ARKA obchodzi 18-tkę

arkazalogaOsiemnaście lat to fajny wiek. Dzieci stają się dorosłe, chłopcy stają się mężczyznami, a dziewczyny rozkwitają. Podobnie jest z firmami które miały szczęście i funkcjonując na rynku przez osiemnaście lat, przetrzymały niejedno zawirowanie i teraz stawiają na rozwój. Z małych, nieznanych podmiotów stają się świadomymi swojego potencjału dużymi firmami. Tak się złożyło, że firma ARKA z Sianowa obchodzi w lutym 18- lecie swojego istnienia. Jej produkty z zakresu branży sanitarnej są znane w całym kraju. Tylko w zeszłym roku sprzedano ponad milion zaworów własnej myśli technicznej! ARKA współpracuje głównie z hurtowniami i sklepami instalacyjnymi.

arkasianowwspolnicy

Obecnie jest to około 1600 firm. Firma rozwija się w dynamicznym tempie. Obecny skład ARKI to ponad 80 osób. W planach są kolejne zatrudnienia, oraz podwojenie powierzchni magazynowej poprzez budowę hali magazynowej o powierzchni 2400 m2. Ale te sukcesy nie przyszły od razu, trzeba było ciężko na to zapracować. Przysłowiowa manna z nieba nie poleciała. Jak zaczęła się historia firmy ARKA?

 

W 1999 roku firmę utworzyło czterech wspólników: Ryszard Witkowski, Jakub Gronek, Andrzej Pawłowski i Tomasz Pawłowski. Warto wspomnieć, że cała czwórka jest sympatyczna, ale jednocześnie skromna. -Byliśmy jedynymi pracownikami- dodaje Andrzej Pawłowski. Dużo pracy organizacyjnej, ciągłe podróże po Polsce, setki tysięcy przejechanych kilometrów w celu zdobywania kolejnych kontrahentów. Ale dali radę. Wszyscy właściciele prowadzą firmę wspólnie do dziś.

zawor2

W 2014 ARKA uruchomiła Dział Konstruktorski, którego powstanie stało się punktem przełomowym. Rozpoczęto projektowanie armatury sanitarnej i grzewczej, wykorzystując zdobyte doświadczenie. Pracownicy z głowami pełnymi pomysłów konstruują i wprowadzają kolejne innowacyjne produkty, które ułatwiają pracę instalatorom. Do chwili obecnej ARKA zgłosiła w Urzędzie Patentowym aż 7 wynalazków, 3 wzory użytkowe i 3 wzory przemysłowe.

zawor1

– Dziś jesteśmy utożsamiani z markami produktów Duro, Calido, Circula, Crudo, Tucai, Sobime, ICMA, Jimten i Effebi – mówi Jakub Gronek. – Te pierwsze cztery wymienione nazwy, to nasze własne marki. Nasze zawory można spotkać praktycznie wszędzie, w kotłowniach, łazienkach i przy grzejnikach. Wszystkie odpowiadają potrzebom rynku instalacyjnego, spełniają oczekiwania instalatorów i oczywiście cechuje je innowacyjność i wysoka niezawodność. Współpracujemy z Politechniką Koszalińską w zakresie badań nad zaprojektowanymi przez nas produktami. Od zeszłego roku posiadamy również laboratorium, w którym prowadzimy swoje badania nad innowacyjności, sprawdzamy bezpieczeństwo i skuteczność działania. Inspirację dla linii produktów czerpiemy z najnowszych osiągnięć technologicznych i z doświadczeń naszych instalatorów.

arkawidokfirmy

Czy w ARCE ludzie są zadowoleni z pracy? Patrząc na ruch w magazynie, oraz tempo pracy w biurach, przypuszczać należy że chyba tak.- Łączy nas wszystkich pasja oraz chęć rozwijania firmy – mówi z kolei Tomasz Pawłowski- Począwszy od właścicieli, na całej ekipie kończąc. Nie mamy problemów z zatrudnieniem, ponieważ dbamy o swoich pracowników. Każdy ma umowę o pracę i pakiet medyczno-socjalny. Chcemy, by pracowali dobrze i efektywnie, ale też żeby byli zadowoleni z zatrudnienia w ARCE. Pracujemy zgodnie z wymogami ISO 9001:2008, bo to świetne narzędzie do zapewnienia obsługi naszych klientów na stałym i wysokim poziomie.

arkamorsycalido

Od dwóch lat do firmy ARKA przyjeżdżają z Polski klienci, by poznać firmę oraz szczegóły oferty produktowej. Wielu z nich korzysta z okazji i zażywa zimowej kąpieli w Bałtyku, stając się członkami Klubu Morsów Calido. Nazwa nie jest przypadkowa, bo odnosi się do jednej z marek zaworów.
Produkty te doskonale sprawdzają się w instalacjach wodnych, grzewczych i w łazienkach, jednak pełne wykorzystanie ich zalet wymaga przekazania wiedzy technicznej. – Odbywa się to podczas szkoleń i prezentacji. Ostatnie takie szkolenie udało się połączyć ze zlotem Morsów, co daje przyjemne z pożytecznym- opowiada Ryszard Witkowski, współwłaściciel Arki i wieloletni fan morsowania – Chcieliśmy, by oprócz przekazania wiedzy, uczestnicy przeżyli coś ciekawego, na przykład przygodę z zimową kąpielą. Spośród blisko 80 uczestników szkolenia zdecydowana większość dała się namówić na kąpiel w morzu.
Firma udziela się także charytatywnie, wspiera Sianowską Fundację „Jesteśmy Razem”, Fundację Pomocy Dzieciom „Magia” oraz różnego rodzaju akcje organizowane przez Włodarzy Sianowa, dzieląc się zyskiem z potrzebującymi.

ARKA posiada także własną, amatorską drużynę piłkarską. W 2016 roku drużyna ta uczestniczyła w 7 turniejach, stając wielokrotnie na podium.

arkadruzynapilkarska

W 2016 firma otrzymała szereg wyróżnień („Mocna Firma Godna Zaufania 2015”, „Orzeł Tygodnika Wprost 2016” , III miejsce w rankingu miesięcznika „Forbes” Diamenty Forbesa 2016) a jeden z jej właścicieli odbierał z rąk Prezydenta RP w zeszłym roku wyróżnienie w kategorii Lider Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Dziś Arka jest kojarzona z innowacyjnością oraz profesjonalną obsługą klientów, których zaufanie jest dla firmy ogromną wartością.
Już za dwa lata będzie huczne świętowanie 20-lecia Arki!

 

Tomasz Wojciechowski

Registration disabled