) oraz dodatkowych zajęć realizujących nasze pasje (13%).

Czytaj więcej...


Archiwum artykułów

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 polanareklama1

 

  

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u