Bez wątroby nie można żyć. Pomóż!

Rozliczanie zeznań podatkowych to okres przekazywania 1% potrzebującym. Osób potrzebujących na terenie całego kraju nie brakuje. O pomoc zwraca się także Stowarzyszenie LIVER z Krakowa. Czym się zajmuje? Pomaga dzieciom walczącym z ciężką chorobą.

Stowarzyszenie Pomocy Chorym Dzieciom LIVER ma pod opieką kilkuset podopiecznych z chorobami wątroby lub po jej przeszczepie. Nasza pomoc to głównie wsparcie finansowe. Staramy się pomagać rodzinom w całej Polsce tak, aby likwidować bariery związane czasem z trudnym dostępem do leków, do rehabilitacji, w zakupie niezbędnych środków medycznych, aby chore dziecko miało możliwie najlepszy dostęp do niezbędnych rzeczy w procesie leczenia i rekonwalescencji, by nie cierpiało i nie czuło bólu oraz rozwijało się prawidłowo. Pomagamy dzieciom, których rodzina jest w trudnej sytuacji finansowej i nie może zapewnić należytej dziecku opieki ze względu na wysokie koszty.

Bez wątroby nie można żyć. Przeszczep wątroby to jedyna szansa na to, aby dziecko przeżyło. Po operacji konieczne jest wdrożenie leków immunosupresyjnych, które obniżają ryzyko odrzucenia nowego organu. Wraz z nimi maleje także odporność organizmu na wszelkie wirusy czy bakterie. Takie leczenie trwa już do końca życia. Osoba po transplantacji musi także często kontrolować swój stan zdrowia i jeździć na wizyty do szpitala, w którym wykonywana była operacja. Jedynym szpitalem w Polsce, który wykonuje przeszczep wątroby u dzieci jest Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Niestety nie zawsze przeszczep jest możliwy w Polsce. Czasami rodzice, którego dziecko zostało zdyskwalifikowane z przeszczepu, szukają ratunku poza granicami kraju. Wtedy koszty leczenia i samej operacji są ogromne, zwykle opiewają nawet na kilka milionów złotych. Mimo to, dokładamy starań, aby nie odmówić pomocy i wsparcia przy organizacji zbiórek na leczenie dziecka.

Nasi Podopieczni po transplantacji noszą w sobie wątrobę od zmarłego dawcy lub fragment tego organu pochodzący od żywego dawcy z rodziny. Pod naszą opieką są np. dwaj bracia: 7-letni Norbert i 5-letni Kamil Baska, którzy obaj cierpią na genetyczną chorobę o nazwie niedobór alfa – 1 – antytrypsyny. Choroba ta spowodowała, że musieli mieć transplantację wątroby. Dawcą wątroby dla Norberta był jego tata, a dla Kamila – mama. Leczenie dwojga chorych dzieci to wyjątkowo trudna sytuacja.

Innym przykładem jest Pawełek Bryk, którego rodzice postanowili walczyć o jego życie pomimo tego, że w Polsce nie widziano szansy. Poprzez Stowarzyszenie LIVER Pawełek Bryk trafił na konsultację do kliniki w Brukseli. Operacja była bardzo trudna, ponieważ chłopiec urodził się jako wcześniak. W okresie prenatalnym została rozpoznana u niego wada serca – hipoplazja prawej komory i atrezja zastawki tętnicy płucnej i trójdzielnej. Pawełek choruje na Zespół Alagille’a. To wielonarządowa choroba, która często prowadzi do marskości wątroby, dlatego życie trzeba było ratować transplantacją. Dziś 8-letni Pawełek ma się całkiem dobrze, musi bardzo kontrolować w klinice w Brukseli swoje zdrowie, ale jest wśród nas, a dla rodziców to największe szczęście i nagroda za walkę o syna.

Każde dziecko to inna historia choroby, jednak w każdym przypadku chodzi o pomoc w ratowaniu życia i zdrowia. Wsparcie finansowe jest ogromnie ważne, dlatego zwracamy się z wielką prośbą o przekazanie 1% podatku na rzecz ratowania dzieci z chorobami wątroby lub po jej transplantacji.

KRS: 0000 124 837, cel szczegółowy: Leki SOS

Więcej o nas : https://www.liver.pl/

Registration disabled