Folk Film Festiwal po raz piąty

folkfilmfestivalJuż za parę dni V Folk Film Festiwalu 2018 w Sianowie. Będzie się działo! Cztery projekcje filmów długometrażowych, kilkanaście pokazów filmów krótkometrażowych, trzy spektakle teatralne, trzy konkursy, cztery spotkania z twórcami, dwanaście występów zespołów ludowych, dwa koncert muzyki folkowej, wernisaż wystawy fotograficznej oraz prezentacja historii polskiego stroju ludowego – wszystko to składa się na program tej oryginalnej imprezy.

Aktorzy Piotr Szwedes i Piotr Polk, reżyser Marcin Bortkiewicz, wokalistka Megitza, fotografka i dokumentalistka Zofia Rydet, etnolog dr Stanisława Trybuni Staszel, kucharz Mariusz Szwed oraz teatry uliczne z Zielonej Góry i Bolesławca – oto bohaterowie V edycji Folk Film Festiwalu w Sianowie, który rozpocznie się już 5 lipca (czwartek), a zakończy 8 lipca (niedziela).

Przez cztery dni w Sianowie będzie królować kultura folkowa. Na trzech scenach i w najlepszym wydaniu – od kina i aktorstwa, poprzez muzykę, fotografię i teatr, aż po kulinaria, rękodzielnictwo i występy amatorskich zespołów ludowych. Festiwal składa się z kilku elementów. Obok koncertów i spektakli, najważniejszymi wydarzeniami będą: Konkurs Krótkich Filmów o Wsi KOKOF-y, Kiermasz Smaków oraz Przegląd Amatorskich Zespołów Ludowych.

W kinie Zorza widzowie obejrzą cztery najnowsze produkcje kina polskiego: „Atak paniki”, reż. Paweł Maślona, „Voltę”, reż. Juliusz Machulski, „Cichą noc”, reż. Piotr Domalewski i „Ptaki śpiewają w Kigali”, reż. Joanna Kos-Krauza. Po spotkaniu z Marcinem Bortkiewiczem odbędzie się specjalna prezentacja jego pierwszych filmów krótkometrażowych. Rozstrzygnięciu konkursu filmowego będzie towarzyszył pokaz produkcji nagrodzonych i wyróżnionych przez jury.

W tym roku na konkurs jednominutowych filmów o tematyce wiejskiej napłynęły 83 zgłoszenia z całego kraju. Tyle filmów obejrzy i oceni jury pod przewodnictwem Marcina Bortkiewicza, należącego do grona najzdolniejszych polskich reżyserów młodego pokolenia.

Kiermasz Smaków stanie między miasteczkiem festiwalowym, a Centrum Kultury. W kilkunastu kiermaszówkach producenci zaoferują naturalne produkty spożywcze. Kiermasz odbędzie się pod patronatem Krajowego Komitetu Wsparcia Rolnictwa, który realizuje program „Polska smakuje”. Pod tym szyldem skupieni są producenci wysokiej jakości żywności certyfikowanej.

Punktem kulminacyjnym kiermaszu będzie konkurs na „Najlepsze naleśniki festiwalowe”. W rywalizacji może wziąć udział każdy, kto przygotuje swoje ulubione naleśniki, w dowolnej postaci, z dowolnymi dodatkami. Liczy się pomysłowość, oryginalność i smak. Potrawy oceni jury pod przewodnictwem kucharza Mariusza Szweda, finalisty trzeciego sezonu programu „Masterchef”.

Ważnym wydarzeniem będzie udział artystów z Białego Dunajca, miejscowości zaprzyjaźnionej z Sianowem. Przed publicznością wystąpi zespół Białodunajczanie, w galerii Zorza odbędzie się wernisaż oryginalnej wystawy fotograficznej Zofii Rydet, a na scenie, z udziałem Białodunajczan, prezentacja etnologa z Uniwersytetu Jagiellońskiego, góralki z Białego Dunajca, dr Stanisławy Trybuni Staszel pod tytułem „Historia polskiego stroju ludowego”.

Festiwal zwieńczy pokaz teatrów ulicznych – „Gliniady” z Bolesławca i „Trójkąta” z Zielonej Góry – oraz Przegląd Amatorskich Zespołów Ludowych, w którym weźmie udział 12 formacji reprezentujących tradycje ludowe różnych miejscowości okolic Sianowa. Na zaproszenie organizatorów spektakle teatrów obejrzą dzieci ze świetlic środowiskowych, które wezmą udział w konkursie plastycznym pod hasłem „Moje spotkanie z teatrem ulicznym”. O zdrowy poczęstunek najmłodszych zadba Krajowy Komitet Wsparcia Rolnictwa.

Głównymi organizatorami V Folk Film Festiwal są: Gmina i Miasto Sianów, Centrum Kultury w Sianowie i Gminna Organizacja Turystyczna w Sianowie. Patronat honorowy nad festiwalem objęli: Narodowe Centrum Kultury i Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Głównymi partnerami piątej edycji są: firma Agrokom i koszaliński oddział Krajowego Komitetu Wsparcia Rolnictwa. Partnerzy: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Starostwo Powiatowe w Koszalinie i Best Off Festiwal. 
Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny.

Więcej o imprezie: tutaj.

Registration disabled