Bezpieczeństwo w sieci-ważne, nie do końca doceniane

::cck::8::/cck::
::introtext::

mh nRozmowa z Bartłomiejem Łańcuckim z koszalińskiej firmy MH Kamyk Łańcucki Sp J.

-Bezpieczeństwo firmy w sieci. Niby ważna sprawa, ale przez wielu małych i dużych przedsiębiorców zapomniana. Dlaczego to takie ważne?
-Bo to tak, jakby zostawić luksusowe auto z otwartymi drzwiami. Dzisiaj, jak ktoś ma dobry komputer i odpowiednią wiedzę, może bez problemu włamać się do sieci bezprzewodowej, bazy danych firmy, a w ostateczności ukraść nam tożsamość. Haker może mieć dostęp do wszystkich danych w naszej firmie, mało tego może z naszej sieci dokonywac kolejnych włamań. Wówczas to my będziemy mieli kłopoty. Zagrożeniem są sieci publiczne i hot-spoty.

::/introtext::
::fulltext::

-Więc jak się ustrzec?
-Być ostrożnym, nie udostępniać sieci firmowej osobom z zewnątrz, mieć osobną sieć dla gości i osobną wewnątrz firmy. Warto tworzyć kopie zapasowe z ograniczonym dostępem. Polecam stosowanie długich haseł zabezpieczeń, najczęściej nie przekraczają one 8 znaków a to dla włamywacza żaden problem. Najdłuższe hasło o jakim słyszałem miało 500 znaków. Mężczyzna miał je zapisane poprostu w pliku i stosował metodę „kopiuj-wklej” na formularzach. Warto zastosować hasła minimum o 20 znakach, o dużym stopniu skomplikowania. Generalnie uważać, uważać i jeszcze raz uważać. Swojego czasu sporo zamieszania zrobił na komputerach wirus, który powodował że na ekranie monitora pojawiał się wizerunek Bronisława Komorowskiego i napis „polizja” z informacją o naruszeniu prawa pod karą grzywny 500 zł. Zdarzały się wystraszone osoby, które płaciły.

-Jakich szkód może narobić wirtualny włamywacz?
-Bardzo realnych. Od wysyłania z naszego sprzętu spamu, poprzez działania na kontach bankowych, podmianę stron internetowych w komórkach. Wystarczy czasem literówka w nazwie strony, kliknięcie akceptujące i już otrzymujemy płatne horoskopy. Działania wirusów powodują też „mulenie się” sprzętu komputerowego. Komputer chodzi powoli, wyskakuje wiele dziwnych okienek i aktualizacji. Dużym zagrożeniem są wreszcie darmowe programy pobierane z internetu, które instalowane, pociągają za sobą instalację innych aplikacji, wyszukiwarek internetowych czy apletów reklamowych.

-Warto zaopatrywać się w programy antywirusowe?
-Tak, z zastrzeżeniem że darmowe antywirusy to zaledwie cześciowa ochrona komputera, nie gwarantująca bezpieczeństwa w pełnym zakresie.
Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

::/fulltext:: ::cck::8::/cck::

Registration disabled