Doradca podatkowy- zawód zaufania

Pawowska2Rozmowa z Bożeną Pawłowską- doradcą podatkowym, właścicielką Kancelarii Podatkowej Constans w Koszalinie

– Często słyszy się, że wśród zawodów tak zwanego zaufania publicznego jest zawód doradcy podatkowego. Dlaczego? 
– Zacznę może od tego, że to ustawa o doradztwie podatkowym określa zasady działania doradców podatkowych. Przepisy ustawy jak i ślubowanie złożone przez każdego doradcę podatkowego, zobowiązują do należytej staranności w wykonywaniu naszego zawodu, znajomości i stosowania prawa podatkowego w sprawach prowadzonych dla Klientów kancelarii. Doradcę podatkowego obowiązuje tajemnica w zakresie informacji jakie uzyskał, w trakcie prowadzenia spraw swoich Klientów. I z takiej tajemnicy może zwolnić doradcę podatkowego tylko sąd. Jest więc nie tylko profesjonalistą, ale też swojego rodzaju powiernikiem klientów. 

– Kiedy klient powinien skorzystać z usług kancelarii podatkowej?
– Podatki to bardzo skomplikowana dziedzina, dotycząca głównie biznesu. Jeżeli prowadzi się działalność gospodarczą, to wiele wysiłku trzeba zdobyć w pozyskanie klienta, stworzenie dobrego produktu, lub świadczenie profesjonalnej usługi. Czas przedsiębiorcy winien być przeznaczony na te działania. Prowadzenie ewidencji księgowych i rozliczanie podatków przez profesjonalną kancelarię podatkową pozwala skupić uwagę na biznesie, skoncentrować się wyłącznie na na idei i strategii działania firmy. Prowadząc firmę, przedsiębiorca nie może znać się sam na wszelkich aspektach prawno- księgowych.

– Czyli większość klientów stanowią firmy?
– Tak jest. Dla firm prowadzi się ewidencje księgowe, oraz świadczy doradztwo podatkowe. To generalnie bardzo szeroki zakres doradztwa, zależny od wielkości i rodzaju prowadzonej działalności. 

– Co różni kancelarię podatkową od biura podatkowego? Dla laika te dwa pojęcia często są jednoznaczne.
– Kiedyś, gdy została nam dana możliwość zmiany nazwy- z biura rachunkowego na kancelarię podatkową, ja sama rozważałam, czy powinnam dokonać zmiany. Niby różnica żadna. Ale pamiętam, że wtedy mój dorastający syn stwierdził: to taka różnica jak krzesło z biurkiem w szkole średniej, a katedra na uczelni. Wiedziałam już, że warto było poświęcić wiele lat na zdobycie wiedzy podatkowej i stać się członkiem tej społeczności.

– W Pani ocenie jakie główne predyspozycje powinien mieć dobry doradca podatkowy? 

– Najważniejsze cechy to pracowitość i systematyczność. 

– Czy sprawy skomplikowane, trudne do interpretacji bywają częste?
– Czy podatki mogą być łatwe? Nie. Nawet ustawa podatkowa, która po raz pierwszy wchodzi w życie, jest po kilku latach obowiązywania coraz bardziej  skomplikowana. Bo samo życie gospodarcze, rozwijając się coraz bardziej, staje się skomplikowane i ustawodawca siłą rzeczy musi dopisywać ciągle nowe rozwiązania. Odpowiednia interpetacja przepisów wymaga więc wiedzy i doświadczenia.

Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

 

Registration disabled