Historia miasta ukryta w tunelach

Szczecin kryje jeszcze wiele tajemnic. Pod dworcem PKP w Szczecinie oraz w skarpie przydworcowej usytuowany jest schron zbudowany w czasie II wojny światowej. Niemcy budując go wykorzystali podziemia XVIII-wiecznych fortyfikacji. Służył ochronie ludności cywilnej Stettina do końca wojny, wówczas nosił nazwę Stettin HBF-Kirchplatz. Po przekazaniu Szczecina Polakom przebudowano go na schron przeciwatomowy, gdzie do lat 90-tych odbywały się szkolenia obrony cywilnej. W czasie nalotów był schronieniem nawet dla 5 tys. osób. Znajduje się na głębokości 5 pięter, żelbetowe ściany i strop mają grubość niemal 3 m. Powierzchnia całkowita schronu wynosi ok. 3 tys. m kw.

Wśród turystów z Polski i całego świata, schron odwiedzają również ekipy telewizji polskiej (TVN, TVP, Polsat) i zagranicznej ( min. BBC, Channel 4, ZDF). Oraz niezależni producenci filmowi i telewizyjni jak np. Jurek Owsiak.
W Podziemnych Trasach Szczecina był też kręcony film „Wielka Ucieczka na Północ” dopowiadający dalsze losy bohaterów filmu „Wielka Ucieczka” z roku 1963 . Schron ten stanowi ciekawą atrakcję, która oczywiście można zwiedzać. Wiecej informacji o obiekcie można znaleźć tutaj: 

http://schron.szczecin.pl/trasyroutesrouten

Oraz na Facebooku:

https://www.facebook.com/SzczecinskiePodziemneTrasyTurystyczne/photos_stream

Registration disabled