Moda na wybieranie kierunków technicznych na polskich uczelniach trwa w najlepsze. Trudno się temu dziwić, gdyż przy tak szybkim rozwoju technologii specjaliści z tzw. umysłem ścisłym są w cenie. Okazuje się jednak, że w branży technicznej coraz częściej przydają się również humaniści. Humanista. Czyli kto? Nie używając naukowej definicji można napisać, że niestety jest to ktoś, kto ze względu na typ wykształcenia często jest lekceważony. To lekceważenie w wielu przypadkach zaczyna się już w środowisku studenckim. Panuje tam podział. Na tych lepszych i tych gorszych. Humanistów i ścisłowców. Skąd taka zależność?
W dużej mierze jest to zasługa stereotypów.
Stereotyp na temat osób wybierających kierunki humanistyczne brzmi najczęściej następująco: „Nie umiał matematyki, więc poszedł na byle co (…)”. W wielu przypadkach ta opinia jest nieprawdziwa. Spora część osób wybiera bowiem studia nie tylko ze względu na posiadane uzdolnienia, ale także ze względu na pasje, czy zainteresowania. To nie czyni ich gorszymi od studentów, którzy wybierają kierunki z obszaru nauk ścisłych.
Od pewnego czasu nauki humanistyczne i społeczne w naszym kraju nie rozwijają się tak dobrze, jak te techniczne. Szkoda, gdyż mimo tego, że wiele osób uważa je za niepraktyczne i bezużyteczne, to te są bardzo przydatne. Studiowanie kierunków z obszaru tych nauk pozwala bowiem na zdobycie tzw. umiejętności miękkich. Składają się na nie zwłaszcza zdolności interpersonalne, które przydają się w każdej branży.
Umiejętność prowadzenia rozmów, a nawet mediacji, czy negocjacji to główne zalety osób kończących kierunki z zakresu nauk humanistycznych. Spora ilość pracodawców dostrzega, że oprócz dobrze i solidnie zrealizowanej usługi, klient potrzebuje także fachowej obsługi. Taką może zapewnić humanista, który powinien dobrze rozpoznać i zrozumieć potrzeby potencjalnego klienta.
Specjaliści z zakresu nauk technicznych i humanistycznych powinni się wzajemnie uzupełniać. Może to być szczególnie istotne na przykład, we wciąż trwających pracach nad sztuczną inteligencją, ale również przy wielu innych projektach. Pewne dane wygenerowane przez komputery potrzebują bowiem także nieco innej analizy, niż ta którą przeprowadzi wyspecjalizowany programista. Interpretacja ze strony humanisty może przynieść wiele cennych wskazówek, które mogą pomóc specjalistom z branży technicznej w ulepszaniu różnego rodzaju systemów.
Humaniści posiadają jednak wiedzę z wielu dziedzin, która może pozwolić im efektywnie pracować nie tylko w branży technicznej. Humaniści najczęściej doskonale znają języki obce, mają wiedzę na temat kultury i komunikacji. Można wymienić jeszcze wiele innych umiejętności, które posiadają. Ich zasób jest tak szeroki, że sprawia, iż humaniści są potrzebni niemal w każdej branży.
Warto jednak pamiętać, że żadne studia nie gwarantują odniesienia sukcesu na rynku pracy. Gwarantuje go natomiast pomysł na siebie, upór w dążeniu do celu, zaradność i przedsiębiorczość. Czasami pomaga też zwykłe szczęście.
Malwina Szul