Biznes + nauka = dobra współpraca

9Biznes bez nauki istnieć nie może, gdyż wszelkie procesy produkcyjne, projekty oraz innowacje nie powinny obywać się bez wsparcia i konsultacji uczelni. Mądra firma dba o to, by jakość jej produktów była potwierdzona odpowiednimi badaniami i testami. Tak właśnie robi sianowski producent armatury, firma ARKA – która współpracuje z Politechniką Koszalińską.

– Pomimo, że sami projektujemy, zgłaszamy innowacyjne produkty do opatentowania oraz posiadamy własne laboratorium, to uważamy, że rozwój nowoczesnej firmy bez współpracy ze środowiskiem naukowym nie istnieje- twierdzi Andrzej Pawłowski, współwłaściciel ARKI.
Współpracę z Politechniką Koszalińską zainicjowała nasza firma, zlecając do badania na zgodność z Polską Normą zawory kulowe Calido serii S30. Następnym krokiem było zlecenie opracowania kształtu wewnętrznego zaworu zwrotnego Calido serii PIONIER tak, aby uzyskać charakterystykę pełnoprzepływową- dodaje.

IMG 0185arka

Spółka podpisała porozumienie z Instytutem Wzornictwa, jednocześnie mając w planach zlecanie dalszych badań doświadczalnych. Powód? Aby zawory i elementy instalacji produkowane przez ARKĘ spełniały wysokie oczekiwana klientów, należy testować je w laoratoriach własnych i zewnętrznych. Tak, jak miało to miejsce w przypadku zaworów CALIDO, gdzie wykazano ich wysoką niezawodność. Firma projektuje i wdraża własne rozwiązania techniczne. Szefem Działu Konstruktorskiego jest jeden ze wspólników, Jakub Gronek.

 

logoarka2018Jak przyznaje:- Współpraca z Politechniką jest dla nas bardzo ważna, a zlecane badania pomagają nam uzyskiwać optymalne parametry, lub potwierdzać wysoką jakość projektowanych przez nas produktów. Pomimo, że posiadamy własne laboratorium, nie wyobrażamy sobie dalszego rozwoju bez kontaktów z Politechniką Koszalińską. W niedługim czasie zmierzamy podpisać z Uczelnią porozumienie, które przypieczętuje wieloletnią przyszłą współpracę.

Warto podkreślić, że firmy rozwijające się technologicznie, takie jak ARKA, coraz częściej korzystają z modelu współpracy określanego jako biznes+ nauka.

 

Cieszy to Rektora Politechniki Koszalińskiej, profesora Tadeusza Bohdala. -Firma Arka z Sianowa podpisała z Instytutem Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej umowę o współpracy. Prowadzone są kolejne rozmowy w zakresie projektowania form przemysłowych w zakresie estetyki i funkcjonalności. Myślę, że współpraca z tą cenioną za jakość wyrobów firmą jest przykładem na to, jak biznes i nauka mogą wspólnie się uzupełniać. Firm współpracujących z Politechniką Koszalińską w zakresie badań jest sporo i to cieszy.- powiedział.

 

Współpraca firm i uczelni dotyczy najczęściej tematów technicznych, takich jak urządzenia i maszyny, procesy produkcji, budownictwo, informatyka i szeroko pojęty rozwój. Dla firm przekłada się to na lepszą jakość i konkurencyjność na rynku. Natomiast pracownicy uczelni mogą zbadać zastosowanie wiedzy w praktyce i ulepszyć proponowane rozwiązania.

 

Tomasz Wojciechowski

Registration disabled