Działalność społeczna- to się opłaca

Rozmowa z Robertem Gorgolem, darłowskim działaczem społecznym, muzykiem

 -Kim jest Robert Gorgol z wykształcenia, pasji i zawodu?
-Od urodzenia mieszkam w Darłowie, pierwsza szkoła do darłowska „dwójka”. Potem Warcino i Technikum   leśne, gdzie organizowaliśmy pierwsze koncerty, gdzie pojawiły się pierwsze zespoły m.in Zgagafari,  potem czasy Politechniki Koszalińskiej, kierunek Technika Rolnicza i Leśna, w tych latach powstał zespół  Świadomość. Aktualnie pracuję w Darłowskim Ośrodku Kultury, oraz w Zespole Szkół Morskich (nauczyciel i wychowawca w internacie) . Pasja to przede wszystkim muzyka, oraz działalność społecznie użyteczna.

Doprowadziło to w roku 2007 do powstania Stowarzyszenia Kultura Sztuka Region odpowiedzialnego za wiele wydarzeń kulturalnych w mieście. Poza tym cały czas granie w zespołach tj. „Świadomość”, Zgagafari”, „Maczku Paczke”. Ten ostatni projekt czeka na wydanie płyty, która jest już w realizacji.
-Czy Darłowo jest dobrym miejscem na działania pro społeczne?
-Darłowo to idealne miejsce na takie działania. Duże potrzeby mieszkańców, które łatwo dostrzec, duża grupa ludzi chętnych do działania, duża grupa ludzi chętna do wspierania, więc jest wszystko co potrzebne. Do tego trochę chęci i można działać.
-Skąd pomysł na nazwę Stowarzyszenia?
-Nazwa to przede wszystkim kierunki naszych działań, KULTURA , czyli wspieranie kultury, organizacja wydarzeń kulturalnych, SZTUKA , czyli promocja sztuki, szczególnie lokalnych artystów: muzyków, fotografików, malarzy. REGION – słowo, które podkreśla nasze miejsce, w tym zawiera się nasza działalność pozostała,którą mamy zapisaną w statucie, to nowe pomysły, niekoniecznie związane z kulturą i sztuką, które czekają na realizację. To edukacja, ekologia, pomoc społeczna, ochrona zdrowia i wiele innych.
-Działania którymi się zajmujecie są zatem dość szerokie?
-Staramy się organizować w naszym mieście jak najwięcej alternatywnych wydarzeń tj. koncerty, wystawy, warsztaty. Jest to kilka imprez cyklicznych tj. Noc Świętojańska, Festiwal Reggaenwalde, Pchli Targ, Melanż Wegetariański, Melanż Muzyczny, czyli cykl koncertów w darłowskich klubach. Nowe pomysły to Festiwal Filmowy „Wybrzeże Smaku”, Dzień Gier Planszowych oraz „Sound Delivery”, czyli muzyka klubowa na żywo. Jest jeszcze kilka pomysłów, które czekają w kolejce na realizację, ale o nich może innym razem
-Czy trudno dziś być aktywistą społecznym?
-Myślę , że to kwestia podejścia. Jeśli ktoś ma do tego predyspozycje, tzn. chce poświęcać swój czas dla innych, widzi w tym sens i nie chce być bezczynny, wobec otaczających go problemów, to nie jest to trudną rzeczą. Każde kolejne działanie stwarza nowe możliwości, a to ułatwia realizację kolejnych przedsięwzięć. Uważam, że ważnym jest również to, aby dostrzec korzyści dla samego siebie. Aktywizując samego siebie poznajemy swoje możliwości, uczymy się, nawiązujemy pozytywne znajomości, zmieniamy otoczenie wokół nas, na takie w którym łatwiej, przyjemniej i zdrowiej można żyć.
-Działalność w stowarzyszeniu, praca zawodowa, muzyka, dom i rodzina- jak to pogodzić?
-Trudno jest pogodzić życie rodzinne i aktywnosć zawodową. Zaangażowanie w realizację kolejnych projektów zabiera sporo czasu, często kosztem czasu spędzonego z rodziną. Jednak, tu też staram się znaleźć złoty środek: po prostu organizować takie wydarzenia, w których możemy uczestniczyć całymi rodzinami. Stąd takie pomysły jak Pchli Targ, Dzień Gier Planszowych, Festiwal Filmowy i warsztaty kulinarne dla dzieci.

 

Rozmawiał:

Tomasz Wojciechowski

{gallery}Gorgol{/gallery} 

Teledysk zespołu:

 

Registration disabled