Co jest niezbędne podczas wakacji?

leoetuiwodoodporneOczywiście dobra, słoneczna, pogoda, odpowiednie towarzystwo… Ale też sprawny i odpowiednio zabezpieczony telefon komórkowy. Gdyby doszło do zalania go wodą, lub zbyt długiego pozostawienia na słońcu, konsekwencje mogą być mało przyjemne. Z nieodwracalnym uszkodzeniem smartfona włącznie. Dlatego, aby nasz telefon nie zawiódł w najmilszym czasie roku -czyli okresie wakacji , podróży i urlopów, warto odpowiednio go do podróży przygotować, ale i samemu mieć wiedzę o bezpiecznym użytkowaniu telefonu. Bez smartfona w wakacje, jak bez ręki! Ważne aby zdać sobie sprawę, że w dzisiejszych czasach telefon pełni w naszym życiu tak ważną rolę ,że jego nagły, nieplanowany brak może mieć dużo gorsze konsekwencje, aniżeli możemy sobie to wyobrazić. Przysłowiowe “strachy na lachy”? Niekoniecznie… Awaria lub utrata telefonu to utrata na zawsze naszych zdjęć , notatek , kontaktów, wiadomości, haseł, adresów.

Czasami też dostępu do kont bankowych i równie dziś ważnych (a nawet ważniejszych) kont na portalach społecznościowych: Facebooku , Instagramie, Twitterze i innych.
Tak więc poniżej kilka porad praktycznych.

leoetuipanzerPrzede wszystkim, jeśli zabieramy telefon w tak zwany teren , na plażę, przygotujmy się że może on zostać zalany wodą, napojem, cieczą (niespodziewany deszcz, ktoś chlapnie wodą , telefon będzie w plecaku z napojami) . Najlepiej wtedy zakupić odpowiedni ochronny, pokrowiec wodoodporny , a jeśli go nie mamy, to nawet zwykły foliowy woreczek może nas uratować.
Coraz częściej nowe telefony są reklamowane jako wodoodporne , radzę z doświadczenia podejść do tego ostrożnie i bez odpowiedniego dodatkowego etui nie testować tego . Producenci często w gwarancji bardzo ograniczają swoją odpowiedzialność przy zalaniu ( do głębokości zanurzenia , czasu przebywania w wodzie, rodzaju cieczy, a to daje duże możliwości odmówienia naprawy bo ciężko to będzie udowodnić ). Jeśli telefon zostanie już zalany, ważne aby go wyłączyć , nie ładować i jeśli jest to możliwe wyciągnąć baterię. Przed dostarczeniem do serwisu smartfona radzę nie ładować , najlepiej osuszyć go w suchym , ciepłym miejscu. Kategorycznie -aby nie była to mikrofalówka , promienie słoneczne czy żar ogniska!

leoetuiwakacje1Telefon musi być chroniony przed słońcem , wysokimi temperaturami i gwałtownymi zmianami temperatur. Ma to duży wpływ na działanie telefonu , baterii i wyświetlacza. Często wystarczy go zakryć od słońca lub schować to torby, najlepiej w cieniu.

leouchwytsamochodJeśli  korzystamy z aplikacji w telefonie w czasie jazdy ( nawigacja czy Janosik) trzeba pamiętać o dobrym mocowaniu smartfona w aucie . Tak, aby był widoczny wyświetlacz telefonu , nie zasłaniał drogi, nie blokował ruchów kierowcy i nie zasłaniał wskaźników. Należy pamiętać, aby można było swobodnie podpiąć zasilanie w czasie jazdy, kiedy telefon jest w uchwycie . Poza tym,  ważne by zwrócić uwagę czy w trakcie drogi telefon nie jest cały czas nastawiony na działanie słońca na szybie. Dodatkowo podpięty do zasilania, z uruchomionymi  aplikacjami , zacznie nam się przegrzewać co się zdarza coraz częściej – i to u każdego typu telefonu. Powoduje to awarie baterii , lub całego telefonu a przede wszystkim, skraca żywotność akumulatora. Ponadto w samochodzie używajmy zestawu głośnomówiącego lub słuchawek -w niektórych krajach mandaty są wyższe od wartości telefonu !

leopowerbankiPrzed podróżą pamiętajmy by naładować telefon, w podróż warto zabrać tzw power bank czyli dodatkowy akumulator-baterię z którego możemy doładować w razie potrzeby telefon. Niestety, taki power bank nie wpływa pozytywnie na żywotność baterii w naszym telefonie więc używajmy go w razie potrzeby a nie na co dzień.  Wybierajmy produkty znanych producentów lub zapytajmy sprzedawcę o certyfikaty. Dobierzmy odpowiedni power bank do potrzeb naszego urządzenia , aby to nie była uciążliwa “cegła” albo cienki “paluszek” , który podładuje nasz telefon na 15 minut.

