Constans- stałość przez 25 lat

bozenapawlowskaconstans25latDwadzieścia pięć lat to mnóstwo czasu w życiu pojedynczego człowieka, a co dopiero mówić o istnieniu firmy. W lutym 1994 roku pewna ambitna mieszkanka Koszalina zdecydowała się porzucić pracę na etacie, by otworzyć własne biuro rachunkowe. Początki był skromne- niewielki pokoik i ogromny entuzjazm połączony z uporem w dążeniu do celu. Wiele lat później Kancelaria Podatkowa Constans -bo o niej jest ta opowieść- stała się prężnie działającą, prestiżową firmą a jej właścicielka Bożena Pawłowska może być dla wielu wzorem kobiety sukcesu. – Całe moje zawodowe życie jest związane z podatkami. Chociaż jest to temat trudny i niewdzięczny, myli się ten, kto uważa że podatki są nudne. Co to, to nie!- opowiada Bożena Pawłowska.- Doradztwo podatkowe to umiejętne poszukiwanie rozwiązań dla klienta, indywidualnego podejścia do każdej sprawy. Nierzadko trzeba być psychologiem i problemy klientów przechodzą w wymiar emocjonalny, identyfikujemy się z nimi. Niestety, to zaangażowanie odbija się także na emocjach w życiu prywatnym. Ale mnie zawsze pociągało rozwiązywanie trudnych spraw. Lubię ludzi i lubię im pomagać.

Najważniejszy jest początek

Rok 1994, podobnie jak całe lata 90, był okresem, gdy wiele osób zakładało firmy. Także Bożena Pawłowska postanowiła „być na swoim”, decydować o tym jak pracować i obsługiwać klientów. W tamtych latach był popyt na usługi księgowe, ze względu na początki funkcjonowania ustaw podatkowych. – Po transformacji, tak jak wiele osób szukałam swego miejsca w życiu. Chciałam o sobie stanowić, robić coś potrzebnego i dającego satysfakcję. Ponieważ moje wykształcenie i doświadczenie zawodowe wiązało się z prawem podatkowym i organizacją przedsiębiorstw, postawiłam na samodzielną działalność w tym zakresie.- wspomina Bożena Pawłowska- Pewnie, bałam się że mi nie wyjdzie. Byłam wtedy już żoną i matką dwóch synów, a własny biznes to często praca kosztem wolnego czasu z bliskimi. Rodzina okazała się dla mnie ogromnym wsparciem. Mąż Edward by bardzo wyrozumiały. Wziął na swoje barki część obowiązków domowych, oraz wspierał mnie w rozwoju firmy. Tak jest do dziś.

 

Bożena Pawłowska najpierw chciała…budować drogi. Później się okazało, że najbardziej pociąga ją prawo w powiązaniu z ekonomią. Pasjonowała się statystyką, ekonometrią oraz innymi zagadnieniami związanymi z funkcjonowaniem przedsiębiorstw.- Studia ekonomiczne dały mi „kręgosłup” wiedzy, ale tak naprawdę to ciągłe szkolenia kursy, seminaria i konferencje poszerzały moją wiedzę z zakresu prawa podatkowego. Z resztą pęd do edukacji pozostał mi do dnia dzisiejszego. Prowadzę zajęcia na Wydziale Finansów i Rachunkowości Politechniki Koszalińskiej, prowadziłam kursy i szkolenia.- twierdzi moja rozmówczyni.

Firma, dzięki wytrwałości i uporowi właścicielki zaczęła się rozwijać. Pojawiły się dwie nowe pracownice- pani Małgorzata (która pracuje w Constans do dziś, mimo przejścia na emeryturę) i pani Elżbieta. Wynajmowany w wieżowcu przy obecnej ulicy Monte Cassino pokoik, który samodzielnie trzeba było wyremontować, zamieniono w 2003 roku na własną siedzibę firmy. W nowoczesnym budynku przy ulicy Wojska Polskiego, kancelaria Constans zajmuje całe piętro. – Największym chyba krokiem milowym było uzyskanie przeze mnie tytułu doradcy podatkowego i przekwalifikowanie biura rachunkowego na kancelarię podatkową. Rozważałam, czy powinnam dokonać zmiany. Niby różnica żadna. Ale pamiętam, że wtedy mój dorastający syn stwierdził: to tak, jakby porównać krzesło z biurkiem w szkole średniej, a katedrę na uczelni. Wiedziałam już, że warto było poświęcić wiele lat na zdobycie wiedzy podatkowej i stać się członkiem tej społeczności.- wspomina Bożena Pawłowska.

 

Doradca podatkowy to tak zwany zawód zaufania publicznego. Dlaczego? Ponieważ wszystkie informacje uzyskane od klientów są objęte tajemnicą zawodową i tylko sąd może zwolnić doradcę z tajemnicy. I przede wszystkim: doradca podatkowy rozstrzygając zagadnienia z zakresu prawa podatkowego zawsze musi się kierować dobrem klienta i jednocześnie literą prawa.- To jeden z tych zawodów, gdzie wiedza i edukacja muszą być stale podnoszone. Prawo podatkowe jest specyficznym prawem. Bywa, że do rozstrzygnięcia problemu mają zastosowanie różne przepisy prawa w zależności kiedy zdarzenie miało miejsce, lub w jakim czasie zaistniało. Przykładem może być kwestia opodatkowania sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat od daty nabycia. Zdarzyło się, iż równolegle funkcjonowały trzy przepisy podatkowe, w zależności od tego kiedy było nabyte mieszkanie przewidziany był sposób rozliczenia i inne możliwe do zastosowania zwolnienia podatkowe. W zawodzie doradcy podatkowego wiedza jak i doświadczenie są jednakowo ważne.- wspomina Bożena Pawłowska.

