25 lat na stanowisku burmistrza

miśkowRozmowa z Waldemarem Miśko, burmistrzem Karlina.

– Jakie wyzwania stoją przed Gminą Karlino w 2018 roku?
– W 2018 roku największym wyzwaniem będzie budowa nowych mieszkań – chcemy rozpocząć budowę dwóch nowych bloków mieszkań komunalnych oraz mieszkań socjalnych w Mierzynie. Nowe mieszkania to jeden z elementów realizowanego przez gminę projektu „Karlino na drodze rozwoju” za który gmina otrzymała Europejską Nagrodę Promocji Przedsiębiorczości na etapie krajowym. Program ten zakłada tworzenie doskonałej ścieżki rozwoju od żłobka aż po dorosłe życie. Chcemy aby w Karlinie miejsca w żłobku czekały na dzieci, aby rodzice nie musieli się o nie martwić i spokojnie mogli rozwijać rodziny bez obaw o możliwość powrotu do pracy. Udało nam się pozyskać dofinansowanie z programu Maluch + na zwiększenie ilości miejsc w istniejącym żłobku, ale również na stworzenie nowego żłobka, gdzie również pozyskaliśmy dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.

https://www.youtube.com/watch?v=OLL93ip-AgE

Kolejnym elementem jest bardzo dobre szkolnictwo – zarówno w czterech szkołach podstawowych w Karlinie i na terenach wiejskich, jak również w Zespole Szkół w Karlinie, gdzie dzieci mogą kontynuować naukę w klasach zawodowych, liceum, ale również w otwartym w ubiegłym roku Technikum. Postawiliśmy na zawód przyszłości, którym jest Technik Mechatronik – to nowość w naszym regionie, dlatego aby umożliwić naukę młodym ludziom nie tylko z Karlina właśnie tworzymy bezpieczny internat – tutaj również mamy wsparcie z RPO WZ, a dzięki realizowanemu projektowi doposażymy również sale dydaktyczne tworząc doskonałe warunki kształcenia w nowoczesnym środowisku.

– A jak funkcjonuje ta szkoła?

– Szkoła funkcjonuje w oparciu o współpracę z Politechniką Koszalińską – część zajęć uczniowie mają właśnie na politechnice oraz w ścisłej współpracy z przedsiębiorcami z naszego regionu. Kształcimy zgodnie z oczekiwaniami rynku, dlatego młodzi ludzie nie mają problemu ze znalezieniem pracy i mogą pozostać na miejscu w Karlinie zwiększając potencjał funkcjonujących tutaj przedsiębiorstw oraz gminy, bo gminę tworzą właśnie jej mieszkańcy. Młody człowiek, który rozpoczyna dorosłe życie ma zapewnioną pracę, a dodatkowo pracodawca może dać mu rekomendację do otrzymania mieszkania. To doskonały start w przyszłość i ten kierunek chcemy rozwijać, ponieważ postawiłem sobie za cel aby w ciągu 10 lat w Gminie Karlino liczba mieszkańców osiągnęła 10 000. To ambitny cel, dlatego realizujemy wiele projektów wzmacniających nasze szkoły poprzez wiele zajęć dodatkowych, poprawiamy miejsca rekreacji, powstaną nowe ścieżki rowerowe. Karlino to atrakcyjne miejsce nie tylko na odpoczynek, ale przede wszystkim do życia w czystym środowisku w doskonałych warunkach do rozwoju rodziny.
– Ta bliska współpraca z przedsiębiorcami jest bardzo widoczna w Karlinie…
– Staramy się stwarzać przedsiębiorcom stabilne warunki rozwoju. W Karlinie mamy doskonale przygotowane i uzbrojone tereny inwestycyjne, objęte statusem Specjalnych Stref Ekonomicznych, jednak nie to jest w tej chwili najważniejsze dla inwestorów. Coraz częściej spotykamy się z pytaniem o pracowników – to właśnie jest największe zmartwienie przedsiębiorców. Zauważyliśmy to już jakiś czas temu i m.in. z tego powodu rozpoczęliśmy nasz program mieszkaniowy. Uzyskaliśmy ogromne wsparcie od Fritza Homanna – właściciela Homanit Polska – największej firmy w naszej gminie. Wspiera on nas kwotą 450 tys. zł na każdy kolejny budynek. To wsparcie oraz dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego pozwala nam szybko i sprawnie przeprowadzać te inwestycje. A w tym roku będzie to ogromne wsparcie ze strony Homanit, która zdecydowała o przekazaniu kwoty 1 350 000 zł na trzy bloki, których budowę rozpoczynamy w tym roku. Jednak to wsparcie procentuje, ponieważ pracodawcy z terenu naszej gminy mogą dać swoim pracownikom lub przyszłym pracownikom rekomendację do otrzymania mieszkania w pierwszej kolejności. Podobnie chcemy to zrobić z absolwentami Zespołu Szkół. Zależy nam na tym, żeby młodzi ludzie wiązali swoją przyszłość w Karlinie, ponieważ to są obecni i przyszli pracownicy firm w naszym regionie. Jednocześnie słuchamy głosów przedsiębiorców i staramy się wspierać ich działalność poprzez ulgi w podatkach, ale także kojarzenie z instytucjami otoczenia biznesu takimi jak KARR czy EEN.
– Takie działania są w Karlinie realizowane już od wielu lat, ponieważ od 25 lat z sukcesem prowadzi Pan Gminę Karlino do rozwoju – to piękny jubileusz. W tym czasie zrealizowanych zostało wiele inwestycji mniejszych i większych, takich jak nowoczesna hala widowiskowo-sportowa – Homanit Arena. Czy po takim czasie jest jeszcze coś, co jest Pana największym celem?
– W trakcie ostatniego ćwierćwiecza mieliśmy do czynienia z wieloma zmianami, to okres rozwoju naszej demokracji, przekształceń własnościowych, wejścia do Unii Europejskiej – na przestrzeni tych 25 lat wiele się zmieniało, ale ja niezmiennie staram się wykorzystywać wszystkie pojawiające się szanse, które mają wpływ na rozwój Gminy Karlino, dlatego tez korzystamy jako gmina z wszelkich możliwych form dofinansowania i realizujemy śmiałe inwestycje. Cele zależne są w dużej mierze od potrzeb mieszkańców i wyzwań stojących przed samorządami, jednak moim największym marzeniem jest to, aby w Karlinie i udało się zrealizować projekt Centrum Nauki i Techniki ENERGIA, bo Karlino to gmina z energią! 

https://www.youtube.com/watch?v=ADH836cmMYs&feature=youtu.be

Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

Registration disabled