Sianów- z zapałem do inwestycji i działania

burmistrzberlickiRozmowa z Maciejem Berlickim, burmistrzem miasta i gminy Sianów.

– Panie burmistrzu, co Sianów oferuje inwestorom i dlaczego warto lokować w Sianowie swój biznes?
– Nasz samorząd przede wszystkim oferuje przyjazny klimat i indywidualne podejście do każdego przedsiębiorcy. Nie jest tak, że podchodzimy do potencjalnych inwestorów według jednego utartego schematu, a staramy się dopasować do potrzeb osób czy firm. Sianów i jego okolice to jest obecnie dobra lokalizacja dla każdego przedsiębiorcy. Za dwa lata gotowa będzie, w ramach budowy drogi ekspresowej S6, obwodnica Koszalina i Sianowa, a przy niej kilkadziesiąt hektarów gruntów przeznaczonych w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego na różne cele komercyjne, od przemysłu, przez usługi, logistykę, tereny składowe aż po park rozrywki. Ponadto dysponujemy terenami przeznaczonymi na budownictwo mieszkaniowe od jednorodzinnego po wielorodzinne. Proponujemy nawet teren ok. 18 ha z możliwością budowy ogromnego osiedla zamkniętego.

–  Czy firmy chcące inwestować w Sianowie mogą liczyć na jakieś ulgi, zwolnienia z podatków?
– Realnie rozwija się, czy planuje rozbudowę kilkanaście firm w Sianowie. A sianowski samorząd ma instrumenty, aby te firmy wspomagać. Proponujemy szereg ulg w podatkach lokalnych, a dotyczą one głównie preferencji przy rozbudowie czy budowie obiektów, zwiększenia zatrudnienia i co jest niespotykane w innych miejscach, zniżki przy wspólnie ustalonych inwestycjach przedsiębiorcy w infrastrukturę publiczną, oczywiście taką, która jest niezbędna dla przedsiębiorcy. Oczywiście nie uciekam od indywidualnych rozmów związanych ze wsparciem działań inwestycyjnych.
– Jakim miastem jest dziś Sianów? jak się tu żyje, jak wygląda działalność różnych organizacji samorządowych, integracja mieszkańców?
– Nie tylko Sianów ale też 24 sołectwa wchodzące w skład gminy są- mam nadzieję- przyjazne dla mieszkańców jak i dla gości. W pracy staramy się stosować zasadę zrównoważonego rozwoju, jednak potrzeby są ogromne, jeszcze przez wiele lat będziemy borykać się z trudnościami wpływającymi na codzienne życie. Jednak nie zapominamy o kulturze, o sporcie. Marką stały się Dni Ziemi Sianowskiej, Folk Film Festiwal, ale jest przecież wiele innych uroczystości czy wydarzeń ciekawych i nietypowych. Pamiętamy też o sprawach poważnych, jak choćby o 1 sierpnia – od kilku już lat uroczystości upamiętniające wybuch Powstania Warszawskiego połączone są w rekonstrukcją wydarzeń z 1944 roku w Warszawie. Sianów nie byłby jednak atrakcyjny, gdyby nie aktywność mieszkańców i lokalnych organizacji pozarządowych. Dzięki nim udaje się pozyskać wiele środków na różnego rodzaju działania – na imprezy, na zajęcia dla seniorów czy osób młodych. To służy też integracji mieszkańców.
– Gmina z zapałem- to slogan Sianowa. Czy to nawiązanie do nie istniejącej fabryki zapałek? Czy z tym nadal kojarzy się ludziom Sianów, jak Pan sądzi?
– Oczywiście pamięć o fabryce zapałek jest w mieszkańcach ciągle żywa. Nie uciekniemy od tego, to nasze dziedzictwo. Ja jednak bardziej skłaniam się ku temu, że hasło „Sianów – gmina z zapałem” to dziś zapał do działania, aktywność, pomysły i ciągła praca nad poprawą życia mieszkańców i uatrakcyjnienie naszej małej ojczyzny. I myślę, że Sianów tak właśnie się dziś kojarzy.
– Za co ceni Pan mieszkańców Sianowa?
– Za aktywność, ale też za odwagę w wyrażaniu swojego zdania, za wizję i pomysły związane z miejscem w którym mieszkają.
– Czy oprócz rozbudowanego systemu tras rowerowych Sianów, jako gmina posiada też inne atrakcje turystyczne?
– Postawiliśmy na aktywny wypoczynek, na rekreację. Ścieżki rowerowe istnieją, ale jesteśmy przed ich dużą rozbudową, która nastąpi w ciągu roku, dwóch. Naszym ogromnym atutem jest przyroda, lasy, rzeki. I stąd szlaki kajakowe, trasy do biegania, do nordic walking. Myślę, że atut środowiska naturalnego oraz wielość ciekawych wydarzeń to podstawa do stworzenia oferty spójnej dla turysty. Przez nami jednak największe wyzwanie, czyli zagospodarowanie starego miasta w sytuacji gdy zniknie z Sianowa ruch tranzytowy na drodze S6. Za kilka lat zobaczymy jak nam się to uda, a jest to z jednej strony ogromne wyzwanie, z drugiej jednak ogromne zagrożenie. Najważniejsze, że mamy kilka pomysłów, które powinny zadowolić mieszkańców, a jednocześnie być ciekawe dla gości odwiedzających naszą gminę.

