ESKIMOS- gdy przecieka kaloryfer

zaworgrzejnikowyeskimos

– Heniek, cieknie z kaloryfera! Podaj miskę! Rany boskie, zalejemy sąsiadów. Znowu będą się awanturować. No co stoisz ?! – krzyczy mocno poirytowana żona, stojąc przy cieknącym zaworze grzejnikowym.
– Spokojnie. Mamy zamontowanego ESKIMOSA – odpowiada tejemniczo mąż, ze skupieniem zawodowca, biorąc się za wymianę cieknącego zaworu.
– Co masz?- pyta zdziwiona żona. Co prawda nadal poirytowana, ale na jej twarzy stopniowo pojawia się podziw dla męża, szybko usuwającego usterkę. Kilka chwil i zrobione. Bez zbędnych nerwów, opróżniania wody z instalacji, bez szukania fachowca. Mina żony, która wreszcie się uspokoiła -bezcenna. Mąż- dumny obrońca domowego ciepła (dosłownie) w jednym z mieszkań w bloku z wielkiej płyty.

To oczywiście teoretyczna sytuacja . Ale co zrobić, gdy zawodzi instalacja grzewcza, a za oknem szaro i mokro? Wszak niebawem nastanie jesień. Zacznie się rozruch kotłowni, pieców grzewczych, odpowietrzanie kaloryferów i … pojawiają się nieuchronnie awarie. Ale czy zawsze trzeba panikować ? Nie. Tu pojawia się ESKIMOS. To nowatorski produkt firmy ARKA z Sianowa. Co czyni ten zawór wyjątkowym?

Przekrój zaworu ESKIMOS– Wcale nie musimy opróżniać instalacji grzewczej z wody- wyjaśnia Jakub Gronek , współwłaściciel firmy ARKA, która optatentowała i wprowadziła na rynek rewelacyjną serię zaworów marki CALIDO. W jej skład wchodzi także zawór ESKIMOS.- Postanowiliśmy zaprojektować zawory grzejnikowe zawierających nasze własne, innowacyjne rozwiązania techniczne. Cieszą się one uznaniem specjalistów i znacznie ułatwiają życie domownikom.
Zawory grzejnikowe CALIDO serii ESKIMOS to zawory, w których zastosowana została opatentowana budowa trzpienia, umożliwiająca wymianę uszczelniających o-ringów ( czyli uszczelek- pierścieni o przekroju kołowym) bez potrzeby opróżniania instalacji z wody. Udało się to osiągnąć dzięki dzielonej budowie trzpienia, gdzie jego dolna część po zakręceniu zaworu pozostaje w gnieździe zaworu, zamykając go, a jednocześnie pozwalając na wysunięcie części górnej i wymianę o-ringów.

Co to oznacza dla laika w praktyce? Przy wyjęciu górnej części trzpienia wycieknie z grzejnika jedynie nieznaczna ilość wody znajdująca się w grzejniku nad zaworem!

Przyłącza grzejnikowe dolne kątowe bez mostka ESKIMOSNa uwagę zasługuje fakt, że te same długości zaworów ułatwiają ich montaż i podnoszą także bezsprzecznie estetykę wykonanej instalacji. Zawory powrotne ESKIMOS, montowane na dole grzejnika można z łatwością regulowć, aż do odcięcia przepływu popularnym kluczem imbusowym. Cechą charakterystyczną ESKIMOSA jest nowoczesne pokrętło, o ergonomicznym kształcie, które standardowo pokryte jest termokurczliwą folią zabezpieczającą zawór przed zabrudzeniami.

Zawór grzejnikowy ESKIMOS do rur wielowarstwowychAle także dolne przyłącza grzejnikowe serii ESKIMOS, pozwalają na wymianę uszczelnień bez konieczności uciążliwego opróżniania instalacji z wody. -Zastosowano tutaj to samo innowacyjne rozwiązanie budowy trzpienia jak w zaworach zasilających i powrotnych. Przyłącza te nie posiadają mostka łączącego obydwa zawory, co umożliwia indywidualną korektę ich ustawienia względem “gałązek”: zasilającej i powrotnej. Budowa przyłączy umożliwia regulację, oraz odcięcie przepływu kluczem imbusowym 6mm. Ale to informacje szczególnie przydatne przede wszystkim dla instalatorów. – opowiada Jakub Gronek.

Instrukcja wymiany o ringówCzy warto się tym produktem zainteresować i co warto jeszcze wiedzieć? ESKIMOS z pewnością stanie się przyjacielem niejednego domostwa. Do tego, zawory zasilające, powrotne i przyłącza grzejnikowe ESKIMOS zostały zaprojektowane i wykonane zgodnie z normą PN-M 75016:1992. Konstrukcje firmy ARKA są chronione patentem na terenie Unii Europejskiej. ESKIMOS doskonale się komponuje z instalacją grzewczą- można to samemu sprawdzić!

Dla głodnych wiedzy firma ARKA wprowadziła porady dotyczące instalacji sanitarnych, na początek tych w łazience jak też w kuchni. Więcej: tutaj.

 

Tomasz Wojciechowski

 

Filmy:

 

Zawory grzejnikowe ESKIMOS

https://www.youtube.com/watch?v=3nC4N_lqo1g&feature=youtu.be

Przyłącza dolne grzejnkowe ESKIMOS

https://www.youtube.com/watch?v=JUlJPKaB4WI&feature=youtu.be

 

Registration disabled