Gdzie na urlop?

Foto: pixinio.com

Sezon wakacyjny nie oznacza dla wszystkich wyjazdów w dalekie kraje. Nie mniej, biorąc pod uwagę koszt, z jakim należy się liczyć spędzając urlop nad polskim morzem, są osoby wybierające tą pierwszą opcję.

Jak spędzamy letnie urlopy, dokąd najczęściej się wybieramy? Jakich atrakcji najchętniej poszukujemy podczas wypoczynku i ile jesteśmy skłonni wydać na wakacyjny urlop? O tym informuje analiza pod tytułem: „Zwyczaje urlopowe Polaków – lato 2022″.

Gdzie na wakacje?

Jak się okazuje, jesli już wyjeżdżamy, to najchętniej w tym roku wybieramy zagranicę. Można też zauważyć skutki inflacji, ponieważ ponad 1/4 ankietowanych deklarowała, że urlop spędza w domu i nigdzie nie wyjeżdża. Jedynie pewna, mniejsza ilość respondentów wakacje spędzi wyłącznie w Polsce, lub zarówno w kraju jak i za granicą.

Jeśli już wyjeżdżamy, to gdzie? Najchętniej wybieranym kierunkiem w turystyce krajowej jest morze i góry, Mazury. Wśród respondentów badania nie brakuje także chętnych na wycieczki objazdowe po Polsce. Wiele osób będzie również podróżować w formie tzw. city break zwiedzając różne miejsca. Ponad 1/3 respondentów planuje wyjazd poza Europę, a ponad 60% spędzi urlop w krajach europejskich.

Planowanie letniego urlopu dla Polaków jest głównie przyjemnością, na którą długo czekają. Często jednak zdają się na partnera lub partnerkę, którzy organizują wakacje. Niektóre, osoby tego nie lubią i jest to dla nich zmora, którą zawsze oddają w ręce biura podróży – 19% odpowiedzi. Co ciekawe co trzeci Polak działa spontanicznie i nie planuje urlopu.

Ponad połowa Polaków uważa, że urlop jest dobrym momentem na spróbowanie jakiegoś sportu ekstremalnego. Najczęściej wybieraną nietypową aktywnością jest skok ze spadochronem (26%), rejs motorówką lub pływanie skuterem wodnym (21%), skok na bungee (12%), lot balonem (11%).

Najbardziej w tym roku Polacy boją się, że urlop będzie drogi przy rosnących cenach. W tym roku sytuacja ekonomiczna zmusiła ponad 1/3 Polaków do zmiany wakacyjnych planów i nie stać ich, aby wyjechać. Z kolei ta sama liczba respondentów wyjedzie, jednak będzie musiało oszczędzać, Pewien odsetek ankietowanych zastąpiło zagraniczny wyjazd urlopem w kraju.

Największą część wypoczynkowego budżetu przeznaczamy na dojazd na miejsce wypoczynku, koszty zakwaterowania, jedzenie oraz atrakcje i rozrywki. Letni urlop część Polaków finansuje z bieżących dochodów, blisko 30% musi skorzystać z pożyczki lub kredytu, jeszcze mniej osób sięga po oszczędności.

A kwoty? Do 1000 zł na osobę – to kwota, jaką na letni urlop może przeznaczyć większość respondentów. Na wydatek do 2000 zł na osobę na wakacyjny wypoczynek może sobie pozwolić 27% zapytanych Polaków, a 10% ma budżet do 3000 zł na osobę.

Registration disabled