Kto z mieszkańców Pomorza Zachodniego nie kojarzy malowniczo położonej miejscowości nadmorskiej Gąski, ze słynną latarnią? Ilu śmiałków weszło na jej szczyt? Warto wiedzieć, że we wsi żyje obecnie blisko 400 mieszkańców. W Gąskach znajdują się dwa zabytki. Pierwszy to park pałacowy z II połowy XIX wieku. Drugi to właśnie zespół latarni morskiej wybudowany w latach 1876–77, obejmujący latarnię, dom latarników, stodołę, budynek inwentarski, ogrodzenie oraz mur. Latarnia w Gąskach jest drugą pod względem wysokości na polskim wybrzeżu.
W 1846 urodził się w Gąskach jeden z najbardziej znanych architektów wrocławskich- Richard Plüddemann. Do 1945 roku wieś nosiła nazwę Funkenhagen.
Latarnia Gąski jest uznawana za miejsce graniczne Zatoki Pomorskiej, a widok ze szczytu latarni zapiera dech w piersiach! Latarnia jest wysoka na blikso 50 metrów. Materiały do jej budowy dowożono statkami i wyładowywano na specjalnie postawionym pomoście. Według dokumentacji z roku 1927 w latarni zainstalowana została optyka zasilana energią elektryczną i urządzenie przesłonowe, regulowane mechanizmem zegarowym z wahadłem dla utrzymania charakterystyki światła. Ponownie uruchomiono ją po II wojnie światowej, w 1948 roku. Obecnie w latarni umieszczona jest soczewka pierścieniowo-bębnowa z 1500 Wat żarówką.
Cykl świecenia wynosi 15 s, a błyski światła trwają odpowiednio: 2,5s – 2,5s – 6,4 s z przerwami 1,2s. Pomimo swojej grubości (2,3 m u podnóża) mury latarni wielokrotnie pękały i wymagały remontów. Konserwowano je w latach 1933 i 1960, a w 1964 mury uszczelniono. Na bocznych powierzchniach dolnej części wieży do dzisiaj widoczne są liczne ślady wypełnionych cementem pęknięć, mimo przeprowadzonego w latach 1995-1996 zabiegu pomalowania powierzchni syntetyczną farbą uszczelniającą. Zasięg światła wynosi 20 mil. Obok znajduje się domek latarnika, a wokół teren otacza wysoki ceglany parkan. Wieża latarni prezentuje się bardzo okazale i stanowi niewątpliwą atrakcję dla odwiedzających pobliskie miejscowości. Latarnia morska Gąski stoi w odległości 100m od brzegu morza, na skraju leżącej głębiej w stronę lądu wsi Gąski, między Ustroniem Morskim a Sarbinowem. Latarnia jest widoczna już z większej odległości, teren wokół niej jest ładnie zagospodarowany, a przy wejściu znajduje się strzeżony parking oraz kilka kramików, gdzie można się w sezonie letnim posilić, kupić pamiątki i odpocząć. Latarnia jest w pełni zautomatyzowana. W lecie można wejść na górę i obejrzeć panoramę okolicy.
{gallery}Gaski{/gallery}