Być kobietą nowoczesną

mkotnis1212Co oznacza być kobietą nowoczesną? To pytanie od lat nurtuje wiele kobiet, ale i wielu mężczyzn. Bo przecież każda kobieta chciałaby być nowoczesną. Również każdy mężczyzna chciałby mieć u swego boku nowoczesną kobietę.

O nowoczesności kobiety dla wielu osób może stanowić ubiór, moda, sylwetka. Każda z nas chce ładnie i atrakcyjnie wyglądać, chce się podobać innym. Podobno kobiety ok. 300 razy w roku robią zakupy, z czego ponad 90 wyjść to zakupy związane z wyglądem – zakup ubrań i butów, dodatków i kosmetyków. Łącznie daje to liczbę ok. 400 godzin rocznie spędzonych w sklepach. Przy założeniu, że średni wiek życia kobiet wynosi 81 lat, oznacza to, że na zakupach spędzamy prawie 3 lata życia. Trudno się temu dziwić. Przecież inni oceniają nas przez wygląd zewnętrzny. Pewnie dlatego można mieć złudne wyobrażenie, że bycie nowoczesnym, to modnie się ubierać, znać nowe trendy i im podporządkować styl życia.

Warto wspomnieć o roli sylwetki kobiety w byciu nowoczesnym. Istnieje ogólne przeświadczenie, że nowoczesna kobieta to szczupła, wysoka osoba o nienagannej sylwetce. Dlatego tak wiele kobiet spędza swój czas na ćwiczeniach fitness. Według badań CBOS (BS/129/2013) dot. aktywności fizycznej Polaków motywacja do zaangażowania w sport mężczyzn i kobiet jest różna. Kobiety, częściej niż mężczyźni deklarują, że ćwiczą dla urody – żeby dobrze wyglądać, mieć ładną sylwetkę, dla lepszego samopoczucia, żeby odreagować stres, być w formie, a także nieco częściej- dla zdrowia. Mężczyźni zaś trochę częściej podejmują aktywność fizyczną dla przyjemności.

Z przytoczonych badań wynika, że kobiety dużo czasu i motywacji angażują w swój wygląd zewnętrzny. Sądzę jednak, że nowoczesność kobiet przejawia się w tym kim są, co robią, czy mają swoje pasje i czy te pasje realizują. Nowoczesna kobieta to kobieta świadoma tego, co w życiu sprawia jej największą radość. Skutecznie realizuje swoje cele. Posiada dużo energii do działania, którą napędza nie tylko samą siebie ale i całe otoczenie. Mam nadzieję, że nowoczesna kobieta jest dumna z tego co robi. Odpowiedzialnie podejmuje wyzwania i skutecznie je realizuje. Wszelkie napotkane trudności i bariery wnikliwie analizuje, by je w krótkim czasie pokonać lub ominąć.
Myślę, że nowoczesność kobiet charakteryzuje uśmiech i towarzyski styl bycia. Kobiety, które chętnie czytają, interesują się otoczeniem oraz wydarzeniami lokalnymi i międzynarodowymi zawsze będą potrafiły zaintrygować inne osoby podczas towarzyskich spotkań. Otwartość na wiedzę i ludzi pozwala poszerzać perspektywę postrzegania problemów i ich rozwiązań, a przez to umacnia w podejmowaniu decyzji i działaniu. Z przekąsem można wspomnieć o przydatnej wiedzy np. z zakresu budowy i eksploatacji pojazdów samochodowych, by skutecznie skupić na sobie uwagę mężczyzn, którzy zawsze z zaciekawieniem posłuchają nowinek i ciekawostek z tematyki motoryzacji lub sportu.

Współczesny styl życia, który charakteryzuje się szybkim tempem i ciągłą zmianą, powoduje że nowoczesna kobieta posiada dystans do swego wyglądu. W codziennych działaniach pozwala sobie na brak wystrzałowego manicure lub brak perfekcyjnej fryzury zastąpionej niesfornymi lokami lub na szybko upiętym kokiem. Akceptuje pojawiające się zmarszczki, bo wie, że to właśnie one dodają jej uroku. Muśnięte doświadczeniem i dystansem do życia rysy twarzy pomagają spotykać i poznawać ludzi gotowych na jej towarzystwo. Mam nadzieję, że nowoczesna kobieta wie, że największym jej atutem są: uśmiech, którym obdarza innych,  energia, którą wspiera otoczenie, wiedza, którą się dzieli i siła- dzięki której realizuje swoje pasje.

Magdalena Kotnis

autorka jest prezesem Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego w Szczecinie

Registration disabled