Gra terenowa „Bitwa Warszawska 1920-2020”

Stowarzyszenie Koszalińskie Przymierze zaprasza na grę terenową „Bitwa Warszawska 1920-2020”. Impreza odbędzie się 13 września w godzinach: 8:00 – 15:00 na terenie Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku.

Stowarzyszenie Przymierze to grupa młodych ludzi, których pasją i sposobem na aktywne spędzanie wolnego czasu jest Air Soft Gun. Mimo nazwy, która może kojarzyć się z organizacją paramilitarną jest to sport bardzo aktywny w którym kluczową rolę podczas rozgrywek jest zasada fair play. Gracze po trafieniu muszą sami się przyznać i zejść z pola gry. Grupa ta na terenie powiatu koszalińskiego zrzesza koło stu osób z których zdecydowana większość to osoby pomiędzy osiemnastym, a dwudziestym szóstym rokiem życia. Po kilkunastu latach funkcjonowania nieformalnego, na początku tego roku grupa ta w kilka bardzo zaangażowanych osób postanowiła stworzyć stowarzyszenie na rzecz propagowania tego sportu wśród lokalnej społeczności. Grupa już od wielu lat współpracowała z lokalnymi stowarzyszeniami NGO wspomagając swoimi wolontariuszami wiele lokalnych imprez. Były to pikników dla dzieci, coroczne dni NGO, pikniki w mundurze oraz inne imprezy. Wszystko to można zobaczyć na fanpage grupy.

Grupa prowadzi również szkółkę ASG w której osoby 13+ mogą zapoznać się z tym tematem. Uczymy tam zasad bezpieczeństwa podczas rozgrywek, poruszania się w lesie, ekologicznego pobytu w lesie, obsługi radia i map, a przede wszystkim umiejętności współpracy w grupie, planowania i myślenia na polu gry jak przechytrzyć i rozgromić przeciwnika.

Pomysł zorganizowania gry terenowej pod nazwą „Bitwa Warszawska 1920-2020” jest konsekwencją już piątej edycji imprezy pod nazwą „Operacja Konwój” gdzie głównym jej organizatorem jest obecny przedstawiciel Stowarzyszenia Koszalińskie Przymierze Bartosz Gronostaj. Wraz z grupą przyjaciół stworzyli oni na potrzeby tej imprezy w pełni jeżdżąca replikę polskiego wozu bojowego BRDM w skali 1:2. W tym roku szukając pomysłu na fabułę rozgrywki, organizatorzy postanowili uczcić setną rocznicę Bitwy Warszawskiej roku 1920 i przybliżyć te wydarzenie w przystępny dla młodzieży sposób, aby zapamiętali tą rocznicę już na zawsze. Z oczywistych względów, związanych z rygorami COVID, liczba miejsc została ograniczona do 150 osób.

Organizatorzy na ten cel pozyskali wielu partnerów i dofinansowanie ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2922 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicja dla Niepodległej”.

Rozgrywka ASG oparta o fabule, w której uczestnicy będą realizować misje i rozkazy pozwala wczuć się uczestnikom w całość narracji historycznej, daje możliwość bycia uczestnikiem tej bitwy.

Fabuła jest oparta o scenariusze z bitwy o Radzymin oraz Ossów. Całość dopełniać będzie „wystrój” pola bitwy w narodowe flagi przeciwników, odpowiednie oznaczenia walczących oraz osób umundurowanych na tamten okres. Będą sztaby, dowódcy w mundurach z epoki, czołgi, armaty oraz kawaleria. Każdy z uczestników dostanie pamiątkowy, związany z Bitwą Warszawską, pakiet startowy, a na koniec będzie losowanie „fantów” od sponsorów oraz możliwość zwiedzenia obiektu 3001 za darmo. W ramach odprawy przed rozpoczęciem rozgrywki, uczestnicy zostaną zapoznani z wystawą poświęconą Bitwie Warszawskiej oraz pokazem resuscytacji.

Politechnika Koszalińska i Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii Perun po raz kolejny wspólnie realizują działania propagujące historię, wystarczy tu wspomnieć choćby ostatnie „Koszalińskie Spotkania z Historią”, które odbyły się z okazji Święta Wojska Polskiego. Przygotowywana wystawa, która zostanie zaprezentowana podczas „Operacji KONWÓJ” jest poświęcona Bitwie Warszawskiej i Wojnie Polsko-Bolszewickiej. Zaprezentowane zostaną na niej plansze z informacjami o tych wydarzeniach oraz materiały archiwalne, takie jak np. plakaty wzywające do poboru. Wystawa będzie zorganizowana w miejscu rejestracji zawodników, a dodatkowych informacji o Bitwie Warszawskiej będą udzielali rekonstruktorzy w historycznych mundurach.

Zapraszamy po więcej informacji na nasze strony: https://www.facebook.com/koszalinskieprzymierze


Dariusz Kamiński

koordynator projektu

Partnerzy organizatora:

  • Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii „PERUN”
  • Stowarzyszenie Na Rzecz Wspierania Ratownictwa Województwa Zachodniopomorskiego
  • Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu
  • Nadleśnictwo Białogard
  • Politechnika Koszalińska
  • Ochotnicza Straż Pożarna Tychowo
Registration disabled