92314224 3149136728438778 487572968138866688 nEpidemia koronawirusa w Polsce, oraz związane z tym obostrzenia spowodowały, że wiele miejscowości ograniczyło dostęp do obiektów użyteczności publicznych i miejsc, gdzie jeszcze do niedawna poruszali się mieszkańcy. W Mielnie zamknięto dostęp do plaż, a ulice się wyludniły. Jakby dla kontrastu, warto pamiętać że nadmorskie widoki z Ustronia Morskiego, Chłopów, czy Gąsek,  potrafią cieszyć oko w każdej sytuacji. Zdjęcia wykonała Małgorzata Pietras.

Czytaj więcej...

729x308Od 1 kwietnia do odwołania każda osoba do 18 roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł. 

Zwłaszcza, że największa fala zachorowań przed nami. Za złamanie zasad grozi grzywna w wysokości od 5 tys. do 30 tysięcy złotych. Co ulega zmianie? Ograniczenia w liczbie klientów w sklepach, na targach, na poczcie (od 1 kwietnia b.r.). Sklepy i punkty usługowe – 3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia. Do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi iloczyn liczby wszystkich kas i liczby 3. Podobne zaostrzenia dotkną także targów, straganów i bazarków. Z tą różnicą, że liczba osób przebywających na targu nie może być większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych.

 

Na terenie poczty może przebywać w jednym momencie tyle osób, ile wynosi liczba okienek pocztowych pomnożona przez 2.

Czytaj więcej...

DSCN4994Wojsko pomogło Gminie Karlino w transporcie żywności z Banku Żywności. Karlino, jako jedna z pierwszych gmin w województwie zachodniopomorskim otrzymała takie wsparcie. 14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej już 25 marca rano przewiozła transport do Karlina. Żywność trafiła do osób objętych kwarantanną, spełniających kryterium dochodowe. To ważna pomoc w tym trudnym czasie, kiedy zmagamy się z epidemią koronawirusa również podczas codziennych czynności. 14. Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej, zluzowana w ubiegłym tygodniu przez żołnierzy 12 Dywizji Zmechanizowanej z posterunków i patroli na granicach państwowych, przeszła w tryb bezpośredniej pomocy administracji publicznej i samorządom. Żołnierze organizują transporty żywności dla Ośrodków Pomocy Społecznej czy Caritas, pomagają także weteranom i kombatantom Armii Krajowej po to, by nie narażać starszych, często schorowanych osób na działanie wirusa i kontakt z nosicielami Covid-19.

Czytaj więcej...

89396170 3340065372676754 7421240747711528960 oW związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa i ogłoszonym stanem zagrożenia epidemiologicznego w Polsce, przedstawiamy Państwu szereg pożytecznych i praktycznych informacji. Bądźmy wszyscy odpowiedzialni, pamiętajmy o ograniczaniu kontaktów z innymi osobami i stosowaniu się do ogłaszanych zarządzeń. 

Czytaj więcej...

88316116 851539655338040 6565170829800243200 nJuż niebawem do Koszalina zjadą miłośnicy siłowania się na rękę z całego kraju. O przebiegu XX Mistrzostw Polski w Armwrestlingu w Koszalinie rozmawiamy z Damianem Zaorskim, inicjatorem wydarzenia.

- Skąd pomysł na organizację mistrzostw akurat w Koszalinie? I czemu akurat armwrestling?

- Zacznę może od samego armwrestlingu.  To niesamowity sport walki, który jako jeden z niewielu na świecie łączy pokolenia, ponieważ na jednych zawodach startują juniorzy młodsi – czyli dzieci w wieku 13-15 lat i ci nieco starsi – czyli zawodnicy kategorii Senior Grand Masters mający powyżej 70 lat. Dodatkowo podczas jednych zawodów startują zawodnicy zdrowi i niepełnosprawni, którzy także ze sobą walczą przy jednym stole. Jest to więc sport, który integruje ze sobą różne grupy wiekowe i społeczne.To sport, który odciąga dzieci od komputerów i wyciąga z nałogów. Ja się w tym sporcie zakochałem i zarażam nim każdego z kim rozmawiam (śmiech).

Czytaj więcej...

Koszalin 3Dzień Kobiet – to hasło zna każdy. W ciągu minionych dekad ten wyjątkowy dzień tak mocno wpisał się w nasze polskie realia, że ciężko wyobrazić sobie Polskę bez niego. Aby lepiej zrozumieć dlaczego jest on tak dla nas tak ważny zapraszamy do wspólnej podróży w czasie. I to dwukrotnie.  „Ja jestem kobieta pracująca, żadnej pracy się nie boję” oraz „Portret kobiety w źródłach archiwalnych” – takie noszą tytuły dwie okolicznościowe wystawy, przygotowane przez Archiwum Państwowe w Koszalinie wraz z Oddziałem w Szczecinku z okazji wyjątkowego dnia, czyli Międzynarodowego Dnia Kobiet.

Czytaj więcej...

27625144 1007617376073575 4334729223508833079 oW ciągu ostatnich kilku dni oświadczenie, które wydały władze Klubu Lekkoatletycznego Bałtyk Koszalin spotkało się z bardzo dużą ilością pozytywnych reakcji ze strony czytelników i internautów. Przypomnijmy, że chodzi nie tylko o kwestię bezpieczeństwa, czy zmianę barw klubowych znakomitej sprinterki Małgorzaty Hołub-Kowalik. To apel i wołanie o pomoc, by koszalińska lekkoatletyka nie zniknęła ze sportowej mapy miasta, kraju i świata. Wspomniane oświadczenie brzmi następująco: 

Czytaj więcej...

wzburzone morzeW sieci krąży wiele różnych, często sprzecznych informacji na temat wzrostu wód Bałtyku i możliwego zalania części wybrzeża w przeciągu kilkudziesięciu, kilkuset lat. Czy faktycznie mamy się czego bać? Rozmawiamy na ten temat z Dawidem Biernacikiem, klimatologiem z Zakładu Badań Morskich Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego.

- Poziom wód Bałtyku stale się podnosi. Czy więc w perspektywie najbliższego czasu grożą nam lokalne podtopienia, lub powodzie?

- Od połowy XX wieku średni roczny poziom morza na polskim wybrzeżu Bałtyku wzrasta przeciętnie w tempie około 2 cm na dekadę. W ostatnich dziesięcioleciach wzrost ten przyspieszył lokalnie nawet do 5 cm na dekadę. Oznacza to, że poziom morza w ciągu ostatnich 70 lat wzrósł o kilkanaście- kilkadziesiąt cm. Wszelkie opracowane scenariusze przyszłych zmian poziomu morza wzdłuż polskiego wybrzeża wskazują, że poziom wód w Bałtyku będzie nadal systematycznie wzrastał.

Czytaj więcej...

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 DB MACIEJ TYSZKA baner

 

 

PokaLogo promocja torba

 

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u