 

Nazwa „Constans” oznacza stabilizację, trwałość, coś stałego ale też pewnego. Takim pewnikiem jest kompleksowość i jakość obsługi klienta. A przekrój klientów kancelarii jest duży. Obsługiwane są duże, zagraniczne spółki z kapitałem niemieckim, amerykańskim, szwedzkim, czy belgijskim, jak też koszalińskie spółki i małe firmy. Każdy klient jest tu ważny i się liczy.

Kancelaria Podatkowa Constans to długi hol, trzynaście pokoi i seretariat, gdzie jest centrum firmy. To tam sympatyczne panie częstują klientów, gości pyszną kawą. W wystroju kancelarii da się zauwazyć pietyzm, kobiecą rękę, widoczną w doborze stylowych mebli i wystroju wnętrz. Całość dopełniają obrazy wiszące na ścianach i urządzony ze smakiem gabinet właścicielki.
Malarstwo, sztuka, to wielka pasja Bożeny Pawłowskiej. Jak sama twierdzi, to pewien paradoks- wrażliwość i artystyczna dusza u doradcy podatkowego, który jest przecież umysłem ścisłym. – Cenię twórczość Eduarda Nikonorova, obrazy Beksińskiego i malarstwo abstrakcyjne. Podobają mi się płótna Krzysztofa Rećko- Rapsy, Ryszarda Lecha i Zbigniewa Murzyna- wymienia właścicielka kancelarii.

 

Jak w rodzinie

Oprócz zamiłowania do sztuki, znakiem rozpoznawczym Bożeny Pawłowskiej jest dyskretna elegancja, delikatny uśmiech podczas rozmowy i spokojny, ciepły głos. Większość załogi kancelarii Constans stanowią rzecz jasna panie, związane czasem z firmą od 20 lat. Wśród zatrudnionych znajdą się także panowie- kierowca, czy kierownik działu księgowości. Pani Bożena stara się dbać o to, by kancelaria Constans była firmą, w której można poczuć się jak w rodzinie. Jak twierdzi:- W mojej kancelarii pracują także młode panie, mające małe, lub dorastające dzieci. Z wielką odpowiedzialnością podchodzą do swoich obowiązków służbowych i rodzinnych. Widzi Pan, ciągle zmieniające się przepisy podatkowe i przepisy kodeksu pracy zmuszają do ciągłego uzupełniania wiedzy, oraz poszerzania umiejętności obsługi programów i urządzeń. Nałożenie tak wielu obowiązków i odpowiedzialności na kobiety powoduje- i tu niespodzianka- że kobiety te są bardzo zorganizowane, odważne i radzące sobie z prawie każdym problemem.

 

Okazuje się, że podejmowanie na co dzień trudnych decyzji uodparnia na codzienne trudności, daje poczucie własnej wartości. Pracownice kancelarii Constans to z pewnością kobiety nowoczesne, godzące pracę i obowiązki rodzinne, a jednocześnie pewne siebie i uśmiechnięte. -Zdarza się, że panie czasami przychodzą do pracy z dzieckiem, gdy przedszkole lub szkoła są zamknięte. Wtedy dzieci uczą się, że matki robią coś ważnego, a wszyscy pracownicy odnoszą się życzliwie do dziecka żartując, że przybył nowy specjalista od podatków. -opowiada Bożena Pawłowska.

Potwierdzeniem tego, że kancelaria Constans jest firmą prorodzinną jest przyznanie Bożenie Pawłowskiej specjalnej nagrody podczas Kongresu Kobiet w 2014 roku. – Dla mnie największym kapitałem jest zgrana załoga, ludzie. Ważne, by chcieć przychodzić do pracy, rozwijać się, ze świadomością że zdobyta wiedza pomoże klientom firmy. -podsumowuje właścicielka kancelarii.

 

W opinii wielu klientów, Kancelaria Constans ceniona jest za profesjonalizm, jakość obsługi, a wielkość zespołu pracowników też nie pozostaje bez znaczenia. Kancelaria Constans jest także jednym z filarów lokalnej społeczności biznesowej- należy do Koszalińskiej Izby Przemysłowo- Handlowej.
– Kancelaria Pani Bożeny Pawłowskiej nie tylko jest członkiem naszej Izby, ale sama właścicielka zasiada w Radzie Izby, czyli w naszym organie decyzyjnym. To dla nas ogromny zaszczyt, że mamy w swoich szeregach tak znaną firmę, z wyrobioną renomą i tak długim okresem istnienia. Dwadzieścia pięć lat to piękny jubileusz.- twierdzi Prezes KIPH, Piotr Huzar.

 

Na koniec wypada zadać jedno ważne pytanie. Co jest tajemnicą sukcesu kancelarii Constans? Jak utrzymać się na niełatwym rynku usług doradztwa podatkowego przez dwadzieścia pięć lat? Bożena Pawłowska odpowiada:
Najważniejsze, to być systematycznym, ciągle pracować, bo efekty nie biorą się znikąd. Potrzebne jest stałe zaangażowanie, prawdziwa, odczuwalna pasja. Do tego oczywiście dochodzi racjonalne zarządzanie pieniędzmi. Nie można się nastawiać na nagły wzrost, na prosperity. Sukces to ciężka praca, wiara w siebie, nawet jak jest momentami ciężko. I to działa!

Jak widać po sukcesie kancelarii Constans, z pewnością w tym twierdzeniu jest wiele prawdy. Gratulujemy i życzymy kolejnych lat owocnej działalności!

 

Tomasz Wojciechowski

foto: Marcin Torbiński

Registration disabled