 

Rozmawiał: Tomasz Wojciechowski

 


A co sądzą o inwestowaniu w Sianowie firmy, które prowadzą tu działalność? 
logo„Urząd Gminy Sianów na czele z Burmistrzem Maciejem Berlickim w każdym działaniu wykazuje duży szacunek do przedsiębiorców oraz podejmuje działania służące rozwojowi przedsiębiorczości. Jednym z przykładów może być uchwała Rady Miejskie w Sianowie z 2014 roku w sprawie udzielania pomocy de minimis dla przedsiębiorców w zakresie zwolnień w podatków od nieruchomości.
Pomoc ta wspiera przedsiębiorców realizujących nowe inwestycje oraz tych, którzy tworzą nowe miejsca pracy. Dodatkowe wsparcie kierowane jest do nowo powstałych firm. Gmina Sianów to miejsce, gdzie współpraca z Samorządem jest na wysokim poziomie. Polecam to miejsce każdemu kto ceni sobie wsparcie, łatwą komunikację oraz fachowość Samorządu”.

 Andrzej Pawłowski – współwłaściciel ARKA Sp. J. Od 10 lat prowadzi działalność w Sianowie.

 

globmetallogo poziom„Sianów -gmina z zapałem” to hasło idealnie wpisujące się w charakterystykę rozwoju biznesu na tym terenie. Nie chodzi tu tylko o miejsce na założenie swojego biznesu, ale przede wszystkim o mentalność władz samorządowych. Chęć działania oraz otwartość na nowe pomysły sprawiają, że gmina Sianów to zdecydowanie miejsce pozwalając na realizację najbardziej odważnych wizji biznesowych. Wielu Klientów odwiedzających nas z różnych stron Świata, jest bardzo zaskoczona wyglądem naszej gminy. Umiejscowienie Sianowa idealnie w połowie drogi między Gdańskiem a Szczecinem jest sporym atutem, który często jest przeważającym argumentem na decyzję naszych klientów w zakresie rozpoczęcia współpracy.

Z punktu widzenia pracodawcy bardzo ważnym aspektem jest również fakt, że miasto gwarantuje świetne warunki życia dla jego pracowników. Co raz więcej młodych ludzi wprowadza się do Sianowa, co daje pracodawcom takim jak my, szanse na skompletowanie stabilnej kadry. Nie sposób nie polecić gminy Sianów nowym inwestorom, to idealne miejsce na rozwój z zapałem 🙂 .
Kamil Pawlak – właściciel GLOBMETAL Kamil Pawlak -prawie 8 lat prowadzi działalność w Sianowie.

Registration disabled