bezd

Bezdomni są wśród nas. Można ich zauważyć w wielu miejscach. Są w okolicach dworców autobusowych i kolejowych, ogrodów działkowych, czy fontann miejskich. Brudni, zaniedbani, zmęczeni życiem lub chorobą alkoholową. Niektórzy z nich ciągną wózki ze złomem, inni szperają po kontenerach. W wielu miastach naszego regionu mogą liczyć na wsparcie i pomoc.
W Koszalinie miejscem, do którego najczęściej udają się zimą jest schronisko dla bezdomnych przy ul. Mieszka I, prowadzone przez koszalińskie koło Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Znajdą tam schronienie także matki z dziećmi. Funkcjonuje tam także noclegownia. Bezdomni mogą zjeść ciepły posiłek, umyć się i uprać swoje rzeczy. Nie dla każdego jest to jednakże schronienie, gdyż warunkiem jest trzeźwość osoby przebywającej w schronisku.

Miejscem pomocy jest też położony przy ul. Monte Cassino Dom Miłosierdzia Bożego. - Naszą misją jest zajmowanie się zarówno osobami żyjącymi w ubóstwie, jak i zmagającymi się na co dzień z biedą ukrytą. - wyjaśnia jeden z księży, działających w Domu.

Także Szczecin ma miejsce schronienia dla potrzebujących. To schronisko mieszczące się przy ul. Nehringa 14, prowadzone przez tamtejszy Caritas.


Dysponuje ono 100 miejscami noclegowymi. Przeznaczone jest dla bezdomnych mężczyzn z gminy miasta Szczecin, ale w niektórych przypadkach przyjmuje także osoby spoza gminy. Schronisko dysponuje 7 pokojami wieloosobowymi oraz izolatką dla osób chorych. Przyjmowanie osób do Schroniska odbywa się na podstawie skierowania z MOPR-u.
Po przyjęciu osoby do schroniska i zapewnieniu jej podstawowej pomocy (zaopatrzenie w środki higieny osobistej, odzież, zapewnienie wyżywienia) pracownicy przeprowadzają wywiad w celu ustalenia dalszych kierunków i możliwości pomocy.

Raz w tygodniu w Schronisku dyżury pełni także lekarz psychiatra, który służy konsultacją i poradą, a osoby wymagające dalszego leczenia kieruje do poradni lub szpitala. Schronisko przy ul. Nehringa posiada kuchnię, która zapewnia całodobowe wyżywienie dla swoich mieszkańców, a także gotuje obiady dla osób z biednych dzielnic Szczecina (Golęcin, Stołczyn, Gocław, Skolwin) oraz dla mieszkańców schronisk przy ul. Racibora 62 i przy ul. Strzałowskiej 24. 


W Kołobrzegu, schronisko podlega pod Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Schronisko dla bezdomnych kobiet i mężczyzn z terenu Kołobrzegu przygotowane jest na 30 miejsc noclegowych (15 dla mężczyzn oraz 15 dla kobiet i matek z dziećmi) i czynne przez całą dobę. Bezpośrednią opiekę nad osobami bezdomnymi sprawują wychowawcy. Mieszkańcy schroniska mają zapewniony dach nad głową, kąpiel, łóżko oraz czystą pościel. Mogą także korzystać z kuchni oraz świetlicy. W okresie zimowym (od listopada do marca) w celu minimalizacji zagrożeń, na jakie narażone są osoby bezdomne przebywające na klatkach, dworcach, działkowych altanach, piwnicach - MOPS tworzy noclegownię dla bezdomnych kobiet i mężczyzn. Noclegownia czynna jest w godzinach od 20:00 do 06:00 dnia następnego. Osobie przyjętej do noclegowni zapewnia się: łóżko, pościel, ręcznik, środki czystości, czystą bieliznę, w razie konieczności czystą odzież.

Dobrze, że są miejsca, gdzie ludzie bezdomni moga chociaż na chwilę poczuć namiastkę normalnego domu. Pamiętajmy o tym, zwłaszcza w kontekście zbliżających się Świąt. Dach nad głową to- jak się okazuje- bardzo dużo.

Dodaj Temat

 

 

PRAXISreklamalogo

 

reklamamchecinski1

 

 DB MACIEJ TYSZKA baner

 

 

PokaLogo promocja torba

 

 

 

 
 
 
 
MAPA STRON I II
stat4u