Fotografia- mój świat

Marcin Torbiński zajmuje się zawodowo fotografią, od wielu lat uwieczniając w obiektywie eventy, osoby i miejsca. Opowiada nam o swojej pracy i pasji.
– Trudno jest być fotografem?
– Jeśli mamy na myśli zawód, to jest to specyficzna praca. Musimy fotografować na wysokim, powtarzalnym poziomie, dbać o relacje z klientem, rozumieć jego potrzeby, wypracować z czasem swój styl, a co najważniejsze być sumiennym i uparcie poprawiać swoj warsztat. Jest to ciekawy zawód, mamy wiele obszarów do wyboru: fotografia wnętrz i architektury, produktowa, reklamowa, modowa, portretowa, reportażowa, krajobrazowa. Bycie wybitnym fotografem nie oznacza biegłości we wszystkich tych przestrzeniach, a często najlepsi zajmują się tylko jedną dziedziną.

Dotykając spraw przyziemnych, każdy rodzaj może przynosić pieniądze, choć trzeba powiedzieć, że raczej skromne i sezonowe. Warto też dodać, że kiedyś było rozróżnienie na fotografa, fotografika i grafika. Dzis często zdjęcie to tylko podstawa do manipulacji i w efekcie końcowym- to bardziej grafika niz zdjęcie. Warto chyba zadać sobie pytanie,
czego my oczekujemy od osoby z aparatem.
1mt– Na co zwracasz uwagę podczas sesji zdjęciowych? Co jest najtrudniejszym elementem?
– Podczas sesji zdjęciowych ważnych jest kilka elementów: światlo, pomysł, czyli generalnie szczegóły. I co najtrudniejsze, lub może najważniejsze- kontakt z modelem lub klientem. To fotograf tworzy atmosferę przed, podczas i po sesji zdjęciowej. Relacje międzyludzkie to ważny element fotografowania, bo oprocz efektu jaki chcemy osiągnąć, naszym drugim celem jest by nie była to ostatnia sesja zdjęciowa z danym klientem. Znam dobrych fotografów którzy porzucili fotografię zawodową właśnie ze względu na aspekt ludzki.
– Jak bardzo fotografie z eventów i sesji różnią się od tradycyjnej fotografii?
– Trzeba byłoby się zastanowić czym jest tradycyjna fotografia… Fotografia to zbiór różnych specjalizacji i w każdej istnieją artyści, którzy latami dochodzą do perfekcji i stają się rozpoznawalni. Każda dziedzina to w pewnym sensie inne cechy charakteru i sposoby obserwacji jakie potrzebne są do tego, by odnieść sukces. Mam jednak wrażenie że dziś fotografia ujednolica się. W fotografii ślubnej, można znaleźć elementy fotografii modowej, reklamowej czy lifestyle’owej.
Jeśli porównamy zdjęcia fotografów sprzed 15 lat i tych dzisiejszch, myślę że będziemy mocno zdziwieni, jak bardzo się różnią.
2mt– Długo uczyłeś się warsztatu?
– Sądzę, że fotograf nie może powiedzieć ze umie już wszystko. Fotografuję z przerwami od ponad 10 lat w trakcie których
inspirowaly mnie różne kierunki i spojrzenia, wciąż mam poczucie, że bardzo duzo przede mną i jak wiele można się nauczyć.
3mt– Prowadzisz firmę ładnych parę lat, jakie zmiany zauważasz na rynku usług fotograficznych?
– Główne zmiany to inne spojrzenie w fotografi prasowej, reportażowej, myślę, że jeszcze 10 lat temu był to raczej zawód dla wybranych, telefony i interent spowodowaly, ze ważniejsza stała się szybkość niż jakość. Kolejnymi zmianami są olbrzymie zmiany w fotografii ślubnej, gdzie znacznie wzrosły oczekiwania i jakość zdjęć. W międzyczasie modne stały się fotografie rodzinne rodem z gazet lifestyle’owych. Krótko mówiąć każdy klient znajdzie coś dla siebie, od klasycznych zdjęć  przy parkowym drzewku, po sesje na egzotycznych wyspach gdzie samolotem dolecimy już za 200zł. Świat się kurczy, więc wysoki poziom usług to podstawa by móc się utrzymać na rynku.
– Jakie zlecenia wspominasz szczególnie?
– Poza oczywstymi zaletami, jakimi jest niepotarzalność każdego zlecenia, zdarzają się czasem śmieszne historie, lub też mniej przyjemne przeżycia. Szczególne i niezwykle ważne dla mojego życia było zlecenie na ślub 5 lat temu, podczas którego poznałem dziewczynę z którą jestem do dnia dzisiejszego.  Innym razem przy sesji wnętrz hotelu, zostałem zamkniety w spa, telefon zostawilem w kurtce przy wejściu i dopiero po czasie ktoś zauważył, że brakuje fotografa. W trakcie sesji zdarzał się przelot motolotnią, przejazd samochodem elektrycznym.
4mt– Jaki jest idealny model dla fotografa?
– Idealny model to taki, kóry lubi i akceptuje siebie, a w trakcie sesji koncentruje się na emocjach, jakie chce zachować na zdjęciu. Wiele osób określa to po prostu jako fotogeniczność.

Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

Więcej o fotografiach Marcina: www.marcintorbinski.pl

Registration disabled