Ładowarka samochodowa i domowa powinna posiadać odpowiednie atesty i odpowiednią ilość wyjść USB ( na ewentualne dodatkowe urządzenia lub telefony). Ładowarka powinna być dopasowana do telefonu, baterii , możliwości auta i naszych potrzeb. Do samochodu radzę mieć co najmniej dwie, bo najczęściej podróżujemy w kilka osób a każdy ma telefon. Dodatkowo podłączamy nawigacje , tablety ,lub kamerki-rejestratory samochodowe i brakuje nam ładowarek.

leokabelekusbNastępnym ważnym elementem jest kabel do ładowarki, czy przesyłania danych. Jest bardzo ważnym elementem wyposażenia, a często jest lekceważony i niedoceniany.Zalecam korzystanie z kabli oryginalnych , renomowanych firm z atestem. Kable te  poza tym że są trwalsze ( większe szanse że nie zawiodą w najmniej oczekiwanym czasie) to inną ważną zaletą kabli markowych jest ich przepustowość prądu, możemy mieć najlepszą ładowarkę , power bank który nawet naszemu urządzeniu może dostarczać do 2 amperów ale co z tego, gdy niskiej jakości kable przepuszczają do 0,5 ampera  i później jesteśmy zdziwieni że nasz telefon jest 6 godzin w ładowarce a ma tylko 30% prądu… Zalecam w podróż minimum dwa kable. Warto sprawdzić jakie standardy ładowania i ładowarki są w danym kraju, gdyż możemy się zdziwić że nasze ładowarki nie pasują lub nie działają w danym państwie (inne wtyczki, lub prąd ładowania).

Zdjęcia. Często robimy zdjęcia niepowtarzalnym chwilom, ważnym notatkom i wizytówkom. Tu przestroga: w razie awarii karty pamięci straty są większe, niż wartość karty czy telefonu . Jeśli używamy kart pamięci, to tylko sprawdzonych marek i ze sprawdzonego źródła. Poza tym róbmy kopie zapasowe, zapisujmy dane w “chmurze” internetowej.Wtedy większość danych będzie do odtworzenia. Przy robieniu zdjęć bezpieczniej jest używać selfie sticka tzn kija z uchwytem na telefon , którym możemy robić zdjęcia . Ma to dwie zalety : w czasie robienia zdjęć nie musimy ryzykować własnym zdrowiem i utratą telefonu przez wyciąganie ręki, wychylanie się ( przez okno , taras, nad przepaść ).Wreszcie, zdjęcia z takiego kijka są ładniejsze i więcej pięknych elementów można w ich tle zmieścić.

leoetuinaramieJeśli bierzemy telefon w teren , na rower , na wyprawę pomyślmy o jakimś etui chroniącym od upadku. Na rowerze koniecznie sprawmy sobie uchwyt z pokrowcem wodoodpornym na kierownicę . Do tego słuchawki -najlepiej na jedno ucho. Gdy zamierzamy biegać , uprawiać sport, nie trzymajmy telefonu w ręku lub kieszeni , dla własnego bezpieczeństwa w razie upadku i dla trwałości telefonu. W tym wypadku polecam etui na ramie lub saszetkę do paska.
Samo etui (nawet najbardziej trwałe , dopasowane i ładne) to nie wszystko, ważny jest wyświetlacz w telefonie a nie każde etui je dostatecznie chroni. Warto go zabezpieczyć odpowiednim szkłem hartowanym, lub folią ochronną dopasowaną do etui. Jeśli trzymamy telefon w plecaku, torebce czy kieszeni zawsze może się porysować od kluczy , innych rzeczy, a koszt wymiany wyświetlacza to często wartość drugiego telefonu…Poza tym zdjęcia oglądane na porysowanym lub pękniętym wyświetlaczu tracą swój urok.

Następną ważną rzeczą o której użytkownicy dowiadują się w serwisie to to ,że w przypadku gdy przyniesiemy telefon do serwisu z niedziałającym wyświetlaczem lub całkowicie niedziałający to serwis często nie może zgrać zawartości telefonu.( usułga taka nie jest w standardzie , zawsze prosze przed usługą pytać o możliwośc zgrania danych z telefonu) Co za tym idzie, klient odbiera telefon po naprawie bez zdjęć i kontaktów bo serwisy gwarancyjne zawsze kasują stare i wgrywają nowe oprogramowanie.
Nie należy również zbyt entuzjastyczne podchodzić do ubezpieczeń telefonów bo trzeba pamiętać ,że jeśli ulegnie on zniszczeniu lub zostanie nam skradziony, to jeśli nawet wywalczymy odszkodowanie lub nowy telefon ( a coraz częściej od klientów słyszę że z tym gorzej) to i tak bez wcześniejszej kopii zapasowej, lub zgrywania danych do chmury internetowej tracimy zdjęcia , kontakty i inne informacje.

Przed kradzieżą telefon proponuję zabezpieczyć kodem, lub odciskiem palcem tak aby znalazca lub złodziej nie korzystał z naszych informacji. Warto wgrać jedną z aplikacji śledzących telefon lub reagującą na zmianę karty SIM. Nie trzymajmy telefonu w plecaku na plecach, ale w saszetce lub pokrowcu u paska, na szyi lub na ręku . Dobrze mieć go na jakieś smyczy lub łańcuszku . To nie tylko wygoda ale jednocześnie elegancki, oryginalny gadżet.

leowemcewyspaZdrowy rozsądek i świadomość że telefon to tylko rzecz , którą powinniśmy jak najmniej używać na wakacjach pozwoli nam na spędzenie niezapomnianych chwil. Tego życzę Państwu w te najprzyjemniejsze dni roku. Oczywiście najlepsi w Koszalinie specjaliści z branży GSM pracujący w sklepach LEO i 4mobile w Koszalinie na miejscu doradzą i dopasują do Państwa potrzeb odpowiednie akcesoria i zabezpieczą telefon przed wakacjami . Jeśli jesteście Państwo spoza Koszalina,koniecznie zajrzyjcie do sprawdzonych branżowych sklepów internetowych: www.4baroon.pl oraz www.leosklep24.pl

 

Arkadiusz Klimczak właściciel sklepów LEO.

{gallery}LEOgadzety_wakacje2017{/gallery}

Registration disabled