Jarosław Struś jest znanym nie tylko w Darłowie pasjonatem fotografii. Uczynił też z tej profesji swój zawód, prowadząc w Darłowie i Koszalinie salony fotograficzne Pam -Profil. Rozmawiamy z nim o tym jak i czym fotografować, oraz co warto uchwycić na zdjęciach.
– Na co warto zwrócić uwagę przy robieniu zdjęć?
– Na pewno na obiektyw oraz na matrycę. Dobra matryca to odpowiednia rozdzielczość i gęstość pikseli. Ma to oczywiście wpływ na jakość zrobionego zdjęcia. Ważny jest oczywiście także sam aparat fotograficzny. Na początek powinno być to coś niedrogiego, ale raczej lustrzanka. To da nam większy wpływ na proces wykonania zdjęcia. Ale używajmy wszystkiego, na przykład smartfonów. Jakość najnowszych modeli jest naprawde zadawalająca.
– Jakie więc aparaty fotograficzne Pan uważa za dobre, godne polecenia?
– Pytanie jest niby bardzo proste z gatunku banalnych, ale odpowiedź jest już dużo trudniejsza.
Trzeba przyjąć za pewnik zdanie: „iż najlepszy jest aparat ,który akurat mamy przy sobie „. Istotą jest to, aby uwieczniać upływajacy czas.
– Skoro posiadamy już aparat, co warto fotografować?
– Starajmy się uwieczniać rodzinę, najbliższych. To najładniejsza forma i największa wartość z efektów. Następnie, w zależności od upodobań może to być flora, fauna, ludzie, architektura.
– Czy wiele osób nadal tradycyjnie wywołuje zdjęcia na papierze?
– Oczywiście, wiele osób robi zdjęcia techniką cyfrową , aby wywołać je na dobrej jakości papierze. Ponieważ tradycyjna forma fotografii to papier, dla wielu fotografie to album rodzinny, który ogląda się przeglądając ważne wydarzenia z życia. To bezcenne, gdy można na fotografiach obserwować jak rosną dzieci i zmieniają się nasi bliscy oraz my sami. Fotografie w wersji digitalnej szybko przemijają i poprostu znikają z naszych wspomnień dopiero rejestracja w formie papierowej daje im szansę przetrwania w dłuższych perspektywach czasowych.
– Czy Pan sądzi, że fotografia cyfrowa jest jeszcze fotografią?
– Tak, oczywiście. Tradycyjna fotografia miała swoją magię i tajemniczość, ukrytą w kliszach. Wiedza o fotografii, technice robienia zdjęć znana była tylko nielicznym, wtajemniczonym. Coraz więcej osób obecnie fotografuje, a fotografia w wersji cyfrowej znacznie obniżyła koszty i wszystko pozornie ułatwiła, dziennie wykonywane sa miliardy zdjęć ale tylko nieliczne godne są zapamietania. Poradniki i metody robienia zdjęć są jednocześnie coraz bardziej powszechne. Należy jednak pamiętać o pewnych niezmiennych regułach, choćby takich jak ta, że podstawą dobrego zdjęcia jest odpowiednie światło. Nie zapominajmy, że inna postawa będzie przy zdjęciach oficjalnych, portretach, inaczej zachowywać się będą członkowie rodziny- osoby starsze, jeszcze inaczej dzieci. Także fotografie urzędowe robi się według pewnych, ustalonych kanonów. Do tego dochodzą jeszcze sesje zdjęciowe i fotografie biznesowe.
– Dobry fotograf musi się dużo uczyć?
– Fotografia jest dokumentalna i twórcza, jest działaniem więc wymaga dozy wiedzy, nauki. Wymagana jest cierpliwość, umiejętność tworzenia kompozycji obrazu, patrzenia i widzenia. Te wspomniane cechy trzeba po prostu mieć. Reszta to warsztat.
Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski.