Dwa pokolenia sołtysów

adamsniezkosoltysbedzinaRzadko zdarza się, by w tej samej rodzinie tradycja bycia sołtysem przechodziła z ojca na syna, lub z dziadka na wnuka. Tak jest w zachodniopomorskim Będzinie, gdzie sołtysem wsi od niedawna jest Adam Śnieżko. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że wcześniej sołtysem tej samej wsi był jego dziadek, Mieczysław Marszałek. -Byłem sołtysem przez 30 lat, począwszy od lat 70 tych- opowiada pan Mieczysław.- Gdy przyjechałem zaraz po wojnie na Pomorze z Kielc, z rodziną trafiliśmy najpierw do Wierzchominka, potem do Będzina. W tamtym czasie, gdy pełno było gospodarstw poniemieckich, każdy urządzał się jak mógł i kwitł handel wymienny.

Zbierało się szyszki w lesie na wymianę, lub handlowało żywnością, a orało- pługiem z końmi. Pan Mieczysław zaczynał się urządzać z dwiema krowami i małym dobytkiem. Jak opowiada, przez cały czas aktywnej pracy na polu dorobił się trzech ciągników, ale bez kredytów się nie obyło. Chociaż współpracę z naczelnikami gminy, później wójtami, wspomina bardzo dobrze, to pozycja rolnika na wsi, zwłaszcza po upadku PGRów, nie jest taka jak kiedyś.

Dziś rolnik, sprzedający litr mleka za 70 gr nie wiele może zrobić, a nowoczesne gospodarstwa muszą być wyspecjalizowane i zmechanizowane. – Jestem rolnikiem od zawsze- wyjaśnia sołtys Adam Śnieżko- ale obecnie minusem jest brak stabilizacji. By wyjść na swoje, muszę sprzedać do skupu co najmniej 6 ton zboża. Przy cenie 60 zł w skupie to stanowczo za nisko, do tego dochodzą koszty utrzymania, kredyty i dbałość, by plony nie zniszczyły szkodniki.

 

Czy sołtys jest dziś kimś istotnym we wsi? Chyba tak, skoro coraz większego znaczenia nabierają sołestwa i rady sołeckie. Chętnych do pomocy jest dużo, ale i problemów niemało.
Ludzie przede wszystkim chcą z kimś porozmawiać o swoich problemach, o problemach z dojazdem, zaśmiecaniem, czy drogami. Bardzo to miłe, gdy sponsorzy, Rada Sołecka, czy strażacy z OSP działają razem, organizując festyny, tworzą inicjatywy. Gdy do tego -tak jak w Będzinie- wójt rozumie potrzeby mieszkańców, łatwiej się żyje.- wyjaśnia Adam Śnieżko.

 

Registration disabled